Ósemki zwane także, ze względu na okres ich wzrostu “zębami mądrości” mogą sprawiać wiele kłopotów. Ze względu na fakt iż pozostałe zęby są już wtedy w pełni wykształcone, a jama ustna ma ograniczoną przestrzeń, bardzo często zdarza się, że ósemki trzeba usunąć nawet wtedy, gdy wyglądają na zdrowe. Usuwanie ósemek to drażliwy temat, ale wcześniejsze zapoznanie się z nim pozwala na uniknięcie przykrych konsekwencji.

Kiedy wyrastają “zęby mądrości”?

Ósemki to trzecie zęby trzonowe, które wyrzynają się najczęściej pomiędzy 16, a 25. rokiem życia (czyli wtedy, kiedy zazwyczaj kończy się okres edukacji i zyskujemy “mądrość” – stąd ich nazwa). Zdarzają się jednak także przypadki, kiedy ósemki wyrastają w nieco późniejszym wieku (około 40 lat) lub wcale. Jest to sprawa zupełnie indywidualna. U każdej osoby proces wzrostu “zębów mądrości” przebiega inaczej ze względu na różnice anatomiczne.

Zobacz też: Nerwica – rodzaje, objawy, leczenie

Dlaczego warto zdecydować się na usuwanie ósemek?

Istnieje kilka podstawowych sytuacji, kiedy usunięcie ósemek bywa konieczne. Wykonując zabieg ekstrakcji ósemki można nie tylko usunąć ból i dyskomfort, ale także sprawić, że pozostałe zęby będą miały odpowiednią ilość miejsca w jamie ustnej.

Kiedy usuwanie ósemek jest konieczne?

Całkowite lub częściowe zatrzymanie wzrostu ósemki

Bardzo często zdarzają się sytuacje, w których ze względu na brak odpowiedniej ilości miejsca w jamie ustnej, proces wyrzynania się ósemek zostaje wstrzymany. Ósemka może naciskać na inne zęby powodując ich spychanie, a także uszkadzając korzenie siódemek. Stosunkowo częstą sytuacją w przypadku niepełnego wzrostu ósemek są stany zapalne dziąseł ze względu na gromadzenie się pod płatem dziąseł resztek pokarmów oraz bakterii. W tym przypadku usuwanie ósemek jest nieuniknione. Brak odpowiednio szybkiej reakcji na problem poprzez ekstrakcję “zębów mądrości” prowadzi do przesunięć zębów oraz dodatkowo do konieczności usunięcia siódemek, które zostały naruszone. W skrajnych sytuacjach może dojść również do zakażenia i poważnych komplikacji zdrowotnych. Z fotela stomatologicznego można wówczas trafić do szpitala.

Zobacz też: Jak obniżyć cholesterol?

Usuwanie ósemek a próchnica

Jeśli ósemka rozwinęła się w pełni, ale została mocno zaatakowana przez próchnicę, warto jest zastanowić się nad jej usunięciem. W przypadku konieczności wykonania jej leczenia kanałowego dostęp do niej jest bardzo utrudniony. Ponadto ze względu na jej lokalizację i mocne obudowanie dziąsłem, bardzo trudno jest doprowadzić do jej odbudowy co w konsekwencji może prowadzić do próchnicy wtórnej w przyszłości. W takim przypadku znacznie prostszym rozwiązaniem jest ekstrakcja zęba mądrości.

Torbiel

Zdarza się, że ósemki wyrastają prawidłowo, z wyglądu są zdrowe i nie naciskają na inne zęby znajdujące się w szczęce. Niestety, brak wizyty u dentysty i kontroli rozwoju “zębów mądrości” to spore ryzyko. Bez prześwietlenia zębów nie można wykryć bowiem groźnych dla jamy ustnej torbieli. Takie torbiele rosną powodując osłabienie kości. Prowadzi to często do uszkodzenia zębów a w skrajnych przypadkach do złamania żuchwy. Wykonanie w odpowiednim momencie pantomogramu jest w stanie uratować zdrowie pacjenta odwiedzającego gabinet stomatologiczny. Torbiel zębopochodna powinna zostać usunięta razem z zębem, do którego przylega. Tylko w ten sposób można zapewnić bezpieczeństwo innym zębom, jak i żuchwie.

Zobacz też: Czy sól jest zdrowa?

Usuwanie ósemek – jak wygląda zabieg?

Jeżeli ósemka nie jest problematyczna to jej wyrwanie wygląda jak w przypadku zwykłego zęba. Lekarz zleca wykonanie zdjęcia pokazujące położenie zębów. Usuwanie ósemek wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jeśli proces wyrzynania ósemki zatrzymał się na pewnym etapie i jest ona przykryta dziąsłem, stomatolog nacina je oraz podważa zęba w celu jego usunięcia. Zabieg zakończony jest założeniem szwów. Ból, obrzęk i dyskomfort może utrzymywać się przez kilka dni. Po zabiegu zakazane jest palenie papierosów, picie alkoholu oraz spożywanie twardych pokarmów. Należy też chronić operowaną okolicę przed zakażeniem. W tym celu zabrania się intensywnego płukania jamy ustnej oraz mycia zębów w pobliżu wyrwanej ósemki. Warto schłodzić obolałe miejsca oraz delikatnie płukać jamę ustną wodą z solą.

Objawy zapalenia zatok

Ciągłe zmęczenie czyli dlaczego brak Ci energii życiowej?

Niedobór witaminy D i jego objawy

Oceń