Jak usunąć kamień z zębów? Niestety nawet zadbane i starannie szczotkowane zęby narażone są na powstawanie kamienia nazębnego. Oprócz tego, że wygląda on nieestetycznie, to jeszcze może być przyczyną problemów z zębami.

Pewnie niejeden z nas zastanawia się jak usunąć kamień z zębów? Nie warto jednak próbować dokonywać tego na własną rękę, gdyż tzw. “domowe sposoby” mogłyby nam tylko zniszczyć szkliwo. Kiedy osad pokrywający zęby zamieni się w kamień, jest niemożliwy do usunięcia. Usunięcia kamienia, czyli tzw. skalingu dokonuje się tylko i wyłącznie w gabinecie stomatologicznym.

Kamień nazębny tworzy się u wszystkich ludzi. Zaraz po umyciu zębów na ich powierzchni tworzy się białkowa błonka, na której osadza się jedzenie, złuszczający się naskórek i bakterie. Dlatego też przejeżdżając językiem po zębach wyczuć możemy nieprzyjemny osad. Niestety to jest już pierwsza faza tworzenia się kamienia nazębnego.

Zobacz też: Jak pielęgnować cienkie włosy?

W pewnym stopniu jego powstawanie niwelowane jest przez ślinę, która ma właściwości zabijające bakterie i odrywające fragmenty powstałego osadu z zębów. Częściowo osad zostaje również usunięty w wyniku ruchów szczęki poprzez ścieranie go językiem i policzkami. Osad, którego nie da się usunąć niestety twardnieje tworząc tym samym kamień nazębny.

Rozróżniamy dwa rodzaje kamienia nazębnego, kamień naddziąsłowy tworzący ciemną obwódkę nad dziąsłem, oraz znacznie gorszy i trudniejszy do usunięcia kamień poddziąsłowy, który tworzy się pod dziąsłem i może wywoływać stany zapalne. Wówczas przy myciu zębów i gryzieniu może dochodzić do drobnych krwawień i wydzielania się nieprzyjemnego zapachu z ust. Ten rodzaj kamienia nazębnego warunkuje pojawieniem się parodontozy, która bez leczenia grozi utratą zębów.

Zobacz też: Dlaczego cellulit występuje głównie u kobiet?

W pewnym stopniu przed pojawieniem się kamienia nazębnego chronią specjalne pasty zawierające w swoim składzie mleczan glinu, jednak stomatologia nie zna konkretnych, jasnych i skutecznych sposobów na to jak się przed nim chronić. Jak wspomniano wyżej, tworzenie się kamienia nazębnego dotyczy wszystkich ludzi. Proces tworzenia kamienia różni się jednak u poszczególnych osób czasem jego powstawania, co jest cechą indywidualną.

Dużą rolę odgrywają tutaj również czynniki genetyczne, ilość i skład wydzielanej śliny, wady zgryzu, a nawet źle wykonane zabiegi stomatologiczne. Okazuje się, że także rodzaj diety może mieć wpływ na narastanie kamienia nazębnego. Wykazano, że pacjenci spożywający dużo węglowodanów i nabiału bardziej narażeni są na powstawanie kamienia nazębnego, gdyż nabiał w pewnym stopniu zagęszcza ślinę.

Zobacz też: Jak masaż bańką chińską działa na skórę?

Jak usunąć kamień z zębów? Tego zabiegu powinien dokonać tylko i wyłącznie dentysta. Twoim zadaniem jest profilaktyka. Aby zminimalizować ryzyko powstawania kamienia nazębnego powinieneś:

  • myć zęby dwa razy dziennie nie zapominając, że tylne zęby też powinny być szczotkowane
  • płukać usta wodą przed i po szczotkowaniu
  • używać nici dentystycznych dwa razy dziennie
  • stosować płyn do płukania jamy ustnej
  • kontrolować stan uzębienia w gabinecie stomatologicznym co najmniej dwa razy w roku

Jak zwiększyć objętość włosów?

Jak pozbyć się cellulitu?

Jak szybko się opalić?

Oceń