Ból zatok jest częstym problemem wielu osób przede wszystkim może powodować częste bóle głowy czy skroni. Również cechą charakterystyczną jest wydzielina z nosa o nieprzyjemnym zapachu czy też nawracający katar. W takiej sytuacji wiele osób zażywa tylko leki przeciwbólowe, ewentualnie korzysta z kropli do nosa, które tak naprawdę nie eliminują problemu ani też przyczyny. Jeżeli choroba zatok nie jest jeszcze zaawansowana można zdecydować się na płukanie zatok w domu. W innym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza.

Wskazania i przeciwwskazania do płukania zatok

Płukanie zatok jest polecane dla osób mających problemy z zatokami, a także tych, które stosują leki donosowe. Dzięki temu mogą oni łatwo odbudować śluzówkę. Również osoby przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach powinny dokonywać irygacji zatok. Płukanie zatok jest także polecane profilaktycznie ze względów higienicznych, jak i przed i po zabiegach chirurgicznych zatok i nosa. Przeciwwskazaniem jest blokada przegrody nosowej. Płukania zatok w domu nie mogą dokonywać także osoby, które są uczulone na chlorek sodu czy też cierpią na infekcje ucha.

zatoki leczenie

Zobacz też: Kolagen na stawy

Jak płukać zatoki w domu?

Na samym początku należy przygotować sobie odpowiedni przyrząd. Można zakupić specjalny zestaw w aptece w którym znajduje się 12 saszetek i irygator. Koszt takiej butelki jest naprawdę niski. Jeśli wykorzystamy wszystkie saszetki, to do płukania zatok możemy użyć zwykłej soli kuchennej. Jak zatem wykonać roztwór do płukania zatok.

chore zatoki

Jego przygotowanie jest banalnie proste. Otóż należy przygotować chlorek sodu z letnią wodą. Warto tu zwrócić uwagę na jej temperaturę, która powinna wynosić ok. 37 stopni. Jeżeli chodzi o chlorek sodu, to oczywiście jest to zwykła sól, można wybrać kuchenną albo morską. Teraz należy przejść do najważniejszego, czyli proporcji. Pół płaskiej łyżeczki soli przypada na pół litra wody. Można także kupić gotowy roztwór soli fizjologicznej 0,9%. W tym przypadku podobnie, jak w przypadku soli morskiej zatoki zostaną oczyszczone z wydzieliny.

płukanie zatok przynosowych

Należy nachylić się nad zlewem bądź wanną, następnie przechylić lekko głowę na prawy bok i włożyć końcówkę butelki czy gruszki do lewej dziurki nosa. Teraz należy nacisnąć butelkę tak, aby woda powoli płynęła. Tutaj istotne znaczenie ma oddech. Otóż musimy na ten moment przestać oddychać przez nos, a zacząć przez usta. Przy dobrej irygacji oczywiście płyn przepływa przez zatoki nosowe, aby wypłynąć drugą dziurką. Tak samo należy postąpić w przypadku drugiej dziurki.

leczenie zatoki czołowej

Zobacz też: Operacja zatok przynosowych

Czy mogą wystąpić jakieś powikłania?

Przede wszystkim, gdy podczas płukania zatok wystąpi ból głowy, oznacza to, że zatoki zaczynają się udrażniać i nie trzeba się martwić. W przypadku bólu ucha należy zmniejszyć ciśnienie. Jeżeli pojawi się pieczenie nosa, szczypanie czy też krwawienie bądź uczucie zatkanych uszu, należy zabieg przerwać. Jeżeli dolegliwości nie miną po krótkim czasie należy skontaktować się z lekarzem.

leczenie zatoki szczekowej

Oceń