Dopamina często zwana jest hormonem szczęścia. Ten neuroprzekaźnik, produkowany w mózgu, odpowiada bowiem za uczucie satysfakcji, spełnienia, czy nawet euforii. Pomaga też radzić sobie ze stresem i stymuluje do działania. Jej niedobór może skutkować natomiast brakiem motywacji, ospałością i doprowadzić nawet do depresji. Niski poziom dopaminy niekiedy pcha nas w uzależnienia od rzeczy przyjemnych i pobudzających, takich jak alkohol, narkotyki, seks, hazard, cukier, zakupy i wiele innych. Zatem jak zwiększyć poziom dopaminy bezpiecznie, legalnie i naturalnie?

Objawy niedoboru dopaminy

Czy dokucza ci brak motywacji, apatia i zmęczenie, masz problemy ze snem, wahania nastroju i poczucie beznadziejności. Zapomniałeś już czym jest uczucie przyjemności i szczęścia? Być może cierpisz z powodu zbyt niskiego poziomu dopaminy.

Jak zwiększyć poziom dopaminy poprzez dietę?

 Jedz produkty bogate w tyrozynę

Tyrozyna to aminokwas, czyli część składowa białek. Powoduje wzmożone wydzielanie dopaminy w mózgu. Bogate jej źródła to na przykład awokado, migdały, jajka, sezam, arbuz, rośliny strączkowe, zielona herbata czy banany. Te ostatnie zawierają też tak zwaną chininę dopaminową, czyli rodzaj naturalnej dopaminy. Wytwarzają ją podczas dojrzewania, dlatego im bardziej dojrzały banan, tym więcej daje szczęścia!

Zobacz też: Ciągłe zmęczenie czyli dlaczego brak Ci energii życiowej?

 Spożywaj kwasy Omega-3

Kwasy tłuszczowe doskonale wpływają na pracę naszego mózgu. Znajdziesz je w oleju lnianym, oliwie z oliwek i rybach. Warto także zajadać się orzechami włoskimi lub laskowymi, migdałami i ziarnami słonecznika. Można także znaleźć w aptece produkty bogate w ten składnik.

 Zwalczaj wolne rodniki

Wolne rodniki zmniejszają poziom dopaminy w organizmie. Spożywaj zatem produkty o właściwościach antyoksydacyjnych, czyli przeciwutleniacze znajdujące się na przykład w owocach jagodowych, zielonej herbacie, żurawinie, pomidorach, cytrusach i czerwonej papryce.

Zobacz też: Niedobór witaminy D i jego objawy

 Ogranicz używki

Używki często zapewniają doraźną przyjemność i chwilowy wzrost poziomu dopaminy, jednak na dłuższą metę, jeśli stają się one jedynie zamiennikiem prawdziwej radości, niejednokrotnie prowadzą do uzależnień. Lepiej nie polegać zatem na tego typu substancjach i ograniczyć ich spożycie do minimum. Warto postawić na naturalne sposoby zwiększenia produkcji dopaminy w mózgu.

 Jak zwiększyć poziom dopaminy?

Uprawiaj sport

Aktywność fizyczna w naturalny sposób zwiększa produkcję dopaminy i serotoniny w mózgu. To dlatego po wysiłku często czujemy wręcz euforię. Każda forma aktywności będzie dobra, warto wybrać taką, która sprawi nam przyjemność. Dodatkowe zalety to zmniejszony poziom stresu, wzmocnienie organizmu, lepsza kondycja i utrata masy ciała.

Zobacz też: Właściwości oleju lnianego

 Słuchaj muzyki

Muzyka przez wielu uważana jest jako antydepresant dostępny bez recepty i jak się okazuje, słusznie! To raczej doraźne remedium, jednak warto słuchać muzyki regularnie, aby stymulować produkcję dopaminy w gorszych chwilach.

Aby zwiększyć poziom dopaminy, ciesz się każdym dniem

Dar życia, który otrzymaliśmy daje nam możliwość korzystania z dobrodziejstw tego świata. Należy cieszyć się każdą chwilą, zwracać uwagę na rzeczy ważne i wartościowe. I nie jest to wielki dom i drogi samochód. Pieniądze szczęścia nie dają. Szczęście to zdolność postrzegania otoczenia. Śpiew ptaków nad ranem, kiedy musimy wstać do pracy, spacer na łące czy zabawa z dzieckiem. Warto także pamiętać tylko pozytywne wspomnienia a odrzucić negatywne myślenie, które hamuje nasze działania i prowadzi do depresji.

