Poznaj wady i zalety kawy. Kawa to produkt powszechnie znany na całym świecie. Wielu osobom trudno jest sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez wypicia “małej czarnej”. Jest to traktowane wręcz jako swoistego rodzaju rytuał powtarzany niemal każdego dnia. Ale czy kawa jest zdrowa?

Kawa posiada wiele pozytywnych właściwości, za które jest powszechnie ceniona, ale spożywana w nadmiernej ilości lub przez osoby, które powinny jej unikać, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Czy warto pić kawę? Przy zachowaniu odpowiednich zasad jest to jak najbardziej wskazane. Należy bowiem pamiętać o tym, że kawa to podobnie jak papierosy lub alkohol, także używka, która w określony sposób wpływa na organizm. To czy kawa będzie miała właściwości zdrowotne, zależy tylko od osoby pijącej.

Zobacz też: Objawy nadmiaru i niedoboru witaminy D

Czy kawa jest zdrowa?

Kawa jest zdrowa ale musi być pita z umiarem. Kawa nie tylko stawia nas na nogi ale także ma wiele pozytywnych właściwości. Badacze twierdzą, że kawa ma nawet działanie odchudzające i pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami. Warto dowiedzieć się jakie są zalety kawy i rozwiać wątpliwości, które pojawiają się wraz z każdą wypitą filiżanką.

Pozytywne właściwości kawy – spożywanej w zalecanych dawkach

Czy kawa posiada jakieś zalety? Tak i jest ich naprawdę dużo! Kawa, dzięki zawartej w niej kofeinie, ma przede wszystkim doskonałe właściwości pobudzające wspomagając sprawność psychiczną, chwilowo zwiększając IQ. Jej spożywanie zwiększa koncentrację, przywraca zdolność skupienia uwagi i logicznego myślenia oraz sprzyja polepszeniu pamięci krótkotrwałej co jest niezwykle ważne podczas pracy lub nauki. Wieloletnie spożywanie kawy pozwala do późnej starości zachować sprawność psychiczną co zapobiega zapadnięciu na demencję starczą. Oprócz wyżej wymienionych zalet, kawa dodatkowo wpływa na przyspieszenie przemiany materii, tłumiąc jednocześnie uczucie głodu, a jej regularne spożywanie zmniejsza ryzyko wystąpienia takich schorzeń, jak marskość wątroby, rak jelit, cukrzyca typu II, kamica żółciowa czy choroba Parkinsona.

Zobacz też: Jak odbudować florę bakteryjną jelit?

Badania pokazują, że kawa zwiera przeciwutleniacze, które są odpowiedzialne za spowolnienie procesów starzenia oraz zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Co ciekawe mimo, że owoce i warzywa zwierają więcej tych związków to udowodniono, że organizm lepiej przyswaja te drogocenne antyoksydanty z kawy. Zalety kawy obejmują także ochronę przed niektórymi chorobami. Kawa chroni przed depresją i związaną z nią ilością samobójstw. Dzieje się tak ze względu na udział kawy w procesie produkcji hormonów szczęścia takich jak dopamina czy serotonina co wyraźnie poprawia nastrój człowieka.

Warto wspomnieć o odchudzającym działaniu kawy. Nie bez powodu większość suplementów diety zawiera kofeinę. Kofeina na krótko hamuje apetyt a jej regularne spożycie zwiększa tempo przemiany materii i przyspiesza spalanie tłuszczu. Dodatkowo zapobiega kumulowaniu się tkanki tłuszczowej w organizmie.  

Kofeina wykazuje działanie termogeniczne. Po spożyciu kawy dochodzi do zwiększenia ilości spalanych kalorii w trakcie wysiłku. Aktywność fizyczna jest konieczna. Dlaczego? Ponieważ kofeina wspomaga szybsze spalanie kalorii tylko wtedy kiedy się ruszamy. Ten fakt wykorzystują osoby będące na diecie w celu uzyskania lepszych efektów odchudzania. Są to niewątpliwe zalety kawy.

