Zapracowane osoby często czują się zmęczone i brakuje im energii. Uskarżają się na brak siły fizycznej i psychicznej oraz spadek motywacji. Warto wprowadzić pewne zmiany, dzięki którym odzyskamy werwę i zapał do pracy. Zatem… jak zwiększyć energię życiową?

Chińczycy od milionów lat znają pojęcie “Qi” (energii życiowej). Samo słowo Qi oznacza oddech, emocje, intencje, określa się nim też “kosmiczną energię” czy “życiowe tchnienie”. W filozofii chińskiej panuje pogląd, że energia życiowa przenika Wszechświat, czyniąc go materialnym. Qi jest siłą, która napędza procesy życiowe oraz funkcje fizjologiczne organizmu. Stanowi podstawę dla wszelkiego życia.

Jest dosłownie wszędzie, dookoła nas, w każdym żywym stworzeniu czy roślinie. Niektórzy definiują ją też jako sumę energii o odmiennych funkcjach, jak: energii duchowej, energii emocjonalnej, energii intelektualnej i żywotności, wigoru. Jej zadaniem jest wprowadzenie swoistego sensu istnienia, a także poczucia spełnienia i szczęścia. Szczęście ma dać miłość do innych ludzi, do dzieci. Spełnienie natomiast pojawić się ma w wyniku rozwoju własnych pasji, zainteresowań, talentów itp.

Zobacz też: Jak być lubianym w towarzystwie?

Niektórzy wierzą, że energia taka może wzrosnąć lub zmaleć. Maleje, gdy człowiek ma pewną blokadę energetyczną, nie postępuje w zgodzie z samym sobą lub zabiera mu ją ktoś niemający energii.

Jak zwiększyć energię życiową i siły witalne?

Istnieje na to kilka sposobów. Jednym z nich jest program kompleksowej odnowy ciała – zmiana diety na zdrową, ruch, ćwiczenia rozciągające i oddechowe. Do tego dochodzi zamiana poczucia porażki w konstruktywne poczucie własnej wartości i chęć osiągnięcia postawionego sobie celu. Warto też codziennie oczyszczać się z emocji, rozładowywać nagromadzony gniew, frustrację i żal.

Jeśli człowiek sprzeniewierzył się samemu sobie i uległ manipulacji, jego zadaniem powinno teraz być wrócenie do swoich pierwotnych odczuć i uświadomienie sobie swojego celu, misji i rozpoczęcie jego realizacji. Musi też określić swoje wartości i się ich trzymać. Warto też zaprzestać działań, które mogą skrzywdzić inne osoby, sprawić im przykrość.

Zobacz też: Jak polubić siebie i cieszyć się życiem?

Pojawia się czasem sytuacja, że jednostka ludzka zostaje “okradziona” z energii przez kogoś innego. Takie “zabranie” energii może mieć miejsce podczas sprowokowanej kłótni, wypytywania o każdy szczegół z życia lub przyjmowanie postawy ofiary, której natychmiast trzeba pomóc. Należy unikać osób, które próbują odebrać nam dobrą energię życiową poprzez ich negatywne zachowanie. Warto także poznać swoją wartość, być osobą sprytną i obrotną, która radzi sobie z problemami, nie robi z siebie ofiary losu i nie załamuje się przy pierwszej porażce. Trzeba czerpać z życia całymi garściami i korzystać z każdej chwili, którą otrzymaliśmy od losu.

Znajdź źródło stresu, zwolnij tempo i zwiększ energię życiową

Warto zastanowić się co jest największą przyczyną stresu by móc ograniczać jego działanie. Czasami wystarczy troszkę zwolnić tempo życia i docenić to co posiadamy.

Zobacz też: Przyczyny braku motywacji

Osoba znajdująca się w ciężkiej sytuacji życiowej często popada w zły stan psychiczny a nawet depresję. Warto skontaktować się w tej sprawie z odpowiednim specjalistą, pójść na terapię i porozmawiać z przyjaciółmi o swoich problemach. Istnieje wtedy większa szansa na odzyskanie stabilizacji sfery prywatnej i zawodowej. Przełoży się to na stan ducha a przewlekłe zmęczenie i brak motywacji życiowej zastąpi pozytywna energia.

Osoby przepracowane powinny pozwolić sobie na odrobinę odpoczynku. Siedząc godzinami w pracy warto zrobić sobie co jakiś czas przerwę i przejść się po korytarzu lub biurze. Kilkuminutowa przerwa wyłączy na chwilę umysł i ciało co pozwoli na szybką regenerację, odzyskanie energii życiowej i sił witalnych co przełoży się na lepsze efekty pracy.

Zastanawiając się, jak zwiększyć energię życiową warto także pomyśleć o tym, ile czasu poświęcamy dla siebie. Odpowiednia ilość snu, odpoczynek i relaks sprzyja pozytywnej energii. Zmęczenie powoduje, że bywamy zrzędliwi i nic nam się nie chce, a odpoczynek zmienia negatywną energię na przyjazne i życzliwe nastawienie do ludzi.

 Jak się zrelaksować i wyciszyć?

Ciągłe zmęczenie czyli dlaczego brak Ci energii życiowej?

Ciągły stres skróci Ci życie

Oceń