Zmień swoje życie

Każdego dnia powtarzaj sobie, że jesteś wartościowym człowiekiem. Wyobraź sobie, że robisz w życiu to co lubisz. Jeżeli brakuje ci dopaminy być może potrzebujesz nowych bodźców. Rutyna niszczy szczęście, sprawia, że życie staję się nudne i bez emocji. Jeżeli każdy dzień wygląda tak samo, to nie dziwmy się, że straciliśmy radość życia. Aby zwiększyć poziom dopaminy warto coś zmienić i nie bać tych zmian, ponieważ są one potrzebne człowiekowi. Nowe wyzwania stymulują produkcję dopaminy i czynią nas szczęśliwszymi.

Zobacz też: Objawy depresji – podstępna choroba duszy

 Znajdź sobie pasję

Jak zwiększyć poziom dopaminy? Bardzo proste! Rób w życiu to co cię interesuje i pasjonuje. Lubisz taniec ale nigdy nie zdecydowałaś się na kurs? To właśnie nadeszła pora, abyś to zrobiła. Marzysz o wyjeździe do Francji ale nie możesz się zdecydować? To zrób to teraz bo nie wiadomo co stanie się jutro. Chciałaś zawsze tworzyć biżuterię lub szyć ozdobne poduszki do pokoju dziecięcego? Co stoi na przeszkodzie? Zupełnie nic! Pozwól sobie na prawdziwe życie a nie tylko na obowiązki. Żyj, Żyj i jeszcze raz żyj a egzystencja na tym świecie stanie się piękniejsza.

Stawiaj sobie realne cele

Aby zwiększyć poziom dopaminy stawiaj sobie realne cele i staraj się je osiągać małymi krokami. Czasami wygórowane ambicje czynią nas nieszczęśliwymi ludźmi, ponieważ podążanie za ideałami staje się zbyt trudne. Zaczynamy wtedy popadać w smutek, odczuwać uczucie porażki, że coś nam się nie udało. Poza tym nie mamy wtedy ani chwili na prawdziwe życie, ponieważ cały czas poświęcamy na zadania, które być może nie jesteśmy w stanie zrealizować. Jeżeli obierzemy sobie cel, który uda się nam osiągnąć, to będziemy mieć poczucie spełnienia, zwiększy się poziom dopaminy i doznamy wiele radosnych chwil związanych z tym momentem.

Zobacz też: Jak się zrelaksować i wyciszyć?

Uwierz w siebie

Wiara to eliksir, który daje nam siłę do życia, pobudza do działania, zwiększa poziom dopaminy i wyzwala szczęście. Brak wiary w siebie to osłabienie motywacji, ograniczanie swoich możliwość i brak spełnienia. Jeżeli każdego dnia mówisz sobie jakim jesteś nieudacznikiem, to w końcu w to uwierzysz. Osoba wielokrotnie powtarzająca kłamstwo ostatecznie przyjmuje je jako prawdę.

Myśli, które władają umysłem stanowią siłę motywacji, kierującą każdym ruchem człowieka. Każda idea zasiana w umyśle kiełkuje i rośnie w nieskończoność. Jeżeli w głowie dominują myśli negatywne to brakuje nam poczucia własnej wartości i jesteśmy po prostu nieszczęśliwi. Zatem jak uwierzyć w siebie, jak zwiększyć poziom dopaminy i sprawić, by życie stało się radosne? Na po początku zacznij od autosugestii. Wiarę można wzbudzić i umocnić poprzez gromadzenie pozytywnych myśli. Pozytywne impulsy powinny tak mocno zakorzenić się w twojej głowie, aż twoja podświadomość uzna je jako naturalne wyposażenie umysłu. Jeśli myślisz, że zabraknie ci śmiałości, że polegniesz i przegrasz to naprawdę tak będzie, ale jeśli uwierzysz, że możesz zwyciężyć to właśnie tak się stanie, ponieważ radość i szczęście rodzi się w głębi człowieka czyli w umyśle.  To od ciebie zależy, czy myślami przyciągniesz do siebie smutek czy też szczęście.

Zobacz też: Jak radzić sobie ze stresem?

Poradź się specjalisty

Jeżeli żadne z powyższych porad nie skutkują i dalej zastanawiasz się jak zwiększyć poziom tego związku, udaj się do lekarza i poproś o leki wspomagające pracę mózgu. Czasami brak nam motywacji a zamiast uczucia szczęścia odczuwamy smutek i żadna aktywność nie jest w stanie ukoić naszego bólu. Nie należy się wtedy wstydzić tylko poprosić o pomoc psychologa lub psychiatry.

Oceń