Jaką farbę koloryzującą wybrać? Czy lepsza jest zmiana koloru włosów u fryzjera, czy w domu? Jak to zrobić w warunkach domowych? Wiele kobiet zadaje sobie te pytania. Należy dokładnie przemyśleć decyzję, gdzie będziemy farbować włosy ponieważ  zły wybór farby lub nasza niewiedza może naprawdę zaszkodzić naszej fryzurze. Jeżeli decydujemy się na profesjonalny salon fryzjerski, to możemy być pewni, że nasze włosy są w dobrych rękach. Ale trzeba liczyć się z tym, że trochę to kosztuje. O wiele tańszym sposobem jest farbowanie włosów w domu.

W dzisiejszych czasach mało która kobieta jest zadowolona ze swojego naturalnego koloru włosów i dlatego wiele z nich decyduje się na farbowanie. Obecnie paleta kolorów daje nam wiele możliwości, możemy wybierać w odcieniach czerwieni, blondu, czerni, brązu itp. Nic nie stoi na przeszkodzie.

Kobiety często decydują się na zmiany koloru włosów. Wynika to przede wszystkim z mody, ale także z tego, że najczęściej spotykany naturalny kolor włosów Polek to tzw. myszowaty, a więc zdecydowanie mało atrakcyjny i wyrazisty. Nie wszystkie panie czują się w nim dobrze i zwłaszcza młode dziewczęta nie stronią od eksperymentów. Najczęściej, gdy tylko pozwala im na to wiek próbują różnych metod koloryzacji. Wtedy pojawiają się pierwsze pytania, jak i gdzie farbować włosy?

Zobacz też: Jak promieniowanie słoneczne niszczy naszą skórę?

Gdzie farbować włosy?

Co będzie lepszym rozwiązaniem, zmiana koloru w domu, czy u fryzjera? Za tym pierwszym oczywiście najmocniej przemawia oszczędność pieniędzy. W zależności od salonu i miasta, za farbowanie u fryzjera trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, a jeśli to ma być modne farbowanie, z wykorzystaniem wielu kolorów farb, ich mieszaniem czy innymi dodatkowymi utrudnieniami, koszty znacznie wzrastają.

Poza tym nie każdy ma dostęp do dobrego fryzjera, a powierzyć swoje włosy w ręce osiedlowych fryzjerek, które być może potrafią nieźle ścinać włosy, ale modnie i dobrze farbować – już niekoniecznie, nie każdy się zdecyduje. Dlatego właśnie tak popularne jest farbowanie włosów w domu. Ale aby to uczynić trzeba najpierw dowiedzieć się, jak zmienić kolor włosów, by nie zrobić sobie krzywdy.

Zobacz też: Przyczyny wypadania włosów

Warto też wspomnieć o tym, że producenci środków do koloryzacji wiele robią, by ułatwić i usprawnić ten zabieg, a nawet go uprzyjemnić. Ciągle wypuszczane są nowe preparaty, które mają atrakcyjną formę, działają szybko i skutecznie, a przy tym są niezwykle tanie.

Jak farbować włosy w domu?

Zmiana koloru włosów w domu nie jest trudne. Na początek należy dokładnie przeczytać ulotkę znajdującą się w opakowaniu. Na podstawie danych zawartych w ulotce dowiemy się jak samodzielnie farbować włosy. Każda farba jest inna i ma odmienne parametry – dzięki temu będziemy wiedzieli, które składniki najpierw połączyć i jaki jest wymagany czas trzymania farby na włosach. Może być to zależne od odcienia, który w efekcie końcowym chcemy uzyskać.

Zobacz też: Jak przyspieszyć porost włosów?

Zmiana koloru krok po kroku

Kilkanaście godzin przed rozpoczęciem farbowania włosów w domu należy wykonać próbę uczuleniową, smarując warstwą preparatu delikatną skórę za uszami – jeśli w tym czasie nie wystąpi pieczenie, zaczerwienienie lub inne dolegliwości to można przystąpić do nakładania farby.

Co będzie potrzebne do farbowania włosów w domu? Najpierw przygotowujemy pędzelek, grzebień, rękawiczki i foliową pelerynkę, którą okrywa się ramiona. Następnie należy rozrobić farbę. Obecnie wiele farb ma wbudowany dozownik, który ułatwia aplikacje a więc miseczka raczej nie będzie potrzebna.

Samodzielne farbowanie włosów jest jak najbardziej możliwe ale zdecydowanie lepiej będzie poprosić o pomoc kogoś z rodziny lub koleżankę.

To, jak zmienić kolor włosów, zależy od tego czy poddajemy je koloryzacji pierwszy czy kolejny raz.

Zobacz też: Jak zwiększyć objętość włosów

Farbowanie włosów po raz pierwszy

Włosy powinny być nieumyte co ochroni je przed szkodliwym działaniem farby. Dzieje się tak na skutek powstałej na włosach warstwy sebum, która tworzy ochronną tarczę. W przypadku farbowania włosów ciemnym odcieniem należy posmarować skórę tłustym kremem tuż przy linii włosów. Takie postępowanie zapobiegnie zafarbowaniu skóry i powstawaniu nieestetycznych plam. Następnie trzeba nałożyć specjalną pelerynę, która uchroni ubranie przed zabrudzeniem. Jeśli nie masz peleryny wystarczy zastąpić ją ręcznikiem. Końcowym etapem jest założenie rękawiczek. Jeżeli tego nie zrobimy to nasze dłonie będą w tym samym kolorze co włosy.

