Zmarszczki na czole to zdecydowanie najmniej estetyczne oraz najbardziej widoczne zmarszczki na naszej twarzy. Główną przyczyną pojawienia się zmarszczek jest wpływ marszczenia czoła, które wynika np. ze zmartwienia, stresu, zdziwienia, radości bądź złości. Warto podkreślić, że zmarszczki na czole, kurze łapki czy zmarszczki w kącikach ust nie wynikają tylko z wieku. Ich główną przyczyną jest naturalna mimika twarzy, która po pewnym czasie potrafi wyryć w skórze naprawdę głębokie bruzdy.  Zatem jak zlikwidować zmarszczki na czole? Ograniczenie mimiki twarzy jest niemożliwe, więc zastosowanie mają tu inne metody walki ze zmarszczkami.

 Jak powstają zmarszczki?

Na starzenie się skóry ma wpływ utrata kolagenu co sprawia, że z wiekiem skóra traci elastyczność i staje się bardziej wiotka. Złe nawyki, szybki tryb życia, nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, brak witamin i minerałów w diecie oraz stres. Wszystkie te czynniki sprzyjają tworzeniu się wolnych rodników i niszczeniu skóry.

 Zobacz też: Przesuszona skóra twarzy

Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek na czole?

Zmarszczki na czole bardzo dużo mówią o naszym nastawieniu do życia. Jeżeli prowadzimy stresujące życie, mamy wiele zmartwień i kłopotów, odbija się to również na naszym wyglądzie, w tym zmarszczkach na twarzy. Warto zadać o relaksację i wyciszenie umysłu co w znaczny sposób ograniczy powstawanie głębokich bruzd na czole. Człowiek zestresowany nie cieszy się dobrym samopoczuciem, dlatego warto zmienić styl życia nie tylko dla pięknie wyglądającej skóry twarzy ale także dla zdrowia.

Istotnym czynnikiem odpowiedzialnym za pojawianie się zmarszczek na czole jest również nieodpowiednia ilość snu. Należy spać co najmniej 8 godzin dziennie, sen pomaga poprawić wygląd naszej skóry, a także przyspiesza regenerację. Osoba, która nie ma czasu na odpoczynek i ma ograniczoną ilość snu w ciągu doby wygląda na zmęczoną i niewyspaną. Pojawiają się cienie i worki pod oczami, skóra staje się poszarzała i wysuszona przez co twarz wygląda starzej niż jest w rzeczywistości. W wyniku zmęczenia z biegiem lat twarz zaczyna pokrywać coraz więcej głębokich zmarszczek a walka z nimi staje utrudniona.

Zobacz też: Jak szybko zasnąć?

Jak geny wpływają na pojawianie się zmarszczek?

Warto podkreślić, że zmarszczki na czole mogą pojawić się również ze względu na geny, które dziedziczymy po naszych rodzicach, czy dziadkach. Niektóre osoby bez względu na wiek i styl życia mają do nich predyspozycje. Jeżeli u babci lub mamy, zmarszczki pojawiły się w młodym wieku to znak, że o skórę należy zadbać w wyjątkowy sposób by nie dopuścić do jej przedwczesnego starzenia się.

Rodzaj skóry ma znaczenie!

Duże znaczenie ma rodzaj naszej cery. Według szeroko pojętych badań oraz statystyk uważa się, że najpóźniej starzeją się osoby, które posiadają tłustą cerę. Natomiast najszybciej starzenie dotyka osoby, które posiadają cerę suchą. Jak można zauważyć, stan oraz rodzaj cery ma niebagatelne znaczenie przy powstawaniu zmarszczek, również tych na czole. Posiadaczki przesuszonej cery powinny regularnie nawilżać i natłuszczać skórę co opóźni procesy starzenia i zapobiegnie powstawaniu nowych zmarszczek.

Zobacz też: Jak dobrać podkład do cery?

Jak zlikwidować zmarszczki na czole?

Przede wszystkim należy o siebie dbać, prowadzić zdrowy tryb życia, uprawiać sporty, dobrze się odżywiać, nie zapominać o odpowiednim nawilżeniu. Warto prowadzić w miarę spokojne, bezstresowe życie.

Bardzo istotne jest dbanie, by w naszej diecie pojawiały się owoce i warzywa, produkty bogate w witaminy, które spowalniają starzenie, czyli A, C, E.

