Czy uzależnienie od fast foodów jest możliwe? Hamburger, słodki napój, frytki – to najczęściej wybierane fast-foody. Coraz więcej osób sięga po nie regularnie i nie potrafi wyobrazić sobie życia bez takich dań. Okazuje się, że jedzenie tego typu może uzależniać, podobnie jak alkohol lub inne używki. Istnieje kilka przyczyn, które sprawiają, że niektóre osoby mają spore problemy z odmówieniem sobie kolejnego hamburgera.

Uzależnienie od fast foodów – jak fast food działa na nasz umysł?

Dania fast-food to przede wszystkim jedzenie zaprojektowane tak, żeby silnie działać na kubki smakowe. Do takich potraw dodaje się bardzo duże ilości cukru, soli oraz różne substancje, których zadaniem jest wzmacnianie i poprawianie walorów smakowych. Dlatego wielu osobom tak ciężko jest odmówić sobie pizzy czy zapiekanki. To może stanowić wystarczające uzasadnienie dla powstania efektu uzależnienia.

Zobacz też: Jak skutecznie schudnąć?

Duże znaczenie ma skład typowego dania typu fast-food, które zazwyczaj zawiera bardzo duże ilości cukru oraz tłuszczu. Okazuje się, że oba te składniki mogą potencjalnie działać w sposób uzależniający. Mieszanka tych substancji ma szczególnie duży wpływ na samopoczucie i powoduje odczuwanie dużej przyjemności w czasie posiłku. Z czasem organizm zaczyna domagać się większych dawek co powoduje zwiększony apetyt i coraz częstsze wizyty w barze ze śmieciowym jedzeniem. Gdy sytuacja zaczyna się powtarzać każdego dnia, to jest sygnałem alarmującym nas, że uzależnienie od fast foodów postępuje.

Sytuacji nie poprawia również fakt, że tego typu jedzenie jest bardzo często łączone z różnego rodzaju słodkimi napojami gazowanymi. Zawierają one duże ilości cukru, ale także kofeinę, która ma dodatkowe działanie uzależniające. Po wypiciu kolorowego napoju poprawia się samopoczucie i mamy więcej energii, dlatego w naturalny sposób chcemy sięgać po następne porcje.

Zobacz też: Czy kawa jest zdrowa?

Uzależnienie od fast foodów – skutki spożywania śmieciowego jedzenia

Śmieciowe jedzenie może uzależniać jak narkotyk. Jeżeli przestajemy panować nad tym, co jemy, wtedy zaczynają się problemy. Spożywanie tłustych potraw smażonych na głębokim oleju ma znaczący wpływ na zdrowie. Często olej, który jest używany do smażenia jest stosowany kilka razy. Szkodliwe tłuszcze trans robią spustoszenie w naszym organizmie, gdyż mają wpływ na poziom cholesterolu, którego przekroczony poziom może prowadzić do zatkania światła tętnicy oraz chorób serca i udarów mózgu. Dodatkowo mogą być przyczyną cukrzycy typu II i zwiększać ryzyko rozwoju choroby nowotworowej jelit. Następnym skutkiem spożywania frytek i hamburgerów jest niewątpliwe otyłość. Osoby chcące utrzymać figurę i prawidłową wagę powinny raczej unikać barów z szybkim jedzeniem.

Zobacz też: Uzależnienie od czekolady

Czy uzależnienie od fast foodów jest możliwe? Część osób ma nadal spore wątpliwości. W końcu trudno jest porównywać jedzenie do używek takich jak papierosy czy alkohol. Po te ostatnie sięgamy z własnej woli. Jedzenie jest natomiast koniecznością. Nie ulega jednak wątpliwości, że śmieciowe jedzenie ma dosyć silne działanie i jest produkowane tak, aby wpływać na kubki smakowe, a także na poczucie zadowolenia z posiłku u osób, które sięgają po nie by poprawić sobie samopoczucie.

Kolagen – dobry na stawy

Ciągły stres skróci Ci życie

Jak radzić sobie ze stresem?

Oceń