Powiększanie piersi wciąż jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów w dziedzinie chirurgii estetycznej. Każda kobieta marzy o ładnym, kształtnym biuście – piersi od wieków są symbolem kobiecości.

Metod powiększania piersi jest wiele – nie tylko zabieg chirurgiczny i wszczepienie implantów. Medycyna estetyczna oferuje również zabiegi o małej inwazyjności, bez konieczności użycia skalpela.

Lipofilling

Zabieg powiększenia piersi nie tylko wiąże się z wymianą bielizny – w przypadku zdecydowania się na metodę powiększenia biustu przy pomocy komórek macierzystych, pacjentka musi również wymienić sporą część garderoby – szczuplejsza sylwetka to efekt przeprowadzonej liposukcji, będącej częścią zabiegu.

Zobacz też: Sposoby na przesuszoną skórę twarzy

Powiększanie piersi za pomocą własnych komórek macierzystych pacjentki – metoda ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Komórki macierzyste, jakie wykorzystuje się w lipofillingu, uzyskiwane są z tkanki tłuszczowej pacjentki. Miejsca, z których zwykle pobiera się materiał to: uda, brzuch, pośladki. Forma pobrania tłuszczu odbywa się na zasadzie liposukcji, w trakcie, której pobiera się również „zwykłą” tkankę tłuszczową.

Zabieg przeprowadza się w dwóch etapach:

  1. Pobranie tłuszczu za pomocą liposukcji.
  2. Pobrane komórki odwirowuje się w specjalnym aparacie, gdzie mają warunki stworzone do wzrostu oraz podziału. Wskutek połączenia komórek macierzystych z tkanką tłuszczową powstaje zawiesina, którą lekarz za pomocą wenflonu wstrzykuje w odpowiednie miejsce (okolice pod i nad gruczołem piersiowym). Następnie pierś jest modelowana w celu uzyskania pożądanego kształtu.

Procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym, trwa 1 – 2 godziny. Pacjentka pozostaje w szpitalu dobę. Przez pewien czas musi nosić specjalną bieliznę uciskowo – modelującą.

Zobacz też: Na czym polega przeszczep tkanki tłuszczowej?

Efekt końcowy zabiegu jest uzależniony ściśle od ilości przeszczepionej tkanki. Ważną rolę odgrywa tu jej jakość, stan wyjściowy pacjentki oraz przestrzeganie zaleceń.

Ilość tkanki, jaka zostanie przeszczepiona jest określana na podstawie stanu wyjściowego, tak, więc również efekt końcowy jest ograniczony. Przykładowo, do piersi (o rozmiarze A) można przeszczepić 120 – 140 ml tkanki do każdej piersi (większej ilości tkanki nie są po prostu wstanie przyjąć).  

Ważne! Zabieg należy do trwałych. Należy jednak pamiętać, że część przeszczepionej tkanki ulegnie wchłonięciu, ta, która się wgaja pozostaje w tym miejscu na stałe – podlega ona jednak takim samym zmianom, co pozostała tkanka tłuszczowa w obrębie innych okolic ciała. Tak, więc, gdy osoba, która poddała się takiemu zabiegowi na przykład schudnie, to również piersi mogą ulec zmniejszeniu.

Kwas hialuronowy

Jedną z popularniejszych nieinwazyjnych metod jest powiększanie piersi przy użyciu kwasu hialuronowego – zabieg proponuje się głównie pacjentkom, którym zależy na powiększeniu i poprawie jędrności małych piersi (istnieją ograniczenia w ilości preparatu, jaką można wstrzyknąć w powiększaną pierś). 

Zobacz też: Jak się pozbyć cellulitu?

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Na piersiach (w okolicy pach) robi się niewielkie nacięcia, po czym wprowadza się preparat kwasu.  Po zakończeniu wstrzyknięć pierś poddawana jest specjalnemu masażowi, który ma na celu uzyskanie jednolitości w strukturze, a także wyeliminowanie nierówności oraz grudek. Wokół piersi zakładane są plastry modelujące, które zdejmuje się po tygodniu. Zalecane jest noszenie specjalnego sportowego stanika.

Ważne! Minusem tej metody jest jego trwałość. Kwas hialuronowy charakteryzuje się właściwościami wchłaniania przez organizm. Efekt utrzymuje się od półtora do dwóch lat. W celu podtrzymania efektu, należy zabieg powtarzać.

Żel hydrofilowy

Jedną z najnowszych technik zabiegowych jest powiększanie biustu preparatem Aquafilling Bodyline – żel hydrofilowy, składający się w 98% z soli fizjologicznej i 2% poliamidu. Efekt zabiegu jest już widoczny po upływie tygodnia.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa około 1,5 godziny. Żel jest wstrzykiwany pod gruczoł piersiowy lub pod gruczoł i mięsień zgodnie z opracowanymi technikami podania za pomocą kaniuli. Następnie pierś jest modelowana. Zaleca się pacjentce noszenie specjalnego stanika. Ponadto powinna wykonywać delikatny masaż okolic poddanych zabiegowi według instrukcji lekarza.

Zobacz też: Na czym polega makijaż permanentny?

Ważne! Efekty zabiegu utrzymują się co najmniej 5 lat (długotrwałość spowodowana jest tym, że preparat nie jest biodegradowalny i nie rozkłada się w ciele).

Piersi wyglądają naturalnie, preparat nie jest wyczuwalny w dotyku, niewidoczne są także kontury w miejscach, w których został podany.

Wszczepienie implantów

Najstarszym i wciąż popularnym sposobem powiększania biustu jest wszczepienie implantów – zabieg jest operacją i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Trwa około 2 godzin. Implant (wypełniony silikonem lub solą fizjologiczną) wprowadza się przez cięcie skórne pod pachą, wokół brodawki bądź w fałdzie podpiersiowym. Implant umieszcza się w loży pod gruczołem piersiowym na mięśniu piersiowym większym lub pod mięśniem.

Pacjentka pozostaje w szpitalu 2 – 3 doby. Zaleca się noszenie odpowiednio dopasowanego biustonosza uciskowego. Rekonwalescencja zależy od indywidualnych predyspozycji pacjentki. Powrót do normalnego funkcjonowania następuje po około tygodniu, pełna aktywność fizyczna po miesiącu. Ostateczny rezultat widać trzy miesiące po zabiegu.

Ważne! Zaleca się po upływie około 10 lat przeprowadzić kontrolne badania diagnostyczne i rozważyć ewentualność wymiany implantów.

Radzi się pacjentkom, aby powiększały piersi o jeden, maksymalnie dwa rozmiary – efekt jest wtedy naturalny.

Źródła: aquafilling.com, Coleman SR Structural fat grafiting

Oceń