Tarczyca to gruczoł, który wpływa na prawidłowy metabolizm organizmu. Niestety, jest on często narażony na różnego rodzaju schorzenia. Wśród nich znajduje się m.in. niedoczynność tarczycy. Jest to choroba związana z niedoborem hormonów tarczycy, występująca zdecydowanie częściej u kobiet choć odnotowuje się także przypadki niedoczynności tarczycy u mężczyzn. Istotną rolę odgrywa także wiek. Na problemy związane z niedoczynnością tarczycy w pierwszej kolejności są narażone osoby w starszym wieku. W przypadku wykrycia niedoczynności tarczycy konieczne jest podjęcie natychmiastowego leczenia. Jest ono w stanie zwiększyć komfort życia, aczkolwiek trzeba liczyć się z tym, że ta choroba będzie nam towarzyszyła do końca życia.

Niedoczynność tarczycy – przyczyny

Istnieje kilka zasadniczych przyczyn niedoczynności tarczycy. Po pierwsze niedoczynność tarczycy może być spowodowana po prostu brakiem tego gruczołu wskutek jego wycięcia. Decyzja o wycięciu tarczycy jest z kolei podejmowana w związku z występowaniem różnego rodzaju schorzeń, jak np. rak tarczycy czy choroby Gravesa i Basedowa, aczkolwiek także inne operacje na szyi ze względu na inwazyjność mogą skutkować usunięciem tarczycy. Po drugie, częstą przyczyną niedoczynności tarczycy jest zapalenie tarczycy o charakterze autoimmunologicznym (tą jednostkę chorobową oznacza się jako chorobę Hashimoto). Zapalenie tarczycy prowadzi do niszczenia jej komórek przez co zmniejszona zostaje produkcja hormonów, które są niezbędne do prawidłowej pracy organizmu.

Zobacz też: Wpływ soli na organizm człowieka

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Istnieje szereg charakterystycznych objawów niedoczynności tarczycy. Wyróżnia się wśród nich przede wszystkim chroniczne zmęczenie, w przypadku którego nie pomaga dłuższy sen, depresja i obniżenie nastroju, obniżenie sprawności intelektualnej (objawiające się poprzez osłabioną pamięć oraz problemy z koncentracją) oraz wzrost masy ciała. Oprócz tego niedoczynność tarczycy może się również objawiać przesuszającą się skórą, łamliwością włosów, obrzękiem powiek. Czasami zdarza się, że efektem niedoczynności tarczycy są problemy z libido, impotencja, a także kłopoty związane z utrzymaniem ciąży przez przyszłe matki. Inne objawy to zaparcia, sztywność stawów, zanikające dołki w obojczykach oraz pojawienie się drugiego podbródka. Objawów niedoczynności tarczycy jest tak wiele, że często można pomylić ich wystąpienie z innymi schorzeniami. Dlatego przy wystąpieniu określonych objawów warto jest udać się na kompleksowe badania.

Zobacz też: Czy kawa jest zdrowa?

Jak można wykryć niedoczynność tarczycy?

Aby wykryć czy określone dolegliwości mogą być przyczyną niedoczynności tarczycy, należy dokonać zbadania krwi pod kątem stężenia hormonu tyreotropowego (TSH). Istnieje także możliwość wykonania bardziej dokładnego badania USG tarczycy, które pozwala na wykrycie zmian zapalnych tarczycy wskazujących na jej niedoczynność. W niektórych przypadkach stosuje się także po konsultacji z lekarzem badanie tarczycy pod kątem przeciwciał oraz scyntygrafię, która polega na wprowadzeniu do ciała środków chemicznych co przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu umożliwia wykrycie zmian w tarczycy.

Jak leczyć niedoczynność tarczycy?

Leczenie niedoczynności tarczycy obejmuje regularne przyjmowanie leku – lewotyroksyny. Jest to syntetyczna odmiana hormonu tarczycy, czyli tyroksyny. Lewotyroksynę przyjmuje się na czczo, zazwyczaj rano, od pół godziny do godziny przed posiłkiem. Dawka lewotyroksyny jest ustalana przez lekarza. Oprócz tego należy regularnie kontrolować poziom hormonu TSH. Na samym początku takie badania wykonuje się średnio raz na 2-3 miesiące, a w przypadku długotrwałego leczenia, wystarczy kontrola raz na pół roku bądź raz na rok. W większości przypadków lewotyroksynę trzeba przyjmować do końca życia. Nie istniej obecnie inna bardziej zaawansowana metoda leczenia niedoczynności tarczycy.

Jak działa kolagen na stawy?

Czym jest cholesterol?

Jakie są objawy depresji?

Oceń