Niemal każdy lubi wygrzewać się na słońcu ale należy pamiętać, że bezpieczne opalanie i stosowanie kremów z filtrem ochronnym jest bardzo ważne dla zdrowia. Opalanie nadaje skórze piękny, zdrowy koloryt oraz poprawia samopoczucie. Nie można jednak zapominać o tym, że eksponowanie skóry na promieniowanie UV jest dla niej szkodliwe i może mieć groźne konsekwencje. Bezpieczne opalanie wymaga stosowania kremów ochronnych dobranych do naszej karnacji i potrzeb. Wiele współczesnych kosmetyków do opalania zawiera w swoim składzie witaminy oraz minerały pozytywnie działające na skórę. Jak wybrać więc odpowiedni krem do opalania?

 Coś negatywnego na temat słońca…

Szkodliwość promieniowania słonecznego polega na tym, że wiązki promieni UVA wnikają w głąb skóry i uszkadzają włókna kolagenowe. Powodują także nadmierne powstawanie wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się skóry. Światło słoneczne zawiera także promieniowanie UVB, które może powodować powstawanie mutacji w kodzie genetycznym. Uszkodzone DNA może skutkować rozwojem czerniaka lub niezłośliwych guzów.

Coś pozytywnego na temat słońca…

Promieniowanie słoneczne ma także pozytywny wpływ na organizm, ponieważ poprawia nastrój, zwiększa odporność, pobudza metabolizm oraz umożliwia syntetyzowanie witaminy D. Mimo tych zalet, nigdy nie należy korzystać z opalania bez umiaru i bez zabezpieczenia ze strony odpowiedniego kremu z filtrem UV.

Zobacz także: Melanotan – daję piękną opaleniznę, odchudza, poprawia libido ale może także zaszkodzić!

 Bezpieczne opalanie czyli jak wybrać krem do opalania z odpowiednim filtrem?

Przede wszystkim pod uwagę powinniśmy wziąć intensywność promieniowania słonecznego, która jest różna w zależności od pory roku, warunków atmosferycznych, szerokości geograficznej oraz pory dnia. Największa ochrona przeciw UV potrzebna jest podczas pobytu w górach (polecamy faktor 50). Wysokie filtry konieczne są również podczas przebywania nad wodą i na plaży, ponieważ piasek i woda odbijają dużą część promieniowania.

Dobór odpowiedniego kosmetyku zależy przede wszystkim od rodzaju cery. Osoby o bladej skórze opalające się na czerwono, posiadające piegi i jasne włosy są najbardziej narażone na poparzenia słoneczne i powinny stosować filtry 50. Ludzie o cerze jasnej, która po przyzwyczajeniu do słońca opala się na brązowo mogą stosować kremy z faktorem 40. Mieszkańcy południa Europy posiadający naturalnie ciemną karnację mogą bezpiecznie wybrać produkt z filtrem 30.

Zobacz też: Jak usunąć przebarwienia na twarzy i dłoniach?

Kremy ochronne do twarzy powinny zawsze zapewniać jak największą ochronę, ponieważ skóra w tym miejscu jest bardzo delikatna i podatna na powstawanie zmarszczek. Preparaty stosowane do reszty ciała mogą zawierać niższe faktory. Najwygodniejsze w stosowaniu są kosmetyki łatwo rozprowadzające się, o rzadszej konsystencji.

Przy zakupie kremu powinniśmy zwrócić uwagę, czy zapewnia on bezpieczeństwo przed promieniami UVA i UVB. Daje to ochronę przed poparzeniami słonecznymi, przedwczesnemu starzeniu się skóry i powstawaniem zmarszczek oraz zmniejsza w przyszłości ryzyko występowania nowotworu skóry.

Jeżeli wybieramy się na wakacje nad morze warto pamiętać o tym, by wybierać preparaty wodoodporne, gdyż kąpiel czy nawet wytworzony pot podczas zabawy na plaży może zniszczyć warstwę ochronną kremu do opalania.

Jeżeli masz tendencję do alergii zapewnij sobie hipoalergiczny krem z filtrem, który ułatwi ci bezpieczne opalanie.

Zobacz też: Przeszczep tłuszczu jako skuteczna metoda walki ze starzeniem skóry

 Porady…

Pamiętaj, by nakładać krem co najmniej pół godziny przed wystawieniem ciała na słońce. Powtarzaj zabieg co dwie godziny, aby zapewnić optymalną ochronę swojej skórze. Nawet zwykłe czynności sprawiają, że warstwa kremu się zmywa co powoduje spadek działania ochronnego przed promieniowaniem słonecznym.

Nakładaj krem nie tylko przed opalaniem czy dłuższym przebywaniem na słońcu. Aby chronić swoją skórę, krem ochronny zawsze powinien być nałożony na odsłonięte części ciała przed każdym wyjściem z domu, niezależnie od pogody. Zapobiegnie to przedwczesnemu starzeniu się skóry oraz ochroni przed powstawaniem przebarwień spowodowanych słońcem.

Pamiętaj, że dzieci do trzeciego roku życia nie powinny być wystawiane na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego, po tym okresie warto zadbać o właściwą ochronę poprzez dobranie odpowiedniego przewiewnego stroju, nakrycia zasłaniającego głowę i kremu z filtrem właściwie ochraniającym skórę.

Starzenie się skóry poprzez promieniowanie słoneczne

Jak szybko się opalić?

Jak odbudować florę bakteryjną jelit?

Oceń