Jak działa na organizm człowieka? Pozytywny stres i jego działanie na organizm człowieka. Stres zwykle kojarzy się z lękiem, drżącymi dłońmi i niemożnością skupienia uwagi na niczym konkretnym. Co ciekawe, jedna z jego odmian – tak zwany eustres, przynosi ze sobą same pozytywne skutki. Niemożliwe? A jednak!

Jak działa pozytywny stres?

Motywacja a stres – zdawałoby się, że te dwa pojęcia nie mają ze sobą nic wspólnego, choć to przecież nieprawda. Pozytywny stres, stanowiący idealne przeciwieństwo stresu destrukcyjnego, wielokrotnie nakłania człowieka do działania, znacznie podnosząc poziom energii w organizmie i pozwalając lepiej skupić się na konkretnym problemie. Dzieje się tak, ponieważ wytwarzane są wówczas duże dawki adrenaliny, które pobudzają, jednocześnie działając otrzeźwiająco na umysł. Dzięki temu szybciej przetwarza informacje natychmiast dążąc do określonego celu. W znacznym stopniu wiąże się on z fazami procesu adaptacji i reakcjami fizjologicznymi. Pojawia się zwykle wtedy, gdy przed człowiekiem zostanie postawione wyzwanie, któremu jest w stanie sprostać. Najlepsze przykłady takiego stresu można znaleźć w codziennym życiu (awans, zbliżające się święta, egzamin, ślub, narodziny dziecka).

Zobacz też: Objawy celiakii, przyczyny oraz leczenie

Eustres, bo tak nazywany jest pozytywny stres, nie powoduje żadnego rodzaju cierpienia, które pociągałoby za sobą frustrację, a w konsekwencji skutkowało niepowodzeniami. Nie wywołuje on również zachowań agresywnych, odpowiednio wspomagając wydajność danej osoby, by mogła wykonać dane zadanie jak najlepiej. Co ciekawe, oddziałuje na organizm tylko przez krótką chwilę, jednak na tyle silną, by dokonał tego, co powinien. Towarzyszy mu również ekscytacja i w ogólnym rozrachunku kojarzy się pozytywnie. Należy jednak pamiętać, że rodzaj stresu zależy tak naprawdę od nastawienia samego człowieka.

Zobacz też:  Jak walczyć ze stresem?

Po co jest eustres?

W pewnym sensie pozytywny stres jest potrzebny w życiu każdego człowieka, by nie stało się monotonne i nie wymuszało na nim biernej postawy. Gdyby go zabrakło, zapewne nikomu nie chciałoby się podejmować nowych wyzwań, a co za tym idzie, poszczególne osoby nie rozwijałyby się i nie robiły żadnych postępów. Lekki stres jest nam potrzebny w codziennym życiu, wpływa na organizm motywująco, sprawia, że bardziej angażujemy się w wykonywaną czynność, popycha do skutecznego działania co daje pozytywne rezultaty w wydajności naszej pracy.

Jak dbać o zdrowie jesienią i zimą?

Czym jest cholesterol?

Zdrowy styl życia – kilka zasad

Oceń