Zmarszczki to naturalna oznaka starzenia się całego organizmu. Jednak każda kobieta chce jak najdłużej zachować młody i atrakcyjny wygląd. Lista czynności, które możesz wykonać w zaciszu swojej łazienki, to doskonały sposób na walkę ze starzejącą się skórą.

Jak przeciwdziałać zmarszczkom?

Domowe sposoby na zmarszczki obejmują szereg działań mających na celu zachowanie młodego wyglądu. Zmarszczki pojawiają się poprzez zmiany w strukturze komórek skóry, co powoduje utratę naturalnej elastyczności  i jędrności.  Warto zatem z nimi walczyć oraz w skuteczny sposób je wygładzać i zmniejszać. Najczęstszym działaniem w tym kierunku jest oczywiście stosowanie rozmaitych kosmetyków do cery dojrzałej – kremów i maseczek, o działaniu aktywizującym komórki i spowalniającym proces starzenia się skóry.

Zobacz też: Sposoby na cienie pod oczami

Spośród wielu serii kosmetyków możemy wybierać kremy na dzień i na noc, serum, balsamy odżywcze, kremy pod oczy, kremy spłycające zmarszczki mimiczne wokół ust. Składy kremów obejmują różnorodne składniki aktywne i sprawdzone w walce z objawami starzenia się skóry witaminy. Każda  z nas może dobrać kosmetyki odpowiednie do swojego rodzaju cery oraz gustów i preferencji. Kremy warto nakładać na skórę twarzy dwa razy dziennie, rano i wieczorem co w widoczny sposób zlikwiduje zmarszczki i spowolni procesy starzenia.

Domowe sposoby na zmarszczki

W walce ze zmarszczkami i poprawą stanu naszej skóry może pomóc wiele produktów spożywczych stosowanych w formie maseczek. Możemy przygotować dla skóry maseczki np.  z jogurtu, kefiru, maślanki, miodu, z owoców sezonowych, ze świeżego ogórka wraz ze skórką. Ponadto możemy wykorzystać pożyteczne działanie naturalnych olejków, np. olejku arganowego. oliwy z oliwek, oleju migdałowego czy oleju lnianego. Świetnie dbają o natłuszczenie skóry dostarczając jej odpowiednich witamin.

Zobacz też: Jak zlikwidować zmarszczki na twarzy?

Dla dobra skóry pij wodę

Poza działaniami stosowanymi na skórę od zewnątrz, sposoby na zmarszczki obejmują również odpowiednie odżywianie organizmu i dostarczanie mu niezbędnych związków i minerałów od wewnątrz. Codzienne nawadnianie płynami to podstawa pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Zachowaniu zdrowia i elastyczności skóry dobrze służy wypijanie około 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej dziennie.

Unikaj żywności przetworzonej

Oczywiście należy unikać niezdrowej żywności, substancji syntetycznych, konserwantów, barwników, żywności przetworzonej – dosładzanej, instant, wysokotłuszczowej i słonej. Jeśli dieta nie uwzględnia wszystkich niezbędnych składników mineralnych, należy je uzupełniać stosując preparaty i suplementy mineralno-witaminowe.

Zobacz też: Jak dbać o cerę aby zawsze wyglądać pięknie?

Nie pal papierosów

Najlepsze domowe sposoby na zmarszczki to zapobieganie ich powstawaniu. Należy unikać palenia tytoniu i przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Palenie w każdej formie fatalnie wpływa na kondycję skóry.

Jak pozbyć się zmarszczek? Odmładzające działanie masażu

Masaż twarzy to jeden z najlepszych sposobów w walce ze starzejącą się skórą. Wykonywany systematycznie, kilka minut dziennie zapewni  nam piękny i zdrowy wygląd skóry. Warto wykorzystać takie techniki masażu jak głaskanie, rozcieranie i ugniatanie. Bardzo istotne jest, by na końcu wykonać oklepywanie i szczypanie twarzy. Można to robić opuszkami palców. Jest to bardzo dobry domowy sposób na zmarszczki. Techniki te poprawiają krążenie krwi dzięki czemu do skóry dostaje się więcej tlenu i składników odżywczych. Twarz wygląda na odświeżoną i odmłodzoną.

Zobacz też: Sposoby na suchą skórę twarzy

Jak utrzymać ładny owal twarzy?