Zaczynamy nakładanie farby na włosy. Należy dokładnie je rozczesać. Wyciskamy trochę farby i rozprowadzamy ją pędzelkiem od nasady włosów aż po same końce. Tak farbujemy całe włosy pasmo po paśmie rozdzielając kolejne warstwy grzebieniem. Pozostawiamy farbę na około 30 minut.

Zobacz też: Jak nawilżyć włosy? Botox na włosy

Aby farbowanie włosów w domu było udane należy pamiętać o równomiernym rozłożeniu farby na całej długości włosów. Warto odczekać dokładny czas wskazany przez producenta zapisany w ulotce. Czas zaczynamy liczyć od momentu, w którym skończymy nakładać farbę na całej powierzchni włosów. Zbyt krótkie trzymanie specyfiku na włosach może skutkować otrzymaniem zbyt bladego koloru lub nawet całkowicie innego odcienia, natomiast przeciągnięcie koloru może powodować podrażnienie skóry i nawet całkowite zniszczenie włosów!

Po upływie wskazanego czasu, spłukujemy farbę z włosów czystą wodą, do momentu w którym spływająca woda będzie całkowicie czysta. Na koniec warto umyć włosy specjalnym szamponem do włosów koloryzowanych. Dla zamknięcia łusek włosowych zaleca się zastosowanie specjalnej odżywki pielęgnacyjnej, która często dołączana jest do opakowania. Zapobiegnie to zbyt szybkiemu wypłukiwaniu się koloru i wzmocni włosy po zabiegu koloryzacji. Aby włosy były lśniące, pełne blasku i ładnie wygładzone, pod koniec suszenia warto zmienić nawiew suszarki na chłodny.

Zobacz też: Sposoby na przetłuszczające się włosy

Należy pamiętać, że otwartą farbę trzeba wykorzystać w ciągu kilkunastu minut po rozrobieniu, ponieważ składniki się utleniają. Nigdy nie dzielimy farby na pół i nie farbujemy włosów w innym terminie. Otwarta farba nie nadaje się do następnego zastosowania i należy ją wyrzucić.

Pamiętajmy, że farbowanie naszych włosów również je niszczy, dlatego dajmy włosom czas i możliwości na regenerację i powrót do formy. Następną koloryzację warto wykonać nie wcześniej, niż po upływie 6 tygodni.

Farbowanie włosów, które były poddawane wcześniejszej koloryzacji

Jak farbować włosy, które były poddawane wcześniejszej koloryzacji? Przy kolejnym farbowaniu włosów należy nanieść farbę najpierw na odrosty. Pozostaw mieszankę na około 20 minut. Po upływie zaleconego czasu rozprowadź farbę grzebieniem na całą długość włosów i pozostaw na 10 minut. Następnie dokładnie spłucz farbę wodą i umyj głowę szamponem. Nałóż odżywkę i wysusz włosy. Gotowe!

Zobacz też: Jak skutecznie walczyć z cellulitem?

Czy jednak jest to dobrym rozwiązaniem?

Na pewno nie w każdym przypadku. Czasem efekt koloryzacji może nie być taki, jak oczekiwałyśmy. Najgroźniejsze są jednak zniszczenia, które zafundować można sobie na skutek używania farb złej jakości, przetrzymywania ich na włosach przez zbyt długi czas czy też nieumiejętnego rozjaśniania.

Gdzie najlepiej farbować włosy?

Zabieg farbowania włosów w domu może wiązać się z ryzykiem więc gdy nie jesteś pewna, że sobie poradzisz, lepiej oddaj się w ręce fryzjera i to fryzjera dobrego oraz doświadczonego. Nie warto eksperymentować samodzielnie jeśli ma się już zniszczone włosy albo są one słabe i przesuszone z natury. Dotyczy to zwłaszcza cienkich włosów, które nie są odporne na agresywną chemię zawartą w farbie i nawet po krótkim czasie jej stosowania ich kondycja może się znacznie pogorszyć.

Zobacz też: Sposoby na suchą skórę twarzy

W profesjonalnym salonie mamy pewność, że farba jest dobrej jakości i bardziej trwała niż ta kupiona w sklepie kosmetycznym. Poza tym dobry fryzjer nałoży maskę nawilżającą, doradzi jak dbać o włosy a otrzymany kolor będzie taki o jakim marzyłyśmy co w przypadku farbowania domowego nie zawsze się udaje. Dodatkowo farby z salonu mają więcej składników odżywczych, nie niszczą i nie wysuszają włosów tak jak farby do koloryzacji użyte w domu. 

Farbowanie włosów w domu niekoniecznie musi nam zaszkodzić, jeżeli mamy odpowiednią wiedzę i umiemy dobrać farbę do rodzaju włosów. Jeśli jednak czujemy się niepewnie i nie wiemy jak farbować włosy to lepiej zostawmy to w rękach dobrych i sprawdzonych profesjonalistów.

Oceń