Warto dowiedzieć się jakie są domowe sposoby na zatoki, które pomogą w walce z chorobą i usuną uciążliwe objawy. Domowe sposoby na zatoki to bardzo skuteczne metody leczenia. Sposobów jest naprawdę wiele. Pamiętajmy jednak, że żadna internetowa porada nie zastąpi wizyty u lekarza, która jest konieczna w przypadku wszelkich dolegliwości zatok, zwłaszcza silnych i przedłużających się.

Domowe sposoby na zatoki

Jednym z podstawowych sposobów walki z bólem zatok jest inhalacja – polega na wdychaniu oparów wody z dodatkiem olejków eterycznych, soli morskiej lub ziół. Służy nam do tego celu miska z gorącą wodą i ręcznik, pod który chowamy głowę. Taki zabieg pomaga uwalniać zalegającą w zatokach wydzielinę, redukuje ból i sprawia, że łatwiej oddychamy.

Zobacz też: Objawy zapalenia zatok, przyczyny i leczenie

Maści rozgrzewające – w aptekach dostępnych jest wiele specjalistycznych maści przeznaczonych do leczenia bólu zatok. Możemy kupić maść eukaliptusową, sosnową lub rozmarynową i wetrzeć ją w bolące miejsca lekko masując.

Osobom, którym nie przeszkadza zapach zgniecionej cebuli i czosnku, nie powoduje podrażnienia i łzawienia oczu może pomóc wdychanie oparów z tych dobroczynnych darów natury. Jest to naturalny i bardzo skuteczny sposób na rozprawienie się z dolegliwościami dotyczącymi nosa i zatok.

Spożywanie miodu jest nie tylko przyjemne ale może pomóc w walce z zapaleniem zatok. Warto skusić się na kilka łyżeczek dziennie tej słodkiej przyjemności.

Zobacz też: Niedobór witaminy D i jego objawy

Nawilżanie powietrza – musimy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. Możemy skorzystać w tym celu ze specjalnych nawilżaczy, bądź powiesić na grzejnikach zmoczone ręczniki. Powinniśmy również nawodnić organizm pijąc do trzech litrów płynów dziennie, najlepiej wody. Może to być także napar z lipy oraz suszonych malin, który ma właściwości rozrzedzające wydzielinę zalegającą w zatokach.

Warto na chore zatoki przykładać ciepłe kompresy, które złagodzą objawy choroby. Należy wcześniej sprawdzić temperaturę nagrzanego ręcznika czy ściereczki by nie przyłożyć zbyt gorącego kompresu na twarz.

Dobrym sposobem w leczeniu zatok jest sporządzenie leczniczej mikstury. Przygotuj 3/4 szklanki mleka i łyżkę miodu, zgnieć kilka ząbków obranego czosnku. Wymieszaj wszystkie składniki ze sobą a następnie przelej do garnka i podgrzej. Taka mikstura wypijana przez kilka dni pomoże zwalczyć objawy choroby i wzmocni odporność.

Zobacz też: Czy kawa jest zdrowa?

Domowe sposoby na zatoki – masaż punktowy chorej okolicy 

Taki masaż możemy wykonać sami. Należy przyłożyć kciuki lub palce wskazujące po obu stronach nosa w miejscu, gdzie odczuwamy ból zatok, następnie przez kilkanaście sekund uciskać chore miejsce, można wykonywać też ruchy okrężne. Zabieg należy powtórzyć kilka razy. Masaż przynosi szybką ulgę i jest bardzo skuteczny  w walce z bólem zatok.

Nieleczone zapalenie zatok może pociągać za sobą wiele niekorzystnych skutków, zaburzając pracę organizmu dlatego nie wolno nam lekceważyć choroby i jak najszybciej przedsięwziąć środki prowadzące do wyleczenia choroby. Jeżeli domowe sposoby na zatoki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów należy udać się do lekarza, który stwierdzi czy nie doszło do nadkażenia bakteryjnego, które wymaga antybiotykoterapii.

Przewlekłe zmęczenie czyli dlaczego brak ci energii życiowej?

Kolagen dobry na stawy – pomoże na ból i usprawni układ ruchu

Czy sól jest zdrowa?

Jak odbudować florę bakteryjną jelit?

Jak pozytywny stres działa na organizm człowieka?

Oceń