Do codziennej pielęgnacji zaleca się używanie kremów z filtrami UV, które chronią przed nadmiernym promieniowaniem zarówno UVA, jak i UVB. Nie należy przesadzać z nadmierną ekspozycją skóry na długie działanie słońca. Warto także pamiętać o okularach przeciwsłonecznych w upalne dni ponieważ podczas mrużenia oczu dochodzi do marszczenia czoła, co sprzyja utrwalaniu zmarszczek.

Zobacz też: Przeszczep tłuszczu jako skuteczna metoda walki ze starzeniem skóry

Picie zbyt dużej ilości kawy prowadzi do przedwczesnego starzenia skóry na czole. Dzieje się tak, ponieważ kofeina spożywana w zbyt dużych ilościach działa odwadniająco na organizm. Skóra sucha szybciej pokrywa się zmarszczkami.

Należy ograniczyć przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, które nadmiernie wysuszają skórę.

Istotne przy likwidacji zmarszczek na czole jest unikanie dymu tytoniowego. W przypadku palenia papierosów włókna kolagenowe ulegają przedwczesnemu wyniszczeniu a skóra  jest odwodniona i pomarszczona.

Oczyszczanie twarzy gorącą wodą z dodatkiem mydła także nie jest dobrym pomysłem. Taka forma porannej higieny jest jeszcze stosowana przez wiele pań i wpływa niekorzystnie na cerę. Lepiej użyć zimnej wody bez dodatku mydła.

Zobacz też: Jak radzić sobie ze stresem?

Jeśli chcemy opóźnić powstawanie zmarszczek na czole, warto dać skórze odpocząć od makijażu. W weekendy, kiedy nie musimy wychodzić do pracy, makijaż nie jest potrzebny. Obowiązkiem każdej kobiety jest oczyszczanie twarzy przed snem. Podczas snu skóra ulega procesowi odnowy i regeneracji a makijaż pozostawiony na całą noc nie pozwala skórze oddychać, co może prowadzić do różnych problemów z cerą.

Jak jeszcze można zlikwidować zmarszczki na czole? Podstawą jest nawilżanie skóry. Zmarszczki na czole mogą pojawiać się, ponieważ nasza codzienna pielęgnacja twarzy pozostawia wiele do życzenia. Warto stosować kosmetyki przeznaczone typowo do walki ze zmarszczkami. Kremy należy wklepywać regularnie, rano i wieczorem. Warto pamiętać o dokładnym oczyszczeniu twarzy przed nałożeniem kremu. Pozwoli to na lepsze wnikanie składników odżywczych w głąb skóry. Osoby z cerą suchą powinny w szczególny sposób dbać o jej pielęgnację. Stosowanie kosmetyków z kwasem hialuronowym, kolagenem i naturalnymi olejkami zapewni świeży i zdrowy wygląd twarzy oraz zapobiegnie powstawaniu głębokich bruzd na czole.

Zobacz też: Jak się pozbyć cellulitu?

Masaż czoła jako skuteczny sposób walki ze zmarszczkami

Jeżeli chcesz w skuteczny sposób zlikwidować zmarszczki na czole to skorzystaj z masażu. Możesz wybrać się do doświadczonej masażystki lub wykonać go w domu przed lustrem. Do masażu należy użyć środka poślizgowego np. oleju kokosowego lub arganowego. Następnie należy wykonać takie techniki jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciski i potrząsanie w kierunku od środka czoła do skroni. Codzienny kilkominutowy masaż potrafi zdziałać cuda. Bruzdy i zmarszczki na czole zmniejszają się, dzięki temu są mniej widoczne. Efekty możemy zauważyć już po dwóch tygodniach, ale jeżeli chcemy uzyskać długotrwałe rezultaty, trzeba być wytrwałym i systematycznym.

A może medycyna estetyczna…

Jeżeli uważasz, że nic nie pomaga i dalej zadajesz sobie pytanie jak zlikwidować zmarszczki na czole, to pozostaje skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. Jednym z nich jest wypełnienie czoła kwasem hialuronowym. Można także skorzystać z botoxu, który paraliżuje działanie mięśni odpowiedzialnych za tworzenie się zmarszczek mimicznych oraz idealnie wygładza skórę. Efekty są natychmiastowe i utrzymują się przez kilka miesięcy.

Oceń