Wpływ słońca na starzenie się skóry

Starzenie się skóry jest zależne od wielu czynników, jednym z nich jest promieniowanie słoneczne. Nadmierna ekspozycja skóry na słońce związana z pracą lub aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu, a także długotrwałym opalaniem się, może mieć dla niej bardzo negatywne skutki. Chodzi tutaj nie tylko o oparzenia słoneczne i zmiany skórne, które zanikają po pewnym czasie, ale także o fotostarzenie się skóry, czyli zmiany skórne o charakterze trwałym wywołane przez promieniowanie ultrafioletowe.

Skutkują one tym, że skóra staje się sucha, szorstka i mało elastyczna, a w różnych jej miejscach zaczynają się pojawiać zmarszczki. Przy braku odpowiedniej ochrony skóry może się zdarzyć, że osoba w wieku 40 lat będzie miała skórę typowego 70-latka. Dodatkowo brak odpowiedniej ochrony skóry grozi powstaniem zmian nowotworowych, szczególnie wśród osób, które posiadają dużą ilość znamion. O skali problemu świadczy fakt, że z roku na rok odnotowuje się coraz większą liczbę osób, które dotknął problem raka skóry.

Zobacz też: Bezpieczne opalanie czyli jaki krem do opalania wybrać?

Starzenie się skóry a promieniowanie słoneczne?

W trakcie ekspozycji na słońce, skóra jest wystawiona na promieniowanie słoneczne UVA i UVB. Jak promieniowanie słoneczne szkodzi skórze? Przede wszystkim promieniowanie UVA doprowadza do uszkodzenia włókien kolagenowych i sprężystych co powoduje, że traci ona swoją elastyczność i powstają na niej przebarwienia oraz zmarszczki. Szacuje się, że nawet 70% zmarszczek jest związane z promieniowaniem UVA. W ten sposób postępuje starzenie się skóry, która z czasem przestaje wyglądać zdrowo i atrakcyjnie. Natomiast promieniowanie UVB przenika przez naskórek powodując oparzenia słoneczne i uszkadzając jednocześnie jego strukturę, co zwiększa ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych w przyszłości.

Starzenie się skóry – zapobieganie

Starzenie się skóry jest co prawda procesem nieodwracalnym, ale można je w dość znaczny sposób zahamować stosując odpowiednie środki ochronne. Przede wszystkim w miarę możliwości warto jest unikać ekspozycji na słońce zwłaszcza w okresie letnim, między godziną 11:00, a 15:00. Jeśli musimy przebywać na słońcu w tych godzinach to należy osłaniać wystawione na słońce części ciała za pomocą stosownych nakryć głowy, przewiewnych ubrań czy okularów przeciwsłonecznych.

Zobacz też: Melanotan 2 – daje piękną opaleniznę, odchudza, poprawia libido ale może też zaszkodzić!

Na zmniejszenie ryzyka oparzeń słonecznych i w konsekwencji na opóźnienie procesów starzenia się skóry, wpływ mają także filtry ochronne sprzedawane w formie kremów. Kremy z filtrami należy nakładać w jak najgrubszej warstwie, nie pomijając przy tym takich newralgicznych punktów ciała jak kark czy uszy. Trzeba przy tym także pamiętać o odpowiednio dostosowanym do karnacji faktorze kremu oraz by nie używać kremów z filtrem, które zostały zakupione w ubiegłych latach i stały od co najmniej ubiegłego roku w szafie. Jest niemal pewne, że w takiej sytuacji straciły one swoje właściwości przez co nie zapewniają odpowiedniego poziomu ochrony, jak nowy krem z filtrem.

Tak szeroko rozumiana profilaktyka jest w stanie sprawić, że nasza skóra przez długie lata będzie prezentowała się niezwykle zdrowo i unikniemy w ten sposób negatywnych konsekwencji eksponowania swojego ciała na słońcu a starzenie się skóry zostanie znacznie opóźnione. Należy jednak pamiętać o skutkach, szczególnie w kwestiach związanych z brakiem ochrony skóry podczas opalania się. Każde podrażnienie skóry przez słońce może powodować zmiany, które w dłuższej perspektywie wpłyną na to w jaki sposób będzie się ona prezentowała za 20 czy 30 lat.

Jak dbać o zdrowie jesienią i zimą?

Czy warto iść pod nóż ? Poznaj wady i zalety operacji plastycznych!

Jak dobrać podkład  do cery?

Oceń