Wirus opryszczki najczęściej atakuje w okresie jesienno-zimowym, kiedy to właśnie organizm staje się mniej odporny. Zazwyczaj przenosi się na człowieka już w dzieciństwie, choć zarażony nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Opryszczka to choroba, która potajemnie działa i daje o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie. Szacuje się, że na całym świecie aż 80% populacji jest nosicielem tego wirusa – bez względu na płeć czy wiek.

Objawy czyli czym właściwie jest wirus opryszczki?

Opryszczka wywołana wirusem HSV-1 pojawia się często w okolicach warg, na twarzy oraz tułowiu. Na ciele tworzą się wówczas wypełnione płynem pęcherzyki, które występują pojedynczo lub w skupiskach. Wokół nich widoczne są również zaczerwienienia i opuchlizna, a po pewnym czasie zaczyna się mrowienie czy też pieczenie. Kiedy pęcherzyki zaczynają pękać, często wylewa się z nich płyn surowiczy, a następnie tworzą się strupy. Należy pamiętać, by ich nie rozdrapywać, ponieważ może to doprowadzić do zakażenia. Wirus opryszczki takiego typu rozprzestrzenia się drogą kropelkową, czyli przez ślinę nosiciela.

Zobacz też: Kolagen dobry na stawy

Istnieje także możliwość zarażenia się groźniejszym rodzajem choroby. Wirus HSV2 jest przenoszony na człowieka drogą płciową. Choroba objawia się bardzo nieprzyjemnymi owrzodzeniami w okolicach odbytu, powodując bolesne pieczenia i swędzenie. Atakuje również narządy rozrodcze oraz pośladki.

Kiedy opryszczka może się pojawić?

Wirus opryszczki jest niestety bardzo zaraźliwą chorobą. Wystarczy chwila nieuwagi, by mogła skutecznie zaatakować. Wirus osiedla się w komórkach nerwowych, gdzie wyczekuje odpowiedniego momentu do działania. Najczęściej pojawia się, gdy organizm jest osłabiony, lubi towarzyszyć grypie i przeziębieniu. Wywołuje ją również stres, zmęczenie czy gorączka. Jej sprzymierzeńcem jest niska temperatura lub długotrwałe działanie promieni słonecznych. Zarażone kobiety mogą spodziewać się nawrotów opryszczki także w czasie miesiączki.

Zobacz też: Ciągły stres skróci Ci życie

Jak leczyć wirus opryszczki?

Opryszczka – jak z nią walczyć? Oto jest pytanie. Wirus opryszczki stwarza ryzyko groźnych powikłań, dlatego nie powinno się go lekceważyć. Nieleczona choroba może doprowadzić do ataku opon mózgowych, spojówki lub rogówki oka. Podstępny wirus można leczyć za pomocą środków przeciwzapalnych lub specjalnymi maściami i plastrami. Warto zapytać lekarza o sposób leczenia, gdyż w aptece jest dostępnych wiele preparatów w formie tabletek, które skutecznie rozprawią się z wirusem opryszczki.

Szczególnie dokuczliwe przypadki nawracającej choroby należy leczyć dożylnie, po konsultacji z lekarzem. Skutecznym sposobem okazuje się także unikanie dotyku zakażonych miejsc palcami, by nie przenieść opryszczki w inne okolice ciała, co zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa i łagodzi jego przebieg. Czasem pomocne są także witaminy z grupy B.

Depresja – podstępna choroba duszy

Czym jest cholesterol?

Czekolada może uzależniać!

Jak się pozbyć cellulitu?

Oceń