Objawy zapalenia zatok są bardzo uciążliwe dlatego warto jak najszybciej zastosować kurację leczniczą. Według niektórych źródeł ból zatok jest jednym z dziesięciu najczęściej diagnozowanych schorzeń. Kto doświadczył kiedykolwiek zapalenia zatok przynosowych doskonale wie, że jest to niezwykle przykra dolegliwość. Ból potrafi być naprawdę silny i w znacznym stopniu utrudniać nam normalne, codzienne funkcjonowanie.

Objawy zapalenia zatok

Najbardziej typowym objawem zapalenia zatok przynosowych jest rozpychający ból u nasady nosa, może też lokalizować się przy skroniach lub promieniować do czoła co jest sygnałem mówiącym o zajęciu zatok czołowych. W zależności od tego, które zatoki zostały zajęte ból może występować w okolicy górnej szczęki, zębów, policzków co świadczy o chorobie zatok szczękowych a ból w okolicy powiek i oczu świadczy o tym, że zostały zaatakowane zatoki sitowe. Ból charakteryzuje się również tym, że najczęściej nasila się przy pochylaniu głowy do przodu. Dodatkowe nieprzyjemne objawy zapalenia zatok to zatkany nos, katar, wyciek z nosa (pacjenci często określają to jako spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła), zaburzenia węchu i brak smaku, często też występuje zmęczenie, osłabienie oraz nieprzyjemny zapach z ust i nosa. Stan zapalny błony śluzowej powoduje niedrożność nosa co w skuteczny sposób utrudnia oddychanie. Może dochodzić też do nadkażeń bakteryjnych.

Zobacz też: Czy kawa jest zdrowa?

Zapalenie zatok i jego przyczyny

Zapalenie zatok przynosowych może być wynikiem infekcji wirusowej i bakteryjnej górnych dróg oddechowych, nieleczonego alergicznego nieżytu nosa, choroby zębów oraz wad anatomicznych. Tak więc osoby ze skrzywioną przegrodą nosową mają większe predyspozycje do występowania stanów zapalnych zatok.

Przyczyn bólu zatok może być więcej. Mogą być one zarówno nieco bardziej banalne, jak np. alergia czy przeziębienie, a mogą też wiązać się z poważniejszymi chorobami typu grzybica, polipy, torbiele czy też nowotwory zatok. Czynnikami, które wpływają na nasilenie dolegliwości w okolicy chorej zatoki to leżenie na plecach, nagła zmiana pozycji głowy lub kaszel.

Zobacz też: Domowe sposoby na zatoki

Rozpoznanie i leczenie bólu zatok

Bez względu na to, co jest przyczyną naszych dolegliwości, musimy jak najszybciej udać się do lekarza, który zbada nas gruntownie i postawi trafną diagnozę. Lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania jam nosa stwierdzi chorobę i zleci odpowiednie leczenie. Najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe jeżeli gorączka występuje u danego pacjenta. Leki likwidują przyczynę bólu, eliminują czynniki sprzyjające powstawaniu stanu zapalnego, prowadzą do zmniejszenia obrzęku błony śluzowej udrażniając nos i zatoki. Jeżeli dojdzie do bakteryjnego zapalanie zatok lekarz powinien zlecić antybiotyk.

Objawy zapalenia zatok mogą być bardzo uciążliwe, nieleczone zatoki prowadzą do wielu powikłań dlatego warto jak najszybciej udać się do lekarza i zastosować odpowiednie leczenie.

Pracoholizm – objawy, skutki leczenie

Opryszczka wargowa – objawy i leczenie

Olej lniany zimno tłoczony i jego właściwości

Melanotan 2- prawdopodobne działania uboczne

Oceń