Jak usunąć przebarwienia na twarzy i dłoniach?

Przebarwienia skórne to różnej wielkości plamy o ciemniejszej niż skóra barwie, zwykle powstające w ciągu życia, ale zdarza się także, że występują już od urodzenia i są uwarunkowane genetycznie. Ciemniejsze pola skutecznie potrafią utrudnić życie nawet najpiękniejszej z Pań, gdyż wpływają negatywnie na atrakcyjny wygląd. Niestety makijaż nie jest w stanie przykryć tego szpecącego defektu dlatego warto pomyśleć o tym, by zastosować sprawdzone zabiegi usuwające przebarwienia. Podpowiemy wam jak usunąć przebarwienia na twarzy i dłoniach.

 Jakie są przyczyny przebarwień?

Istnieje wiele przyczyn przebarwień. Oprócz skłonności do ich pojawiania się w związku z dziedziczeniem, szkodliwego działania słońca bądź solarium oraz starzenia się skóry wraz z wiekiem, wyróżnia się wśród nich także przebarwienia będące efektem zmian w organizmie związanych z ciążą i karmieniem piersią czy przyjmowaniem różnego rodzaju leków.

Zobacz też: Jak dbać o dłonie?

Rodzaje przebarwień

Wśród najbardziej znanych i najczęściej występujących przebarwień, które mogą wystąpić na skórze, wyróżnia się piegi, plamy soczewicowate, ostudy i przebarwienia pozapalne.

Piegi

Jeśli chodzi o piegi, ich występowanie jest dziedziczne. Te żółte lub ciemnobrunatne plamy wielkości łebka od szpilki, występujące najczęściej na skórze twarzy, dekoltu i rąk, powstają wskutek zaburzenia pracy melanocytów, czyli komórek pigmentowych wytwarzających na skórze melaninę. Barwnik ten jest rozmieszczony nierównomiernie tworząc plamki nadające unikalny i niepowtarzalny wygląd twarzy. Wiele kobiet marzy o tym, by być posiadaczką piegów a te, które je mają myślą tylko o tym jak się ich pozbyć.

Plamy starcze

Plamy soczewicowate zwane plamami starczymi, to z kolei zmiany na skórze będące najczęściej efektem szkodliwego wpływu słońca, starzenia się skóry lub różnych chorób. W odróżnieniu od piegów, posiadają one nieco większe rozmiary i ciemniejszą barwę (od jasnobrązowej do czarnej). Powstają na skórze miedzy 30 a 50 rokiem życia głównie w wyniku opalania. Najbardziej narażone na tego typu przebarwienia są miejsca najbardziej odkryte i wystawione na szkodliwe promieniowanie słoneczne takie jak twarz, szyja, dekolt i grzbietowa strona dłoni.

Ostuda

Ostudy są natomiast rozległymi przebarwieniami o kolorze żółtobrunatnym, pojawiającymi się na różnych częściach twarzy (policzki, górna warga, czoło, podbródek) lub na karku. Najczęściej w trakcie ciąży lub menopauzy, ale też w związku z przyjmowaniem leków hormonalnych lub antykoncepcyjnych, wskutek jednocześnie nieodpowiedniej ochrony skóry przed promieniami słonecznymi.

Przebarwienia pozapalne

Jeszcze innym typem przebarwień są przebarwienia pozapalne. Występują one w miejscach, w których wcześniej występowały zmiany trądzikowe, wysypka skórna bądź uczulenie, a także w miejscach wcześniejszych oparzeń słonecznych lub termicznych czy urazów.

Takie przebarwienia potrafią oszpecić nasz wygląd zewnętrzny. Na szczęście istnieje szereg skutecznych sposobów, dzięki którym można się ich pozbyć.

Zobacz też: Masaż bańką chińską – jak działa na skórę?

Jak usunąć przebarwienia na twarzy i dłoniach?

Jak usunąć przebarwienia na twarzy i dłoniach? Przebarwienia można usunąć domowymi sposobami, za pomocą specjalnych kremów rozjaśniających, ale także korzystając z szeregu różnych zabiegów dostępnych w gabinecie kosmetycznym.

Domowe sposoby

Jeśli chodzi o domowe sposoby ich zaletą jest niski koszt. Są one jednak skuteczne tylko w przypadku niewielkich przebarwień. Zdecydowanie najlepszym domowym produktem na pozbywanie się przebarwień skórnych jest cytryna. Skóra, na której położy się plasterki cytryny lub którą natrze się sokiem z cytryny, już po kilku zabiegach może zostać uwolniona od przebarwień. Oprócz tego bardzo skuteczne na przebarwienia, szczególne powstałe wskutek opalania się, może być nałożenie na twarz, na okres 20 minut, maseczki ze startych i wyciśniętych z soku ziemniaków oraz kilku kropel cytryny i miodu.

Kremy wybielające

W przypadku kremów rozjaśniających warto jest zwrócić uwagę na ich skład. Najlepsze efekty daje stosowanie kremów zawierających hydrochinon, kwas azelainowy, witaminę A i kwasy owocowe. Przy czym w przypadku posiadania skóry wrażliwej, warto jest uprzednio przeprowadzić test, smarując tylko jej fragment, by ocenić czy dany krem nie wywołuje reakcji alergicznej. Należy pamiętać także o tym, by kremy wybielające stosować wieczorem a rano nakładać kremy z filtrem ochronnym najlepiej 50+. Dodatkowo nie wolno wystawiać skóry poddanej zabiegowi na promieniowanie słoneczne więc opalanie czy korzystanie z solarium jest wręcz niemożliwe. Jeżeli decydujemy się na kremy rozjaśniające to najlepiej zaplanować kurację na jesień gdy działanie słońca jest bardzo osłabiane i nie zaszkodzi naszej skórze podczas stosowania takiej metody.

Zobacz też: Na czym polega makijaż permanentny?

Profesjonalne zabiegi

Najwyższą skuteczność w usuwaniu przebarwień wykazują natomiast zabiegi w profesjonalnym gabinecie. Należy je traktować jednak jako ostateczność, w przypadku przebarwień skóry niemożliwych do usunięcia zwykłymi metodami. Gabinety kosmetyczne lub dermatologiczne do usuwania przebarwień wykorzystują m.in. peelingi chemiczne, mikrodermabrazję (czyli mechaniczne usuwanie warstwy rogowej naskórka za pomocą specjalnych tarcz ściernych), krioterapię (szczególnie w przypadku plam soczewicowatych), jak i zabiegi laserowe. Musimy jednak liczyć się z tym, że zabiegi choć są bardzo skuteczne, są też drogie i czasem bardzo bolesne. Dodatkowo nie każdy może skorzystać z tego typu metod ze względu na szereg przeciwwskazań uniemożliwiających wykonanie zabiegu.

Jak się pozbyć cellulitu?

Sposoby na zgrabną pupę

Pozytywny stres – jak działa na organizm człowieka?

 

Oceń