Zobacz też: Przewlekłe zmęczenie czyli dlaczego brak Ci energii życiowej?

Negatywne właściwości kawy – spożywanej w nadmiarze

Nie od dziś wiadomo, że kawa ma działanie uzależniające więc spożywanie jej w zwiększonych ilościach wzmaga ten proces. Wśród negatywnych właściwości kawy warto jest wyróżnić w pierwszej kolejności jej działanie moczopędne. Oprócz odwodnienia organizmu, powoduje ona także wydalanie ważnych dla niego składników mineralnych, takich jak wapń i potas. Podobnie jak w przypadku herbaty czy papierosów, codziennie spożywana kawa skutkuje żółknięciem zębów.

Zbyt duże spożycie kawy prowadzi ponadto do tego, że zawarta w niej kofeina powoduje uczucie nerwowości i rozdrażnienia oraz potęguje uczucie stresu i lęku prowadząc do trudności z zasypianiem oraz zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych chorób serca. Kawa wypijana w zbyt dużych ilościach to także często przyczyna podwyższonego poziomu cholesterolu i problemów natury żołądkowej takich jak niestrawność, zgaga, bóle brzucha i wzdęcia. Dodatkowo może w nieznacznym stopniu zmniejszać płodność zarówno u kobiet jak i mężczyzn co ma istotne znaczenie dla osób starających się o dziecko. Ciekawostką jest, że nadmierne spożycie kawy, a dokładnie zawartej w niej kofeiny może zabić. Niebezpieczna dawka dla osoby z prawidłową wagą zaczyna się na poziomie 70- ej filiżanki.

Zobacz też: Czy sól jest zdrowa?

Jaka ilość kawy dziennie nie jest szkodliwa?

Bezpieczną dawkę kawy w stosunku dziennym wylicza się na podstawie dopuszczalnej ilości spożywania kofeiny, wynoszącej 500 mg dziennie. Taka dawka kofeiny odpowiada ok. 4 filiżankom zwykłej, czarnej kawy. Zdrowotne zalety kawy występują tylko wtedy gdy spożywamy ją w odpowiednich dawkach. Wypicie kawy w większej ilości może negatywnie wpływać na organizm, a spożycie kofeiny w większej ilości niż 1000 mg dziennie (odpowiadającej 8 filiżankom kawy) prowadzi do zatrucia organizmu i bardzo groźnych konsekwencji dla narządów wewnętrznych. Jak widać, to czy kawa jest zdrowa w dużej mierze zależy od ilości jej spożywania.

Zobacz też: Pracoholizm – objawy, skutki, leczenie

Kto powinien unikać picia kawy?

Kawa ma dużo zalet ale także jest wiele przeciwwskazań do jej spożywania. Oprócz osób niepełnoletnich, których organizm nie jest przyzwyczajony jeszcze do spożywania kofeiny, picia kawy powinny unikać przede wszystkim osoby cierpiące na nerwicę i żyjące w dużym stresie. W ich przypadku spożycie kofeiny w nadmiernej ilości może przyczynić się do powstania chorób serca, prowadzących nawet do zawału serca. W grupie osób, które kawy powinny unikać znajdują się także osoby cierpiące na nadciśnienie i choroby wrzodowe. Picie kawy może zaostrzyć objawy tych schorzeń. Oprócz tego kawy nie powinny spożywać kobiety w ciąży. Zawarta w niej kofeina może przenikać przez łożysko zagrażając nierozwiniętej jeszcze wątrobie dziecka, a także zaburzając jego wzrost co prowadzi do niskiej masy urodzeniowej dziecka a w skrajnych przypadkach do urodzenia martwego płodu.

Odpowiedź na pytanie czy kawa jest zdrowa jest bardzo prosta. Kawa jest zdrowa i długo można wyliczać jej zalety pod warunkiem, że spożywamy jej bezpieczną dawkę.

Jak się pozbyć cellulitu?

Oceń