Jak obniżyć cholesterol? Cholesterol w organizmie jest bardzo potrzebny. Jednak w zbyt dużych ilościach staje się on szkodliwy i może przyczyniać się do powstawania wielu schorzeń. Istotne jest, aby utrzymywać właściwy poziom cholesterolu w organizmie. Kiedy badania wykazują, że jego ilość przekracza normy, należy obniżyć jego poziom. Istnieje na to kilka prostych i skutecznych sposobów.

Jak obniżyć cholesterol? Dieta

Najważniejszym sposobem w walce z cholesterolem, jak i w profilaktyce jest dieta. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom diety możliwe będzie zminimalizowanie przyjmowania złego cholesterolu, jak i podwyższenie spożywania frakcji dobrego cholesterolu. Podstawą diety jest wyłączenie tłuszczów zwierzęcych, które w głównej mierze odpowiadają za zbyt wysoki poziom cholesterolu. Warto też zacząć spożywać ryby morskie, które zawierają kwasy omega-3.

Zobacz też: Właściwości oleju lnianego 

Ważne jest aby zrezygnować z masła na rzecz margaryny, najlepsze są te, które zawierają sterole roślinne. Olej roślinny należy zastąpić olejem rzepakowym. Warto też pomyśleć o spożywaniu oleju lnianego, który jest doskonałym źródłem dobrych kwasów tłuszczowych a badania udowodniły, że ma on wpływ na obniżenie złego cholesterolu. Pamiętajmy jednak, że powinien być spożywany na zimno i być przechowywany w ciemnej butelce umieszczonej w lodówce.

Idealny w walce ze złym cholesterolem okazuje się czosnek. Spożywany w ilości dwóch ząbków dziennie nie tylko obniży zły cholesterol ale dodatkowo wzmocni odporność organizmu. Można dołączyć do diety płatki owsiane, migdały, orzechy, rośliny strączkowe, pomidory, czarne porzeczki, jabłka a także winogrona, które podwyższają poziom dobrego cholesterolu.

Zobacz też: Dieta cholesterolowa – przykładowy jadłospis

Jak obniżyć cholesterol? Sport

Wiele osób nie ma czasu ani sił na uprawianie sportu. Jednak ruch jest ogromnym sprzymierzeńcem w walce z cholesterolem. Ważne jest, aby wybierać ćwiczenia aerobowe, które należy wykonywać regularnie, wysiłek powinien być umiarkowany. Sporty takie jak pływanie, biegi, szybki marsz czy jazda na rowerze to idealny sposób na obniżenie złego cholesterolu. Warto ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie przez pół godziny. Warto też skonsultować dobór ćwiczeń z lekarzem i pamiętać, że lepiej ruszać się trochę niż w ogóle. Zamiast windy można wybrać schody, a zamiast autobusu pójść spacerem.

Jak obniżyć cholesterol? Ograniczenie alkoholu i rzucenie palenia

Nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu oraz do  zaburzeń równowagi tłuszczowej w organizmie. Jedynie niewielkie ilości alkoholu w postaci czerwonego wina mają pozytywne działanie i podwyższają poziom dobrego cholesterolu HDL.

Zobacz też: Jakie zagrożenia niesie za sobą otyłość brzuszna?

Palenie tytoniu ma natomiast niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Przyczynia się do powstawania wielu chorób i obniża poziom dobrego cholesterolu HDL. Rzucenie palenia już w niedługim czasie skutkuje unormowaniem ciśnienia krwi oraz wpływa na zmniejszenie poziomu cholesterolu.

Jak obniżyć cholesterol? Mniej stresu

Ciągły stres prowadzi do uwalniania adrenaliny i hormonów kory nadnerczy. Większa ilość przeżytego stresu obciąża serce i naczynia krwionośne. To wszystko sprawia, że poziom cholesterolu może wzrosnąć. Warto nauczyć się panować nad stresem i ograniczyć jego ilość. Pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, odpoczynek, słuchanie spokojnej muzyki w zaciszu swojego mieszkania, gorąca kąpiel i masaż uspokajający zmysły.

Zobacz też: Czym jest cholesterol? Przyczyny i objawy

Jak obniżyć cholesterol? Regularne badanie

Istotne jest regularne kontrolowanie stanu swojego zdrowia. Poziom cholesterolu we krwi można zmierzyć poprzez badanie biochemiczne krwi. Takie badanie powinno być wykonywane raz w roku. Grupy podwyższonego ryzyka to osoby starsze, kobiety w okresie menopauzy, palacze i cukrzycy. Jeżeli badanie biochemiczne krwi wykazuje podwyższony poziom cholesterolu oznacza to, że rozwija się miażdżyca, która może prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych ze strony układu sercowo – naczyniowego. 

Jak obniżyć cholesterol? Lekarstwa

Kiedy proste metody walki z cholesterolem nie są wystarczająco skuteczne, należy włączyć przyjmowanie lekarstw. Przepisywane są przez lekarza i należy przyjmować je pod jego nadzorem. W żadnym wypadku nie można przyjmować ich na własną rękę.

Ciągły stres skróci Ci życie

Dieta Dukana – magiczny sposób na schudnięcie

Domowe sposoby na zatoki

Oceń