Nadpotliwość jest niezwykle uciążliwa i krępująca, wywołuje nieprzyjemny zapach i zostawia wstydliwe ślady. Nadmierne pocenie często bywa lekceważone, tymczasem, jest nie tylko nieprzyjemną dokuczliwością, może być również objawem wielu groźnych chorób.

Czym jest nadpotliwość?

Pot jest efektem naturalnego odruchu organizmu jakim jest oddawanie ciepła. Pot wydzielany jest na zewnątrz w wyniku procesów przemiany materii oraz nadmiernego wysiłku fizycznego, który podnosi temperaturę ciała. Organizm pod postacią potu odprowadza nadmiar ciepła jako zabezpieczenie przed przegrzaniem. Parujący pot pochłania ciepło ze skóry i krwi oraz wyprowadza je na zewnątrz.

Nadpotliwość jest wynikiem wzmożonej aktywności gruczołów potowych, które wydzielają większą niż wymagana do odpowiedniego procesu termoregulacji ilość potu. Szacuje się, że na całym ciele ulokowane jest od dwóch, do trzech milionów gruczołów, których największe skupiska znajdują się pod pachami, na stopach, w okolicach pachwin i na dłoniach. To w tych miejscach występują najsilniejsze objawy nadmiernego pocenia.

Zobacz też: Jak przyspieszyć opalanie?

Przyczyny nadpotliwości

Nadmierna potliwość może być objawem wielu chorób, m.in.: infekcji wirusowych, zaburzeń hormonalnych, nowotworów czy schorzeń neurologicznych. Jeżeli pocenie pojawiło się nagle, skóra jest zaczerwieniona  i dodatkowo objawom tym towarzyszy gorączka to należy jak najszybciej udać się do lekarza, by ten ocenił stan chorego i znalazł przyczynę, która często może okazać się poważną chorobą, dlatego nie można lekceważyć sygnałów, które daje nam nasz organizm.

Nadpotliwość może mieć jednak inne podłoże. Często przyczynami nadmiernej aktywności gruczołów potowych mogą być zaburzenia neurologiczne. Należy też wspomnieć o wytwarzaniu tzw. potu smakowego, który występuje po zjedzeniu gorących czy pikantnych potraw. Pot może pojawić się w okolicy czoła, nosa i ust.

Zobacz też: Zabiegi pielęgnacyjne na jędrne pośladki

Często, przyczyną są silne bodźce emocjonalne. Osoby ze wzmożoną potliwością podczas odczuwania stresu niestety pocą się jeszcze bardziej co jest często widoczne na ubraniu w okolicy pach, pleców lub dłoni. To budzi w nich uczucie wstydu i skrępowanie. Z czasem  nadpotliwość może w skuteczny sposób pogorszyć jakość życia a nawet prowadzić do separacji od otoczenia.

Niewłaściwa dieta, jedzenie w pośpiechu, nadużywanie alkoholu czy papierosów, również mogą wywoływać nadmierną potliwość. Zdarza się, że przyczyną tej przykrej przypadłości są geny. 

Nadpotliwość – zapobieganie poprzez odpowiednią dietę

Należy wystrzegać się przekonania, że ograniczenie spożywania zalecanej ilości wody w ciągu dnia może zlikwidować problem. Nic bardziej mylnego, może to doprowadzić do wielu zaburzeń w funkcjonowaniu człowieka, do odwodnienia i zaburzenia termoregulacji organizmu. Picie odpowiedniej ilości wody zapewni nam poprawny stan zdrowia i dobre samopoczucie.

Zobacz też: Skutki niedoboru snu – jak imprezowy styl życia wpływa na skórę?

Osoba cierpiąca na nadpotliwość powinna ograniczyć ilość wypalanych papierosów oraz unikać przebywania z osobami palącymi w pomieszczeniach zadymionych. Kawa, czarna herbata i alkohol mogą wzmagać potliwość ze względu na działanie przyspieszające krążenie krwi i wzrost temperatury ciała. Osoby cierpiące na wzmożone wydzielanie potu powinny unikać pora, cebuli i czosnku, warzywa te mogą wzmagać nieprzyjemną woń potu. Warto też ograniczyć ostre przyprawy.  

Leczenie nadmiernej potliwości

Leczenie nadmiernej potliwości polega na zwalczeniu głównej przyczyny. Jeżeli nadpotliwość jest objawem konkretnej choroby, to podstawowym sposobem wyleczenia jest walka z chorobą właściwą, której towarzyszy potliwość.

Zobacz też: Czy warto iść pod nóż?

Najbardziej skuteczne są odpowiednie i specjalistyczne kosmetyki, które warto zakupić w aptece. Antyperspiranty mają za zadanie zmniejszenie ilości potu. Walce z nadmierną potliwością niewątpliwie pomoże przestrzeganie zasad higieny całego ciała oraz depilacja, która ograniczy kolonizację bakterii i wytwarzanie przykrego zapachu. Duże znaczenie mają tutaj ubrania, które powinny być przewiewne i wykonane z naturalnych tkanin by skóra mogła oddychać.  

Toksyna botulinowa czasowo blokuje wydzielanie potu, co w znacznym stopniu poprawia jakość życia. Efekty takiego zabiegu utrzymują się około sześciu miesięcy, po upływie tego czasu, aby utrzymać rezultat należy udać się do odpowiedniej kliniki w celu powtórzenia zabiegu.

Pomocne okazują się również preparaty doustne pod postacią specjalnych leków przepisywanych przez lekarza lub zioła. Nadpotliwość będąca efektem stresu powinno zwalczać się poprzez rozładowanie napięcia, techniki relaksacyjne czy preparaty uspokajające. 

Jak ukryć odstające uszy?

Przeszczep tłuszczu – walka ze starzeniem skóry

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Oceń