Keratynowe prostowanie włosów

Czy warto stosować keratynowe prostowanie włosów? Piękne i zadbane włosy to marzenie każdej kobiety. Jednak wiele czynników obecnych w codziennym życiu (takich jak stres, zła dieta, nieodpowiednie kosmetyki, choroby czy niesprzyjające warunki atmosferyczne) powodują, iż kondycja włosów ulega osłabieniu. Rozdwojone końcówki, uszkodzenia, elektryzowanie się, trudności w układaniu czy nadmierna matowość – to tylko niektóre z oznak ich osłabienia. Na szczęście można temu zaradzić. Rozwiązaniem jest keratynowe prostowanie włosów, które w widoczny sposób je odżywi i zregeneruje. Zabieg keratynowego prostowania włosów cieszy się dużą popularnością i zyskuje coraz większe uznanie.

Zobacz też: Jak działa botox na włosy?

Czym jest keratynowe prostowanie włosów?

Keratynowe prostowanie włosów (zwane też brazylijskim prostowaniem włosów – Brazilian Keratin Treatment) to odżywczy i regenerujący zabieg, którego głównym celem jest uzupełnienie w strukturze włosów niedostatecznej ilości keratyny. Idea zabiegu została stworzona w Brazylii, gdzie miał on służyć przede wszystkim prostowaniu loków, ujarzmianiu niesfornych kosmyków i ochronie przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi (zwłaszcza wodą i słońcem). Uzupełnienie preparatów keratynowych w witaminy, antyoksydanty, wyciągi z roślin i kwasy tłuszczowe (które nawilżają, dostarczają składników odżywczych i tworzą ochronę przed szkodliwymi czynnikami) sprawiło, iż zabieg stał się bardziej uniwersalny. Dzisiaj jest on wykorzystywany do niemal wszystkich typów włosów – zniszczonych, przesuszonych, puszących się, trudnych do ułożenia, matowych, łamliwych, pozbawionych blasku, farbowanych czy rozjaśnianych. Dzięki niemu włosy odzyskują swoje naturalne piękno.

Zobacz też: Przyczyny wypadania włosów

Jak wygląda zabieg keratynowego prostowania włosów?

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który powinien być wykonywany w gabinecie fryzjerskim. Na jego przeprowadzenie potrzeba – w zależności od długości włosów – około dwóch godzin. Keratynowe prostowanie włosów składa się z kilku etapów:
– umycia włosów specjalnym szamponem otwierającym łuski,
– wysuszenia włosów przy użyciu suszarki (najlepiej ze średnim nawiewem),
– nałożeniu keratyny za pomocą specjalnego pędzelka.
Preparat powinien pozostać na włosach przez okres 20 minut. Ostatnim etapem zabiegu jest wysuszenie włosów suszarką i dokładne wyprostowanie każdego z pasm przy użyciu prostownicy a następnie umycie specjalnym szamponem.

Zobacz też: Jak przyspieszyć wzrost włosów?

Zabieg można wykonać także w domu. W tym celu należy zakupić zestaw do keratynowego prostowania włosów i stosować się do instrukcji znajdującej się w opakowaniu.

Efekty keratynowego prostowania włosów

 

Efekty keratynowego zabiegu

Efekty keratynowego prostowania włosów wykonanego w profesjonalnym salonie fryzjerskim powinny utrzymywać się od trzech do pięciu miesięcy – w zależności od częstotliwości mycia głowy, rodzaju włosów i dbania o nie po przeprowadzonym zabiegu. Przez kilkanaście tygodni włosy są nawilżone, gładkie, proste, zregenerowane, lśniące, podatne na stylizację i sprężyste. Dodatkową zaletą zabiegu jest to, iż włosy stają się odporne na puszenie i niesforne skręty (na przykład pod wpływem wilgotnego powietrza). Jednym słowem – wyglądają pięknie.

Zobacz też: Sposoby na przetłuszczające się włosy

Warunkiem uzyskania jak najlepszych efektów i utrzymania ich przez długi okres czasu jest odpowiednia pielęgnacja po zakończeniu zabiegu. Przez kilka dni po keratynowym prostowaniu włosów nie wolno ich myć, spinać, wiązać i zaginać. Jednocześnie należy unikać basenów i saun. W późniejszym okresie trzeba używać specjalnych kosmetyków pozbawionych silikonów, soli i alkoholu. Wyżej wymienione składniki wypłukują keratynę i skracają czas utrzymywania się efektów zabiegu.

 

Moje keratynowe prostowanie włosów w domu – recenzja

 

Jak keratynowe prostowanie włosów zmieniło mój wygląd….

Odkąd pamiętam moje włosy nie wyglądały dobrze. Zawsze miały skłonność do puszenia się i niesfornego kręcenia. Były przesuszone i bardzo rzadkie. Dodatkowo brakowało im blasku, były bardzo matowe. Z zazdrością patrzyłam na włosy koleżanek, które nie miały z nimi problemów. Piękne, lśniące i proste! Moje włosy niestety tak nie wyglądały.

