Jak działa kolagen na staw?

Niejeden z nas doświadczył takich dolegliwości jak: ból, sztywność i przykurcz stawu, problemy ze stabilnością i poruszaniem się. Choroba zwyrodnieniowa jest dość powszechna w Polsce i prowadzi do upośledzenia czynności stawu co uniemożliwia normalne funkcjonowanie osobie cierpiącej na to schorzenie. Warto wtedy sięgnąć po preparaty usprawniające czynność układu kostno- stawowego.

Kolagen na stawy – produkt naturalny

Problemy ze stawami mogą prowadzić do trwałej niepełnosprawności, nie oznacza to jednak, że nie można sobie z nimi radzić. Co ważne, wsparciem mogą okazać się nie tylko drogie leki, ale również produkty naturalne. Wśród nich na szczególne zainteresowanie zasługuje kolagen, którego unikatowe właściwości znalazły sobie uznanie w oczach lekarzy i naukowców.

Zobacz też: Jak odbudować florę bakteryjną jelit?

Dolegliwości związane ze stawami kojarzone są zazwyczaj z pacjentami w podeszłym wieku. Coraz częściej możemy jednak usłyszeć o tym, że nie oszczędzają one również ludzi młodych.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Jest to skutek siedzącego trybu życia i coraz bardziej powszechnej nadwagi, stawom nie służy również stres i niechęć do jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Kolagen na stawy – czym jest kolagen?

Kolagen to białko tkanki łącznej, jest budulcem kości, stawów, ścięgien, skóry, wypełnia rogówkę oka. Występuje w całym ciele człowieka i spaja wszystkie komórki. Jest bardzo elastyczny i odporny na rozciąganie więc odpowiada za sprężystość, jędrność i nawilżenie skóry. Z wiekiem jest go coraz mniej w naszym organizmie. Niedobór kolagenu prowadzi do zaburzeń w układzie odpornościowym, osłabiając funkcję obronną organizmu.

Zobacz też: Ciągłe zmęczenie czyli dlaczego brak Ci energii życiowej?

Kolagen na stawy – regeneracja

Białko kolagenu ma bardzo bogaty skład, a wśród substancji, które stanowią jego podstawę można wymienić aminokwasy. Charakterystyczne działanie kolagenu to produkcja i odbudowa mazi stawowej, dzięki której zmniejsza się ryzyko zaburzeń ruchu. Zregenerowany staw wytrzymuje znacznie większe obciążenia niż zwykle. Zaletą tego stanu jest działanie przeciwbólowe. Sprawia to, że dolegliwości związane ze stawami są mniej uciążliwe, możliwe staje się więc prowadzenie normalnego trybu życia. Kolagen ma też właściwości regeneracyjne, na czym zyskują nie tylko stawy, ale również kości, ścięgna a także skóra.

Zobacz też: Ciągły stres skróci Ci życie

Kolagen na stawy – jak pomóc obolałym stawom?

Korzystając z preparatów dostępnych w aptekach, pamiętaj, że jednorazowe zastosowanie kolagenu nie będzie miało trwałych efektów. Aby aparat ruchu był sprawny, należy powtarzać kurację i stosować preparat co najmniej trzy miesiące. Kolagen na stawy w postaci płynnej szybciej się wchłania.

Pamiętaj też o umiarkowanej aktywności fizycznej. Ciągłe przeciążenia lub uprawianie sportów wyczynowych prowadzi do zaburzeń w tworzeniu kolagenu oraz jego niszczenia. Zwróć uwagę na ćwiczenia, które nie wyniszczają chrząstki stawowej a pomogą w utrzymaniu prawidłowej wagi. Unikaj dźwigania ciężarów, jeżeli już musisz to robić, to równomiernie obciążaj stawy.

Dieta bez efektu jojo – jak utrzymać wagę po odchudzaniu?

Niezdrowe jedzenie – jak wpływa na nasz organizm?

Jak przyspieszyć metabolizm?

Oceń