Sprawdź, jakie są skutki niedoboru snu i jak imprezowy styl bycia wpływa na cerę. Teoretycznie, imprezowy tryb życia nie musi być postrzegany jako poważny problem. Pozwala przecież na odprężenie się, zapomnienie o troskach i odrobinę relaksu. Problem pojawia się jednak w tym samym momencie, w którym słowo „odrobina” traci na znaczeniu, a to, co do niedawna było jednorazowym wyskokiem, teraz zmienia się w nawyk. Imprezowanie zaczyna pociągać za sobą w takiej sytuacji skutki, których wolałybyśmy uniknąć.

Każda z nas marzy o pięknym, młodym i zdrowym wyglądzie i każda jest gotowa poświęcić nieco czasu na dokonanie niezbędnych w tym zakresie korekt. Niestety, nocne imprezowanie bardzo często niweczy nasze wysiłki.

Zobacz też: Masaż bańką chińską – jak działa na skórę?

Skutki niedoboru snu – zmęczona twarz

Amatorka całonocnych imprez sprawia wrażenie zmęczonej, jej skóra wysusza się, a sińce pod oczami jest w stanie zatuszować jedynie bardzo intensywny makijaż. Brak snu wzmaga proces starzenia i sprawia, że wyglądamy na starsze niż jesteśmy w rzeczywistości.

Skutki niedoboru snu – imprezowy styl bycia i wpływ dymu papierosowego na cerę

Co gorsza, nocne życie zazwyczaj oznacza konieczność wdychania dymu papierosowego i nie ma tu znaczenia, czy palimy czynnie, czy też biernie. Nieodwracalne zmiany w płucach i zwężenie tętnic jako konsekwencje kontaktu z dymem z papierosa są możliwe do zauważenia dopiero po jakimś czasie. Szybko można jednak dostrzec pogorszenie się stanu cery i jej większą skłonność do wyprysków oraz osłabienie kondycji włosów. Skóra staje się szara, ziemista, sucha i zmęczona a włosy są pozbawione blasku. Dzieje się tak, ponieważ dym papierosowy powoduje niedotlenienie tkanek, spadek produkcji kolagenu i elastyny. Skóra jest słabo nawilżona i pomarszczona.

Zobacz też: Ciągle zmęczenie czyli dlaczego brak Ci energii życiowej?

Skutki niedoboru snu – problemy z wytwarzaniem melatoniny

Na tym jednak nie kończą się problemy nocnych imprezowiczów. Całonocne szaleństwo uprawiane z dużą regularnością przyczynia się bowiem do tego, że ich organizm ma coraz większe problemy z wytwarzaniem melatoniny. Ten wytwarzany w nocy, w trakcie snu, hormon zwany często „eliksirem młodości” ma niebanalny wpływ na stan cery i dobre samopoczucie. Odpowiada za regulacje cyklu dobowego i jak uważają niektórzy naukowcy, może opóźniać procesy starzenia. Niedobór melatoniny może być przyczyną różnych chorób.

Największy wzrost “hormonu młodości” możemy zaobserwować wieczorem gdy słońce zachodzi, a my stajemy się senni. Niestety, organizm nie jest w stanie wyprodukować go w ciągu dnia, ponieważ do tego potrzebuje ciemności. Efekty notorycznego imprezowania są niestety widoczne niemal natychmiast, dlatego należy korzystać z nocnego stylu życia z umiarem. Jeżeli chcemy zachować młodość przez długie lata dbajmy o dobry sen, gdyż w nocy nasza skóra regeneruje się i odbudowuje swoje struktury. Dzięki temu rano budzimy się wyspani i wypoczęci.

Pozytywny stres – jak działa na organizm?

Otyłość brzuszna – jakie niesie za sobą zagrożenia?

Czym jest cholesterol?

Oceń