Zobacz też: Przyczyny przesuszonych włosów

Przypadek wszystko zmienił

Pewnego dnia natknęłam się na artykuł o keratynowym prostowaniu włosów. Wpis był bardzo interesujący gdyż przedstawiał rozwiązanie problemów z moimi wiecznie niepoukładanymi włosami. Zakupiłam specjalny zestaw, w którym znajdował się szampon przygotowujący do zabiegu, keratyna, szampon wygładzający, odżywka, pędzelek, rękawiczki i broszurka, którą dokładnie przeczytałam. Wszystko było bardzo dobrze opisane dlatego wiedziałam jak mam się zabrać za keratynowe prostowanie włosów.

Zabieg keratynowego prostowania włosów w domu

Umyłam włosy szamponem przygotowującym, odsączyłam włosy ręcznikiem a następnie dokładnie wysuszyłam. Kolejnym krokiem keratynowego prostowania włosów było nałożenia keratyny pasmo po pasmie, 2 cm od nasady włosów aż po same końce. Odczekałam 15 minut aby keratyna się wchłonęła i ściągnęłam jej nadmiar za pomocą grzebienia. Następnie dokładnie wysuszyłam włosy. Jest to bardzo czasochłonny proces. Mino że moje włosy są rzadkie to i tak zajęło mi to aż 45 minut.

Zobacz też: Jak zwiększyć objętość włosów?

Następny etap to prostowanie. Prostując włosy brałam delikatne pasma i prostowałam każde z nich po 5 razy. Ze względu na stan moich włosów temperatura którą ustawiłam na prostownicy to 180 C. Panie, które posiadają gęste i mocne włosy mogą każde pasmo prostować nawet do 12 razy a temperaturę zwiększyć do 210 stopni.  Prostowanie wykonywałam do momentu całkowitego wchłonięcia keratyny. Zakończyłam prostowanie gdy włosy były całkowicie suche. Ostatnim etapem było umycie włosów szamponem wygładzającym i nałożenie odżywki. Po 5 minutach spłukałam włosy dużą ilością wody a następnie wysuszyłam.

Efekty keratynowego prostowania włosów

To co zobaczyłam po wysuszeniu włosów przerosło moje oczekiwania, Nigdy nie pomyślałabym, że moje włosy mogą tak wyglądać. Keratynowe prostowanie włosów zmieniło mój wygląd. Przede wszystkim zniknął problem puszenia się i wykręcania włosów w różnych kierunkach. Zniknęło siano, które miałam wcześniej na głowie. Włosy były idealnie gładkie, miękkie i proste. Mój drugi problem, z którym się zmagałam to bardzo matowy kolor włosów. I tu ogromne zaskoczenie. Po keratynowym prostowaniu włosy lśniły jak nigdy. Żaden inny preparat nabłyszczający włosy nie dał takich spektakularnych efektów co keratyna. Ostatni problem, który miałam to rzadkie włosy ale tutaj keratynowe prostowanie włosów nic nie zdziałało. Moim włosom brakowało objętości.

Zobacz też: Jak zlikwidować zmarszczki na czole?

Jeszcze jedna sprawa, o której chciałam wspomnieć – pojawił się u mnie mały efekt uboczny w postaci zmiany koloru włosów. Przed keratynowym prostowaniem włosy były czarne a po nim brązowe. Dlatego nie zaleca się stosowania keratynowego prostowania włosów i farbowania zaraz po sobie. Należy farbować  co najmniej dwa tygodnie przed lub po keratynowym prostowaniu włosów. Ja zalecam po zastosowaniu kuracji bo tak jak u mnie, tak i u was po zabiegu włosy mogą zmienić swój kolor.

Ostateczna moja opinia jest bardzo pozytywna. Wyglądam rewelacyjnie, nie muszę się męczyć podczas układania włosów po kąpieli bo układają się same, nie muszę stosować prostownicy bo są idealnie proste, nie muszę stosować nabłyszczaczy do włosów bo idealnie lśnią. Po prostu uwielbiam moje włosy. Keratynowe prostowanie włosów daje wspaniałe efekty.  Jeżeli ja – posiadaczka cienkich włosów jestem zadowolona to kobiety o gęstych ale niesfornych loczkach będą wyglądać przepięknie.

Zobacz też: Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami?

Jak długo utrzymują się efekty keratynowego prostowania włosów w domu?

Według informacji na broszurce efekty kuracji utrzymują się dwa miesiące. U mnie utrzymały się trzy. Ale dałam troszkę odpocząć moim włosom i następny zabieg keratynowego prostowania włosów wykonałam dopiero siedem miesięcy od ostatniego zabiegu.

Gdzie kupić zestaw do keratynowego prostowania włosów w domu?

Ja swój zestaw do przeprowadzenia jednorazowej kuracji keratynowej zakupiłam na Internecie. Bardzo ważne jest aby zwrócić uwagę na taki produkt, który nie zawiera formaldehydu wydzielającego się wraz z dymem podczas prostowania włosów powodując łzawienie oczu i trudności z oddychaniem. Jest to substancja chemiczna, która w dużym stężeniu jest silnie trująca.

Zobacz też: Sposoby na suchą skórę twarzy

Ile kosztuje keratynowe prostowanie włosów?

W salonie za zabieg zapłacisz około 500 złotych. Wykonując zabieg w domu koszty znacznie się zmniejszają. Zestaw kosztuje około 40 złotych. Trzeba jeszcze doliczyć koszt przesyłki i poświęcić czas na wykonanie zabiegu.

Oceń