Poznaj przyczyny oraz objawy depresji. Depresja to choroba, o której mówi się i słyszy coraz więcej, nadal jednak społeczeństwo nie wie wiele na temat tej przypadłości. Często traktuje się ją z pobłażaniem, nie uważając jej wcale za prawdziwą chorobę lecz po prostu gorszy nastrój, niechęć do podejmowania określonych czynności czy nawet kaprys. Tymczasem jest to czwarta najgroźniejsza choroba na świecie (według WHO- Światowej Organizacji Zdrowia), przynosząca chorym ogrom cierpienia, która, jeśli nie jest odpowiednio, wielokierunkowo leczona, pogłębia się i może mieć tragiczne skutki.

Objawy depresji

Mimo iż objawy depresji bywają różne u różnych osób i rozmaite są odmiany tego zaburzenia – de facto jest to choroba. Są to zaburzenia depresyjne, które mogą mieć różne nasilenie, przebieg i przyczyny. Zdiagnozować tę przypadłość jest stosunkowo łatwo. Zaburzenia te prawie zawsze wiążą się z obniżonym nastrojem. Nie oznacza to jednak, że chandra czy też złe samopoczucie spowodowane na przykład przygnębiającą porą roku jest już depresją. Niepokój powinien wzbudzić gorszy nastrój utrzymujący się przez wiele tygodni, a przy tym inne, pojawiające się objawy. Te bywają różne i jest ich bardzo wiele.

Zobacz też: Ciągłe zamęczenie czyli dlaczego brak Ci energii życiowej

Przede wszystkim chory na nic nie ma ochoty, nic go nie cieszy (fachowo nazywa się to anhedonią). Często można zaobserwować objawy depresji takie jak brak energii, spowolnienie, kłopoty ze snem (bezsenność lub nadmierna senność – hipersomnia), natrętne myśli (nie tylko samobójcze, ale zdarza się to często i jest szczególnie niebezpieczne). Często pojawiają się również zaburzenia łaknienia – brak apetytu (który prowadzi do znacznego spadku masy ciała) lub nadmierny apetyt. To tylko niektóre z objawów, niemniej występują one najczęściej.

Inne objawy depresji to obniżone poczucie własnej wartości, płaczliwość, szczególna wrażliwość w kontaktach z ludźmi (np. wrażliwość na odrzucenie). Depresja wpływa na całe dotychczasowe życie, sprawia, że praca schodzi na dalszy plan, obowiązki w domu często zostają zaniedbane a pasje, które sprawiały tyle przyjemności nie cieszą już jak dawniej. Pesymistyczne myśli, brak zainteresowań i radości życia powoduje, że chory widzi świat w czarnych barwach oraz odczuwa bezsens i przygnębienie. Nawet najprostsze czynności takie jak ubieranie, mycie czy czesanie mogą sprawiać problemy, a poczucie beznadziejności powoduje, że chory nie ma ochoty nawet wstawać z łóżka. 

Zobacz też: Ciągły stres skróci Ci życie

Postrzeganie siebie jako nieudacznika, który nic pożytecznego i wielkiego nie dokonał w życiu wzbudza w chorym myśli samobójcze, w skrajnych przypadkach dochodzi do bardzo dokładnie zaplanowanych prób samobójczych. Osoby z zaburzeniami depresyjnymi nie lubią mówić o swoich emocjach zarówno u lekarza jak i w otoczeniu bliskich. Boją się, że ich uczucia zostaną źle odebrane, że zostaną napiętnowani a co gorsza oskarżeni o chorobę psychiczną.

Przyczyny depresji

Do przyczyn powstawania zaburzeń depresyjnych zaliczyć można na przykład rozwód, utratę pracy czy śmierć bliskiej osoby. Depresja może mieć podłoże genetyczne i być dziedziczna, być efektem stresu, czynników środowiskowych (bardzo często obserwuje się ją w krajach wysoko rozwiniętych i u ludzi mocno zapracowanych, robiących kariery) bądź stosowania niektórych leków. Często zaburzenia depresyjne dosięgają osoby starsze, które zmieniły dotychczasowy styl życia np. przejście na emeryturę może działać przygnębiająco i powodować depresję z powodu braku zajęcia i utraty dotychczasowych dochodów. Może również oczywiście pojawiać się jako przypadłość towarzysząca innym chorobom.

Bardzo ważne jest, by zrozumieć, że jest to groźna choroba, której nie wolno lekceważyć i która nie mija sama. Przeciwnie, leczenie często jest trudne i długotrwałe. Wymaga stosowania farmaceutyków, a często również specjalistycznej terapii – indywidualnej lub grupowej.

Masaż bańką chińską – jak działa na skórę?

Czy sól jest zdrowa? Wpływ soli na organizm

Czy kawa jest zdrowa? Wady i zalety kawy

Oceń