Uzależnienie od czekolady. Obecne społeczeństwo coraz częściej cierpi z powodu konsekwencji konsumpcyjnego stylu życia. Z jednej strony zapadamy na depresje i nerwice, gdy nasze ambicje i oczekiwania nie są w stanie odnaleźć odzwierciedlenia w rzeczywistości. Z drugiej strony nadmiar posiadanych dóbr prowadzi do manii i uzależnień. Wiedza o tym, iż możemy paść ofiarą uzależnienia od gier hazardowych, Internetu, zakupów jest powszechna. Te zjawiska nikogo nie dziwią. Lista uzależnień jest jednak, niestety, dłuższa. Dopiero jakiś czas temu naukowcy odkryli, że podobne, szkodliwe i uzależniające działanie może mieć… czekolada. Ach ta pyszna, słodka przyjemność.

Uzależnienie od czekolady – skutki nadmiernego spożywania czekolady

Uzależnienie od czekolady nie powinno być bagatelizowane. Choć nie jest tak niebezpieczne jak uzależnienie od alkoholu czy papierosów, również wpływa niekorzystnie na organizm. Oczywiste konsekwencje to otyłość, problemy miażdżycowe, kłopoty z częstymi zaparciami oraz problemy trawienne. Czekolada mimo tego iż jest jednym z bardziej wartościowych słodyczy ma wiele wad.

Zobacz też: Uzależnienie od fast foodów

Uzależnienie od czekolady – dlaczego tak uwielbiamy czekoladę?

Możliwe iż często sięgamy po czekoladę, dlatego, że organizm domaga się magnezu, który bez wątpienia jest w niej zawarty. Powinniśmy jednak ograniczać przyjmowanie go w tej formie, ponieważ może to spowodować uzależnienie od czekolady. Istnieje wiele lepszych źródeł magnezu jak chociażby migdały.

Dzieci uwielbiają czekoladę ale problem uzależnienia dotyczy głównie kobiet, które często sięgają po nią w stresujących sytuacjach. Już na sam widok czekolady wielu osobom poprawia się humor. A gdy znajdzie się w ustach, w mózgu uaktywniają się obszary odpowiedzialne za doznawanie przyjemności i to powoduje, że w dużym stopniu poprawia nam się nastrój.

Zobacz też: Czy kawa jest zdrowa? Wady i zalety kawy

Jedną z przyczyn, dla których uzależnienie od czekolady może stać się kolejną plagą wysoko rozwiniętych społeczeństw jest kulturowe uwielbienie, którym darzymy czekoladę. Powszechny jest rodzaj myślenia według którego czekolada jest dobrym lekarstwem na smutek, gorszy dzień. Równie często uważa się, iż tabliczka czekolady jest niezastąpionym towarzyszem w czasie dużego wysiłku umysłowego albo fizycznego. Czekolada owszem uzupełnia poziom glukozy i możliwe iż poprawia koncentracje. Lepiej jednak zamiast po kolejną tabliczkę czekolady sięgnąć po miseczkę orzechów, a smutki leczyć spotkaniami z przyjaciółmi i uprawianiem sportu. Badania również wskazują na to, iż uzależnienie od czekolady dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn. Zatem szczególnie panie powinny zastanowić się czy czasem nie zjadają zbyt często o jedną tabliczkę czekolady za dużo.

Uzależnienie od czekolady – jak się wyleczyć?

Silna wola i wytrwałość to są narzędzia naszego umysłu, które posłużą nam w walce z nałogiem. Oczywiście nie będzie to łatwe zadanie, ale jeśli zastąpimy słodycze innymi wartościowymi produktami, które też zawierają w sobie cukier jak np. owoce i dodatkowo mają też witaminy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, to z pewnością wyjdzie nam to na zdrowie!

Co pomaga w odchudzaniu? Wpływ wapnia na odchudzanie

Lody a odchudzanie – czy lody odchudzają?

Otyłość brzuszna – zagrożenia

Oceń