Pracoholizm można określić jako stan psychiczny, który charakteryzuje się potrzebą ciągłego wykonywania pracy. Osoba dotknięta tego typu problemem, ma zaburzone postrzeganie rzeczywistości i stawia pracę ponad wszystkimi innymi wartościami. Pracoholizm często jest postrzegany jako uzależnienie od pracy i stanowi dość powszechny problem. Szacuje się, że dotyczy on nawet 5% osób pracujących, czyli co dwudziestej osoby pracującej na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej lub prowadzącej działalność gospodarczą.

Pracoholizm – objawy

Pierwsze objawy pracoholizmu są zauważane przez rodzinę, partnerów i przyjaciół uzależnionej od pracy osoby. Charakterystyczne jest wówczas to, że taka osoba spędza większą część dnia w pracy, zaniedbuje bliskich i swoje podstawowe potrzeby jak sen, odżywianie się czy rozwijanie zainteresowań. Pracoholik zaczyna interesować się wyłącznie swoimi obowiązkami, podporządkowując im wszystkie swoje działania. Ma on silną, wewnętrzną potrzebę ciągłego wykonywania pracy, a gdy musi odpoczywać lub zajmować się innymi sprawami, odczuwa ogromny dyskomfort. Pracoholik czuje się bowiem niezastąpiony, uważając, że nikt nie jest go w stanie wyręczyć, dlatego bardzo ciężko jest mu udać się na urlop.

Niezwykle charakterystyczne dla pracoholika jest także to, że pomimo włożonego w pracę ogromnego wysiłku, nie odczuwa on często satysfakcji z osiągniętego efektu końcowego. Wynika to z faktu, że spędzanie wielu godzin w pracy powoduje spadek jej efektywności.

Zobacz też: Ciągłe zmęczenie czyli dlaczego barak Ci energii życiowej?

Skutki pracoholizmu

Pracoholizm negatywnie wpływa na wszelkie aspekty życia dotkniętej nim osoby. Chodzi tutaj nie tylko o degradację życia towarzyskiego i rodzinnego, ponieważ pracoholik staje się często osobą samotną, ale także o pojawienie się ze względu na stres i przemęczenie problemów natury fizycznej, w postaci dolegliwości układu krwionośnego (prowadzących nawet do zawału lub udaru), układu pokarmowego (problemy z trawieniem, wrzody żołądka) i układu kostnego (problemy ze stawami i kręgosłupem ze względu na siedzący tryb życia), a także problemów natury psychicznej, jak chociażby nerwica, depresja czy wyczerpanie psychiczne i fizyczne, które mogą powodować jednocześnie trudności w odpoczynku i w zasypianiu.

Pogłębiające się uzależnienie od pracy powoduje destrukcję osobowości, pracoholik potrafi całymi godzinami rozmawiać tylko o swojej pracy, często zabiera obowiązki zawodowe do domu lub zostaje po godzinach co przekłada się na stosunki rodzinne i towarzyskie. Brak czasu na odpoczynek, na realizacje swoich marzeń i hobby, stawianie spraw zawodowych na pierwszym miejscu prowadzi do rozpadu więzi rodzinnych i małżeńskich.

Zobacz też: Pozytywny stres – jak działa na organizm człowieka?

Spowodowany ciągłą pracą i perfekcjonizmem stres prowadzi czasami do ekstremalnych prób jego rozładowania przez przypadkowy seks, uprawianie niebezpiecznych sportów czy zażywanie dopalaczy i narkotyków.

Jak zwalczyć pracoholizm?

Pracoholizm można zwalczyć za pomocą psychoterapii. Kluczowe jest jednak w pierwszej kolejności uświadomienie sobie lub osobie dotkniętej tym uzależnieniem, że taki problem istnieje i trzeba przyjąć pomoc z zewnątrz zanim będzie za późno. W psychoterapii bardzo ważny jest udział bliskich i rodziny osoby uzależnionej od pracy. Ułatwia to zmianę sposobu jej funkcjonowania. Psychoterapia w razie potrzeby jest także uzupełniana przez farmakoterapię. Środki farmakologiczne powinny mieć jednak tylko charakter doraźny. Ich podstawową rolą jest ukojenie nerwów i pomoc w problemach związanych z zaśnięciem.

Depresja- podstępna choroba duszy

Objawy zapalenia zatok, przyczyny i leczenie

Domowe sposoby na zatoki

Oceń