Jak schudnąć przy Hashimoto?

Choroby tarczycy dosięgają coraz większej liczby osób, szczególnie kobiet. Do najczęściej występujących schorzeń tego narządu należy choroba Hashimoto, której nierzadko towarzyszy nadwaga. Jeśli i Ciebie dotyczy ten problem bądź obserwujesz w organizmie niepokojące symptomy związane z tarczycą, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem!

Co to jest choroba Hashimoto?

Należy ona do schorzeń autoimmunologicznych, czyli takich, u których podłoża leży nieprawidłowa praca układu odpornościowego. Błędnie rozpoznaje on zagrożenie i zaczyna wytwarzać przeciwciała przeciwko komórkom własnego organizmu – w przypadku choroby Hashimoto atakowana jest tarczyca i dochodzi do jej limfocytowego zapalenia, które prowadzi do niedoczynności tego narządu. Przyczyny powstawania tej choroby nie są dokładnie poznane. Przyjmuje się, że na jej pojawienie się wpływ mogą mieć m. in. stres, czynniki genetyczne i infekcje.

Zobacz też: Niedobór witaminy D u dorosłych

Objawy choroby Hashimoto

Sama choroba nie daje żadnych objawów, pojawiają się one dopiero wraz z rozwojem niedoczynności tarczycy. Do najbardziej charakterystycznych symptomów należą:

– apatia i senność,

– wahania nastroju,

– suchość skóry i włosów,

– obrzęki,

– spowolnienie perystaltyki jelit,

– przyrost masy ciała.

Diagnostyka choroby Hashimoto polega na wykonaniu badań biochemicznych krwi: oznaczeniu poziomu hormonów tarczycy, przeciwciał antytyreoglobulinowych oraz przeciwciał przeciw receptorom TSH. Wskazane jest także badanie USG, a czasem wykonanie biopsji cienkoigłowej.

Zobacz też: Zalety kawy

Jak żyć z Hashimoto?

Konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, które wyrównuje poziom hormonów tarczycy. Podaje się lewotyroksynę, która jest syntetycznym odpowiednikiem hormonu naturalnego. Dawkę leku dobiera się proporcjonalnie do masy ciała i indywidualnej reakcji organizmu. Leki trzeba przyjmować do końca życia, ale ich dawki mogą ulegać zmianie. Niezwykle ważne przy Hashimoto jest prowadzenie zdrowego stylu życia, w tym dbanie o dietę, która w chorobach autoimmunologicznych odgrywa szczególne ważną rolę.

Dieta dla Hashimoto

Osoby cierpiące na chorobę Hashimoto z reguły mają tendencję do przybierania na wadze, co wiąże się ze spowolnieniem przemiany materii. W schorzeniu tym kluczowy jest dobór takiej diety, która:

– pomoże w osiągnięciu właściwej masy ciała,

– będzie przeciwdziałać powstawaniu stanów zapalnych w organizmie,

– będzie stanowić profilaktykę powikłań,

– nie będzie wchodzić w interakcje z lekami.

Dieta w chorobie Hashimoto powinna być racjonalnie skomponowana, niskokaloryczna, bogata w błonnik i uboga w tłuszcze nasycone. Poniżej przedstawiamy najbardziej istotne założenia sposobu żywienia przy chorobie Hashimoto.

Zobacz też: Czy sól jest zdrowa?

Białko

Zalecana jest wyższa niż u osób zdrowych podaż białka. Ich źródłem powinno być chude mięso (indyk, cielęcina, kurczak) i jajka.

Kwasy omega-3

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 korzystnie wpływają na zmniejszanie się stanów zapalnych w organizmie i łagodzenie objawów chorobowych. Ponadto wzmacniają układ nerwowy, polepszają koncentrację i zdolność zapamiętywania. W diecie chorych na Hashimoto nie powinno zabraknąć: orzechów (włoskich, migdałów), oleju lnianego, sezamu. Jeśli występuje niedoczynność tarczycy, można też spożywać tłuste ryby morskie, m.in. śledzie, łososia, makrelę.

Soja, warzywa psiankowate i kapustne

Soja i produkty sojowe nie są wskazane, bo mogą zaburzać wchłanianie leków, a w konsekwencji prowadzić do wahań hormonalnych. Nie zaleca się surowych warzyw kapustnych (kapusta, brokuł, kalafior), z racji występowania w nich glukozynolanów blokujących wchłanianie jodu, oraz warzyw psiankowatych (pomidor, bakłażan, ziemniak, papryka), ponieważ zawierają lektyny.

Zobacz też: Objawy celiakii

Bez glutenu i laktozy

Gluten to białko, które może pobudzać występowanie reakcji immunologicznych organizmu, więc wielu dietetyków zaleca wyeliminowanie z diety cierpiących na schorzenia autoagresywane produktów je zawierających, m.in. pszenicy, żyta, jęczmienia. Przy Hashimoto często obserwuje się również nietolerancję laktozy, więc wskazana jest też dieta bezlaktozowa, która sprzyja zmniejszeniu poziomu TSH we krwi.

Selen

U chorych na Hashimoto występuje niższy poziom tego pierwiastka we krwi niż u osób zdrowych. Wskazane jest spożywanie produktów bogatych w selen, np. orzechów brazylijskich, lub suplementacja.

Należy także pamiętać, by regularnie nawadniać organizm, dostarczając ok. 2 litrów płynów dziennie.

Zobacz też: Dieta bezglutenowa – produkty dozwolone i zabronione

Hashimoto jak schudnąć z tą chorobą?

Niejednokrotnie zdarza się, że gdy zostanie wprowadzona farmakoterapia oraz odpowiednia dieta, metabolizm osoby chorej na Hashimoto stabilizuje się, a co się z tym łączy – waga zaczyna spadać. Jeśli jednak chory wciąż ma problem z nadwagą, należy zastosować dietę odchudzającą. Niestety, często chorobie Hashimoto towarzyszą inne schorzenia, które doprowadzają do zaburzeń metabolicznych i hormonalnych, utrudniających utrzymanie prawidłowej wagi. Dieta ta musi uwzględniać wszystkie zasady prawidłowego odżywiania w tym autoagresywnym schorzeniu oraz – podobnie, jak w przypadku każdej diety odchudzającej – dostarczać mniejsze ilości energii niż wynosi zapotrzebowanie organizmu. U osób cierpiących na nietolerancję laktozy, problemy ze schudnięciem mogą być spowodowane występowaniem tego cukru jako substancji wypełniającej w lekach. Warto wtedy zmienić preparat na bezlaktozowy.

Żeby efektywnie schudnąć, nie należy zapominać o regularnej aktywności fizycznej. W połączeniu z dobrą dietą i leczeniem farmakologicznym, uzyskanie właściwej wagi jest w zasięgu ręki!

Oceń