Dodatkowym atutem systematycznego oklepywania i delikatnego szczypania twarzy jest przeciwdziałanie wiotczeniu skóry, opadaniu policzków i utraty owalu twarzy pod wpływem grawitacji. Pobudzanie krążenia i wzmacnianie mięśni poprzez masaż ma na celu utrzymanie elastyczności policzków i linii żuchwy oraz zachowanie młodych rysów twarzy.

Masaż – domowy sposób na zmarszczki wokół ust

Oprócz policzków, czoła i żuchwy warto skupić się także na bruzdach nosowo-wargowych, które z wiekiem stają się coraz bardziej widoczne. Bruzdy można masować okrężnymi ruchami w kierunku nosa i delikatnie poszczypać. Aby zapobiegać powstawaniu zmarszczek nad górną wargą, (które tworzą się nie tylko od pociągania dymu z papierosa ale także poprzez mimikę twarzy podczas mowy) warto porozcierać i delikatnie pougniatać mięsień okrężny ust. Zabieg ten ujędrni skórę i spłyci istniejące już zmarszczki.

Zobacz też: Właściwości oleju kokosowego

Kurze łapki i zmarszczki wokół oczu

Masaż jako domowy sposób na zmarszczki dobrze wpływa także na okolice oczu. Należy pamiętać, że skóra w tym miejscu jest wyjątkowo cienka i wrażliwa na pociąganie dlatego wykonując masaż trzeba być bardzo ostrożnym. Ruchy powinny być łagodne i subtelne. Można wykorzystać techniki głaskania, rozcierania, uciskania i lekkiego oklepywania opuszkami palców. Systematyczne masowanie zmarszczek zwanych ”kurze łapki” jest w stanie zmniejszyć ich widoczność i przywrócić młodzieńcze spojrzenie.

Młoda i jędrna skóra twarzy

Wykorzystując ten domowy sposób na zmarszczki należy pamiętać, że użycie środka poślizgowego w trakcie masażu jest konieczne. Ułatwi przemieszczanie się palców po skórze twarzy i zapobiegnie niepotrzebnemu  naciąganiu. W tym celu można użyć oleju arganowego lub ulubionego kremu – najlepiej tłustego. Dodatkowym atutem masażu jest usuwanie zrogowaciałego naskórka oraz lepsze wchłanianie składników odżywczych w głąb skóry. Zwiększa to przeciwzmarszczkowe działanie kremu. Wystarczy 5 minut dziennie aby skóra nabrała blasku i młodzieńczego wyglądu. Odmładzające efekty widoczne są już po kilku tygodniach.

Zobacz też: Ciągły stres skróci ci życie!

Nie opalaj się!

Podstawą w walce ze zmarszczkami jest unikanie promieniowania słonecznego. Słońce wyniszcza i degeneruje skórę, która nie da się już odbudować. Warto wystawić ciało na jego działanie tylko przez 20 minut dziennie w celu wytworzenia niezbędnej do funkcjonowania organizmu witaminy D. Dłuższe opalanie przyspiesza powstawanie zmarszczek i starzenie się skóry.  

Skóra osób nadmiernie korzystających ze słońca po kilku latach pokryta jest zmarszczkami i wygląda na starszą. Staje się szorstka i mniej elastyczna, szybciej wiotczeje i opada pod wpływem grawitacji. Dodatkowo pojawiają się przebarwienia. Zniszczenia skóry spowodowane działaniem słońca nie da się już cofnąć.

Zobacz też: Plastyka opadających powiek odmłodzi Cię o kilka lat!

Stres i brak snu zniszczy twoją skórę

Skutecznym sposobem na zmarszczki jest także unikanie stresującego trybu życia. Jeżeli nie da się go uniknąć to warto przynajmniej zadbać o wieczorne wyciszenie poprzez relaksacyjną kąpiel lub uspokajającą muzykę.

Ostatni bardzo istotny czynnik wpływający na powstawanie zmarszczek to zbyt mała ilość snu. Niestety osoba, która się nie wysypia wygląda gorzej. Worki i cienie pod oczami powodują efekt ciągle zmęczonej twarzy. Z wiekiem coraz bardziej się to nasila i walka ze zmarszczkami staje się utrudniona. Aby stan skóry poprawił się należy zadać o jakość i długość snu.

Jak widać, domowe sposoby na zmarszczki są naprawdę skuteczne. Warto wprowadzić w życie dobre nawyki i zdrowy styl życia by cieszyć się piękną i zadbaną skórą, pozbawioną zmarszczek.

Oceń