Jak przetrwać upały?

Czas letni bardzo często przynosi falę kilkudniowych upałów tropikalnych, które niosą za sobą sporo niebezpieczeństw. Gdy temperatura sięga powyżej 30 stopni w cieniu jesteśmy narażeni na omdlenia, zasłabnięcia i udary. Typowymi objawami, które są sygnałem zagrożenia to:

  • skok ciśnienia krwi
  • zawroty głowy
  • wyczerpanie organizmu i wymioty

Zobacz też: Jak odbudować florę bakteryjną jelit?

Jak przetrwać upały? Lekka dieta owocowo – warzywna

Przede wszystkim słowem kluczem jest tu – lekkość. Dieta na gorące dni powinna być bardzo lekka i oparta na znacznej ilości warzyw i owoców. Sezonowe, zdrowe warzywa i owoce to podstawa. To co spożywamy czyli nasza dieta jest bardzo ważna, aby mieć siły na te upalne dni.

Jak przetrwać upały? Woda

Drugą rzeczą o której powinniśmy pamiętać jest właściwe nawodnienie organizmu. Najbardziej zalecana jest woda. Dzięki temu, że będziemy spożywać duże ilości płynów dostarczymy organizmowi niezbędnych minerałów, na których utratę jesteśmy narażeni podczas wysokich temperatur. Woda zapewnia organizmowi prawidłowe funkcjonowanie.

Zobacz też: Melanotan 2 – prawdopodobne działania uboczne

Jak przetrwać upały? Przewiewne ubrania

Kolejną niezwykle ważną sprawą są ubrania. Powinny być przede wszystkim lekkie, zapewniające komfort i wygodę. Przewiewna sukienka czy wygodne buty to podstawa garderoby w upalne dni.

Jak przetrwać upały? Nakrycie głowy

Nie zapominajmy o nakryciu głowy. Chusta czy słomkowy kapelusz spełniają swoje zadanie ochronne a przy okazji dodają nam atrakcyjności. Unikajmy przebywania na słońcu między godziną 11 a 15 gdyż wtedy słońce jest dla nas największym zagrożeniem.

Zobacz też: Bezpieczne opalanie – jaki krem do opalania wybrać?

Jak przetrwać upały? Kremy z filtrem

Pamiętajmy o nakładaniu kremów z filtrem, chronią one naszą skórę przed szkodliwymi promieniami UV zapobiegając oparzeniom oraz zmniejszają ryzyko zachorowania w przyszłości na nowotwór skóry.

Jak przetrwać upały? Zasłaniaj okna

Aby ciepło nie wtargnęło do domu warto zasłaniać okna. Dzięki temu zatrzymamy proces przenikania promieni słoneczny do mieszkania i dłużej będziemy cieszyć się chłodem.

Tych kilka wskazówek pozwoli nam przetrwać upały bez narażania się na dolegliwości zdrowotne i da nam dobre samopoczucie na słoneczne, ciepłe i długie letnie dni.

Starzenie się skóry poprzez promieniowanie słoneczne

Jak szybko się opalić?

Czy kawa jest zdrowa?

Oceń