Objawy celiakii mogą być bardzo uciążliwe. Diagnoza choroby nie jest łatwa ponieważ symptomy mogą być bardzo różnorodne. Celiakia, czyli nietolerancja glutenu występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W niektórych przypadkach choroba może przebiegać całkowicie bezobjawowo, często jednak osoby nią dotknięte odczuwają szereg nieprzyjemnych dolegliwości. W jaki sposób można leczyć celiakię? Jakie są objawy choroby?

Czym jest gluten?

Glutenem nazywamy białka, które występują w ziarnach niektórych gatunków zbóż. Jego wartość odżywcza jest niska, jednak posiada szereg właściwości różniących go od innych białek. Dzięki swojej elastyczności, sprężystości, plastyczności i lepkości wykorzystywany jest w piekarnictwie i cukiernictwie. Gluten zatrzymuje dwutlenek węgla, który powstaje podczas fermentacji, co umożliwia wyrastanie ciasta. Poza tym, białka te wykorzystywane są jako emulgatory, stabilizatory i nośniki przypraw, dlatego można znaleźć je nie tylko w produktach mącznych, ale także w wielu innych produktach spożywczych.

Nietolerancja glutenu

Celiakia jest chorobą dotykającą dzieci i dorosłych. Może ujawnić się w każdym wieku, jednak najczęściej pierwsze objawy występują już w dzieciństwie. Nietolerancja glutenu zdecydowanie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Osoby chore na celiakię są nadwrażliwe na pewną frakcję zawartą w białkach zbóż (gliadynę). Przyczyny powstawania nadwrażliwości nie są jasne, jednak najprawdopodobniej są to predyspozycje genetyczne. Gluten może powodować reakcję alergiczną, która skutkuje powstawaniem stanów zapalnych jelita cienkiego i niszczeniem błony śluzowej tego narządu. Celiakia częściej występuje u osób, które cierpią na choroby autoimmunologiczne, takie jak cukrzyca lub reumatoidalne zapalenie stawów. Niektórzy naukowcy uważają, że chorobę może wyzwolić obniżenie odporności powstałe na skutek przebytych operacji lub infekcji.

Zobacz też: Czy warto pić kawę?

Objawy celiakii

Symptomy choroby są bardzo różnorodne, a nietolerancja może przebiegać inaczej u różnych osób. Niektóre osoby cierpią z powodu zaburzeń w obrębie układu pokarmowego, inne mogą mieć problemy z funkcjonowaniem układu nerwowego, kostnego lub mięśniowego. Rozpoznanie choroby nie jest proste, ponieważ objawy celiakii są niespecyficzne lub są wynikiem zaburzenia wchłaniania pokarmów w jelicie cienkim.

Osoby z tym zaburzeniem mogą męczyć takie objawy celiakii jak:

 • zaburzony rytm wypróżniania
 • dokuczające biegunki
 • bóle brzucha i wzdęcia
 • wymioty
 • spadek wagi
 • niektórzy odczuwają bóle stawów i kości, a także uciążliwe mrowienia w kończynach
 • wzmożona skłonność do krwawień
 • anemia, osłabienie i drażliwość
 • niedobory niektórych składników pokarmowych takich jak żelazo czy wapń
 • bóle stawów mięśni
 • uczucie ciągłego zmęczenia
 • zaburzenia płodności
 • owrzodzenia jamy ustnej

Zobacz też: Czy sól jest zdrowa?

Diagnozowanie choroby

Rozpoznanie choroby jest bardzo trudne ponieważ może wystąpić tylko kilka symptomów, które niejednoznacznie wskazują na celiakie. Dla postawienia prawidłowej diagnozy konieczny jest dokładny wywiad lekarski oraz przeprowadzenie odpowiednich badań. Specjalista może zalecić testy oznaczające przeciwciała IgA i antygeny przeciwko gliadynie (AGA). Można także pobrać wycinek z jelita, aby stwierdzić obecność stanu zapalnego i określić stan kosmków jelitowych. Dzięki tej metodzie możliwe jest określenie poziomu zaawansowania choroby. 

Jak leczyć celiakię?

Niestety nie ma cudownego leku na nietolerancję glutenu. Osoby chore muszą ściśle przestrzegać diety. Trzeba całkowicie wykluczyć produkty glutenowe, ponieważ u osób nadwrażliwych niszczy on śluzówkę jelita prowadząc do zaburzeń wchłaniania. Poza stosowaniem odpowiedniej diety zaleca się także przyjmowanie suplementów mających uzupełnić niedobory witamin i minerałów. W ciężkich przypadkach lekarz może wprowadzić terapię lekami sterydowymi co w znacznym stopniu usunie uciążliwe objawy celiakii.

Przewlekłe zmęczenie czyli dlaczego brak Ci energii życiowej?

Opryszczka wargowa – objawy i leczenie

Olej lniany zimno tłoczony i jego właściwości

Błonnik a odchudzanie – naturalne wspomaganie odchudzania

Oceń