Przyczyny tej dolegliwości mogą być różne – zaczynając od błahych powodów a kończąc na poważnych chorobach. Wypadanie włosów to problem, z którym zmagają się mężczyźni i kobiety. Jego przyczyny nie zawsze są takie same. Choć skutki u panów często bywają nieodwracalne, wcale nie oznacza to, że mówimy o procesie, którego nigdy nie można zahamować. U pań jest trochę łatwiej – zazwyczaj zastosowanie odpowiednich środków daje pożądane efekty w postaci porostu nowych włosów. Warto dowiedzieć się więcej na temat przyczyn wypadania włosów.

Jeżeli z Twojej głowy znika każdego dnia do 100 włosów to nie masz się czym martwić bo wypadanie włosów to naturalny proces. Problem zaczyna się wtedy gdy włosy wypadają a na ich miejsce nie wyrastają nowe. Po jakimś czasie skóra głowy zaczyna prześwitywać przez rzadkie włoski, które jeszcze nam pozostały. Wypadanie włosów to okropna dolegliwość, z którą trzeba jak najszybciej walczyć.

Nieodpowiednia fryzura

Bardzo często bywa tak, że problem można rozwiązać już poprzez zmianę fryzury. Uczesania takie, jak choćby kok i koński ogon są bardzo efektowne. Skóra głowy bywa jednak na ich skutek poważnie obciążona, a co za tym idzie, dość szybko może dojść do pogorszenia kondycji włosów.

Zobacz też: Jak zwiększyć objętość włosów?

Wysoka temperatura i silne środki kosmetyczne

Inny problem to zbyt silne środki kosmetyczne. Z wypadaniem włosów problem mają przede wszystkim te kobiety, które decydują się na ich częste farbowanie. Niekiedy jednak skutki takie może przynieść nawet nieodpowiedni szampon. Włosy nie lubią także tapirowania, spinek i gumek, nie służy im przy tym wysoka temperatura. Wypadanie włosów jest częstym problemem właścicielek lokówek i prostownic. Zmagają się z nim również te osoby, które susząc włosy korzystają ze strumienia gorącego powietrza.

Stres jako główna przyczyna wypadania włosów

Choć wielu osobom trudno jest w to uwierzyć, bardzo szkodliwy potrafi być dla nich również długotrwały stres. Niestety jest to wróg pięknej i gęstej czupryny. Jedynym i skutecznym sposobem jest usunięcie przyczyny wypadania włosów czyli stresu. Jeżeli doznaliśmy nagłej traumy to wypadanie włosów jest okresem przejściowym. Gdy stres minie to włosy znów się zagęszczą. Problemem staje się długotrwały stres, który może zamienić się w depresję. Trzeba wtedy walczyć z chorobą by zlikwidować jej niepożądane skutki – smutek, przygnębienie, lęki oraz zły stan skóry i włosów.

Pora roku ma znaczenie

W porze jesiennej lub wiosennej następuje wzmożone wypadanie włosów. Warto wspomóc się wtedy suplementami diety. Niekorzystne warunki atmosferyczne jak wiatr, słońce, woda morska też nie poprawiają kondycji włosów.

Zobacz też: Jak przyspieszyć wzrost włosów?

Brak witamin

Brak witamin i minerałów ma znaczący wpływ na stan i strukturę włosa. Przyczyną wypadania włosów jest drastyczna dieta i odchudzanie. Niewłaściwe jedzenie prowadzi do niedoboru składników odżywczych w organizmie. Wtedy włosy są matowe i pozbawione blasku. Stają się cieńsze, po pewnym czasie zaczynają wypadać i już nie odrastają. W efekcie włosy nie wygląda dobrze i nic nie jest w stanie poprawić ich kondycji. Tylko odpowiednia, bogata w składniki odżywcze dieta może polepszyć stan mieszków włosowych, pobudzić ich odbudowę i porost nowych włosów.

Warto zamienić niezdrową żywność na pełnowartościowe jedzenie lub stosować preparaty przeznaczone do wzmocnienia włosów. Warto też czasami zagryzać pestki dyni, które zawierają w sobie duże ilości cynku, wpływającego korzystnie na kondycję naszych włosów.

Podłoże hormonalne

Wypadnie i utrata dużej ilości włosów u kobiet jest zazwyczaj stanem odwracalnym lecz w przypadku mężczyzn bywa różnie, gdyż główną przyczyną jest podłoże hormonalne i jest to uwarunkowane genetycznie. Często zdarza się, że jak ojciec lub dziadek stracił włosy w młodym wieku to ta sytuacja może spotkać też syna czy wnuka. Dlatego warto korzystać z preparatów dostępnych w aptece, które mają za zadanie zatrzymać ten proces.

Inne przyczyny wypadania włosów:
 • Stosowanie niektórych leków
 • Choroby ogólnoustrojowe
 • Infekcje
 • Choroby zakaźne
 • Zatrucie
 • Chemioterapia
 • Palenie papierosów

Innymi przyczynami mogą być choroby skóry głowy – grzybica, łuszczyca, łupież. Wypadanie włosów może się wiązać także z chorą tarczycą, dlatego należy się udać do lekarza, by ją zbadać. Także kobiety po ciąży i w okresie karmienia mają problemy z wypadającymi włosami.

Co zrobić by włosy przestały wypadać?
 • Nie obciążaj włosów nadmierną stylizacją
 • Nie farbuj przez dłuższy czas, by włosy mogły trochę odpocząć
 • Stosuj specjalistyczne szampony zakupione w aptece
 • Wcieraj w skórę głowy specjalne preparaty odżywcze poprawiające kondycję włosów i wspomagające ich odbudowę
 • Unikaj chlorowanej wody na basenie
 • Chroń włosy przed działaniem słońca 
 • Sięgnij po naturalne preparaty do włosów
 • Odżywiaj włosy olejkami
 • Stosuj zdrową dietę
 • Ogranicz stres

Jak widać przyczyny wypadania włosów są różne. Z wiekiem nasze włosy stają się coraz cieńsze, tracą naturalny blask i gubimy ich więcej niż wyrasta nowych, dlatego postarajmy się, by nasza dieta była wzbogacona w witaminy i minerały a zabiegi kosmetyczne obciążające włosy zredukować do minimum, co na pewno wpłynie korzystnie na stan naszych włosów.

Jak skutecznie schudnąć? Triki odchudzające

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Jak pozbyć się cellulitu?

Oceń