Każdy człowiek poci się bardziej lub mniej i jest to w pełni naturalny proces. W końcu organizm musi nie tylko regulować swoją temperaturę, ale również pozbywać się toksyn. Pot metabolizowany jest przez bakterie znajdujące się na skórze, stąd pojawia się nieprzyjemny zapach. W dzisiejszych czasach każdy dba o to, aby niezależnie od okoliczności nie pocić się nadmiernie. Jednak czy warto używać antyperspirantów?

 

Jak działają antyperspiranty?

Antyperspiranty blokują gruczoły potowe przez co pocimy się mniej w obszarze ich stosowania, czyli pod pachami. Producenci prześcigają się w produkcji kosmetyków, które zapewniają ochronę przed potem nawet na 48 czy 72 godziny. Mimo to wiele osób używa ich codziennie, podobnie, jak dezodorantów.

Antyperspirant Dove

Za blokowanie gruczołów potowych odpowiedzialne jest obecne w składzie antyperspirantów aluminium. Wnikają do gruczołów potowych i tworzą barierę ograniczającą przedostawanie się potu. Oczywiście skład antyperspirantów jest znacznie szerszy, a za pochłanianie przykrego zapachu odpowiedzialne są również inne związki chemiczne.

Antyperspirant Dove

Czy są szkodliwe?

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy antyperspiranty są w pełni bezpieczne. Sole glinu to nic innego jak aluminium, które mogą kumulować się w organizmie. Krążą niepotwierdzone jeszcze teorie, że za raka piersi czy Alzheimera odpowiedzialne są właśnie te związki. Zwłaszcza ich wdychanie wydaje się być niebezpieczne i powodować wiele zaburzeń w naszym organizmie.

Antyperspirant Dove

Co do wywoływania chorób takich jak nowotwory piersi czy Alzheimer nie zostało to jednak potwierdzone. Niemniej jednak w guzach poddanych badaniom histopatologicznym niejednokrotnie znajdowały się parabeny i aluminium, co można w jakiś sposób powiązać z używaniem antyperspirantów.

Dove Antyperspirant

Zbyt intensywne używanie antyperspirantów pod pachami może prowadzić do podrażnień. Dlatego mimo że ich szkodliwość nie została jednoznacznie stwierdzona przez naukowców, lepiej ograniczyć ich używanie, a na pewno nie używać codziennie.

Oczywiście świeżość jest bardzo istotna, jednak warto pamiętać, że pocenie jest naturalnym procesem i nie można go całkowicie wyeliminować. Zatem jak w przypadku innych rzeczy, można używać antyperspirantów, ale z umiarem.

Dove antyperspirant

Mój ulubiony antyperspirant

Moim ulubieńcem już od lat jest antyperspirant firmy Dove. Ma ładny zapach, dość przystępną cenę (są tańsze) a jego działanie jest po prostu niezawodne.

Antyperspirant Dove

Oczywiście można przerzucić się na naturalne kosmetyki zawierające w swoim składzie ałun. Kiedyś stosowałam i muszę powiedzieć, że to nie to samo co zwykły antyperspirant więc jak ktoś lubi być suchy pod pachami to te tradycyjne kosmetyki blokujące wydzielanie potu są najskuteczniejsze.

Dajcie znać w komentarzach czy wolicie dezodoranty czy może antyperspiranty?

Oceń