Twarz to nasza wizytówka, wymaga szczególnej pielęgnacji i troski. Dlatego kiedy pojawiają się różnorodne problemy skórne, ruszamy natychmiast na ratunek. Jednym z częstszych problemów występujących w tym obrębie może okazać się przesuszona skóra twarzy. Warto więc poznać objawy, przyczyny a także sposoby pielęgnacji suchej skóry.

Przesuszona skóra twarzy – objawy

Zazwyczaj przesuszonej skórze towarzyszy szorstkość oraz spore ściągnięcie. Jest podatna na zaczerwienienia, podrażnienia i bolesne pęknięcia a także kłopotliwa z uwagi na towarzyszące jej łuszczenie się i świąd. Dodatkowo słabe nawodnienie powoduje zaburzenia elastyczności i przedwczesne starzenie się. Im jesteśmy starsi, tym bardziej nasza skóra narażona jest na przesuszenie w efekcie nadmiernej i przyspieszonej utraty wilgoci. To z kolei powoduje pojawienie się zmarszczek.

Zobacz też: Domowe sposoby na powiększenie ust

Przesuszona skóra twarzy – co wywołuje przesuszenie skóry?

Przyczyn powstania przesuszonej skóry może być naprawdę wiele. Są to przede wszystkim w przypadku czynników zewnętrznych zła pielęgnacja skóry (częste mycie, podrażniające kosmetyki) oraz czynniki środowiskowe m.in. warunki klimatyczne, zmiany sezonowe, promieniowanie UV. Nie bez konsekwencji pozostaje też przyjmowanie niektórych leków. Innym czynnikiem jest zła dieta, która nie dostarcza naszemu organizmowi (w tym skórze) odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych.

W przypadku czynników wewnętrznych wśród najczęstszych wymienić możemy czynniki genetyczne. Podobne problemy skórne może spowodować też ciąża, menopauza, czy dojrzewanie, a właściwie zmiany hormonalne. Suchość skóry związana jest również z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym możliwości skóry w zakresie produkcji lipidów zmniejszają się.

Zobacz też: Jak usunąć przebarwienia na twarzy i dłoniach?

Przesuszona skóra twarzy – jak o nią dbać?

Aby odpowiednio zatroszczyć się o skórę powinniśmy poznać najlepsze rozwiązania dla swojego typu cery. Bezwzględnie unikać należy suchego powietrza czy też klimatyzowanych pomieszczeń. W okresie zimowym warto używać nawilżacza powietrza. Niewskazane są długie i gorące kąpiele, opalanie, stres. Nieodpowiednia dieta dodatkowo wzmaga uczucie suchości. Przesuszona skóra może towarzyszyć także osobom palącym papierosy i pijącym alkohol dlatego warto zrezygnować z tego typu używek.

Ważne, by skórę oczyszczać i nawilżać w odpowiedni sposób, ochroni się ją przed nadmiernym wysuszeniem. Skóra sucha jest zazwyczaj cienka i delikatna dlatego kosmetyki stosowane do codziennej pielęgnacji nie powinny jej podrażniać. Niewskazane jest stosowanie peelingów ziarnistych, mydła oraz środków na bazie alkoholu. Niszczą one lipidy, które działają jak dobroczynny płaszcz ochronny zapobiegający uszkodzeniom. Najdelikatniejsze kosmetyki to te, które zawierają neutralne pH skóry.

Zobacz też: Na czym polega makijaż permanentny?

Dobrze, by kosmetyki do nawilżania posiadały w swoim składzie mocznik oraz kwas mlekowy, które są związkami znakomicie tolerowanymi, bo występującymi naturalnie w skórze. Krem powinien zawierać także kwas hialuronowy, oleje roślinne i ceramidy. Używając kosmetyków należy zadbać o to, by były to wyłącznie te pozbawione barwników, parabenów oraz substancji zapachowych. Pamiętajmy o natłuszczaniu skóry w okresie zimowym a podczas pory letniej o  stosowaniu odpowiednich filtrów ochronnych zapobiegających niszczeniu skóry przez promieniowanie słoneczne. Dzięki temu skóra sucha nie będzie starzeć się w tak szybkim tempie.

Warto zadbać także o nawilżanie skóry od środka. W codziennej diecie nie powinno zabraknąć dobrych tłuszczy, szczególnie wartościowy okazuje się olej lniany, który zadba o cerę, włosy i zdrowe funkcjonowanie organizmu. Należy pamiętać także o spożywaniu dwóch litrów wody dziennie.

Jaki krem do opalani wybrać?

Przyczyny przesuszonych włosów

Dlaczego nie mogę schudnąć?

Oceń