Sposoby na suchą skórę

Sucha skóra to nie tylko problem kosmetyczny ale także medyczny. Poszukując skutecznego lekarstwa, sprawdzamy rozmaite sposoby na suchą skórę. Łuszczenie się, zaczerwienienie lub towarzysząca im często skłonność do alergii, skutecznie uprzykrzają życie. Utrudniają one pielęgnację cery i ciała, nie dając o sobie zapomnieć. Zatem jakie są sposoby na suchą i łuszczącą się skórę?

 

Sucha skóra – jak sobie z nią radzić?

Przy poszukiwaniu sposobów na suchą skórę, trzeba zdefiniować przyczynę problemu. Jedną z nich jest przesuszenie powietrza. Dzieje się tak  szczególnie w zimie, gdy króluje ogrzewanie, obniżające wilgotność w pomieszczeniu. Brak wilgotności wpływa na stan skóry, a także powoduje poważniejsze problemy, typu świąd, pękanie, ból. Sposoby na suchą skórę obejmują zapobieganie wymienionym wcześniej problemom. Należy systematycznie nawilżać pomieszczenia w domu. Wystarczy zakupić specjalnie do tego przeznaczone urządzenie. Można także położyć na grzejniku pojemnik z wodą lub zmoczony ręcznik.

Zobacz też: Jak dbać o cerę?

Sposoby na suchą skórę – unikaj pomieszczeń klimatyzowanych

Podobne jak ogrzewanie, a nawet drastyczniejsze skutki dla skóry suchej i alergicznej powodują klimatyzatory. Powszechnie używana klimatyzacja wysusza i, z powodu zanieczyszczeń, alergizuje. Co możemy zrobić, by pomóc skórze w takich warunkach? Oczywiście najlepiej byłoby unikać pomieszczeń klimatyzowanych. Natomiast w sytuacji gdy jest to niemożliwe, najlepszym sposobem na suchą skórę będzie bardzo uważna pielęgnacja cery zaraz po powrocie do domu. Należy zmyć makijaż, a następnie stosować nawilżające maski odżywcze, a także, dbać o odpowiednie natłuszczanie i nawilżenie skóry.

Zobacz też: Skutki niedoboru snu

Środki myjące mogą podrażnić skórę

Kolejną przyczyną problemów z suchą skórą jest używanie nieodpowiednich środków myjących do codziennej higieny oraz kosmetyków pielęgnujących. Preparaty i produkty bogate w alergeny, w składniki wysuszające i wszelkie szkodliwe pierwiastki i substancje, mają dramatyczny wpływ na cerę i skórę całego ciała. Należy dbać by kosmetyki były dobrane do rodzaju skóry. Cera sucha i alergiczna wymaga specjalnej pielęgnacji, nawilżenia, natłuszczania i unikania środków drażniących.

Zobacz też: Co niszczy zęby?

Aby walczyć ze skutkami złego działania kosmetyków, należy wyeliminować  je z użycia, a celem regeneracji skóry, zastosować odpowiednie środki – nawilżanie i natłuszczanie za pomocą odpowiednich dla skóry balsamów, emulsji i innych pożytecznych preparatów – produktów o dobrej jakości i składzie, szczególnie tych naturalnego pochodzenia. Dobrym sposobem na suchą skórę jest stosowanie oleju arganowego. Aby jego działanie było jeszcze skuteczniejsze warto wykonać kilkuminutowy masaż w celu głębszego wniknięcia składników odżywczych. Inny godny polecenia produkt przy suchej, alergicznej i atopowej skórze to Mediderm. Ma działanie lecznicze dlatego można zakupić go w aptece. Dzięki jego składnikom tworzy naturalną barierę ochronną, doskonale nawilżając i natłuszczając skórę. Łagodzi podrażnienia a także chroni skórę przed działaniem składników drażniących. Dodatkowo reguluje zawartość wody w najgłębszych warstwach naskórka.

Produkty bogate w antyoksydanty jako dobry sposób na suchą skórę

Ostatnią przyczyną nadmiernej suchości skóry mogą być znaczne niedobory witamin – najczęściej witamin A i E, ale również witamin z grupy B, a także pierwiastków i minerałów, np. cynku, miedzi itd.

Zobacz też: Jak masaż bańką chińską działa na skórę?

Sposoby na suchą skórę praktykowane w domowych warunkach to odżywianie od zewnątrz – stosowanie masek odżywczych z naturalnych produktów spożywczych, takich jak: jogurt, ogórek, płatki owsiane, oleje do natłuszczania. Natomiast od wewnątrz, możemy zadziałać poprzez odpowiednią dietę – bogatą w witaminy i składniki mineralne. Dobrym sposobem na ich dostarczenie jest przyjmowanie preparatów suplementowych, w sytuacjach, gdy nasz codzienny tryb życia utrudnia wzorcowe przestrzeganie zaleceń zdrowej diety.

Zobacz też: Jak dbać o dłonie?

Skóra sucha wymaga odpowiedniej pielęgnacji

Skuteczne sposoby na suchą skórę obejmują  natłuszczanie olejami oraz wykorzystywanie naturalnych maseczek domowej produkcji co pomaga walczyć z uczuciem napiętej i przesuszonej skóry, nie narażając jej na podrażnienia kosmetyczne. Każda wrażliwa cera ze skłonnością do przesuszania się potrzebuje zarówno starannego nawilżenia, natłuszczenia, jak i codziennego ograniczenia stosowania szkodliwych substancji.

Oceń