Cellulit to problem zdrowotny, z którym spotyka się niemal każda kobieta. Choć wydawałoby się, że jest to głównie problem kobiet z nadwagą, statystyki wskazują, że w trakcie życia problem cellulitu dotyka nawet 80-90% po okresie dojrzewania. Nie ma przy tym znaczenia wiek lub waga. Ilość czynników wpływających na powstanie cellulitu jest tak duża, że nie sposób jest wykluczyć możliwość jego powstania u konkretnej kobiety.

Co kryje się pod pojęciem cellulitu?

Cellulit (czyli tzw. pomarańczowa skórka), to niezwykle charakterystyczne pofałdowanie skórne związane z nieodpowiednim rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej, zlokalizowane najczęściej na udach lub biodrach, ale spotykane także na brzuchu i na ramionach.

Zobacz też: Jak się pozbyć cellulitu?

Przyczyny cellulitu

Wśród najczęstszych przyczyn cellulitu podaje się niską aktywność fizyczną i generalnie siedzący tryb życia. Cellulit może także powstawać jako skutek wad postawy, palenia dużej ilości papierosów, problemów z krążeniem, nadmiernej ilości cukru oraz soli w diecie, ale także jako efekt noszenia bardzo obcisłych ubrań. Ciężko jest uniknąć pojawienia się cellulitu, można jednak mu przeciwdziałać dbając o właściwą dietę, aktywność fizyczną, redukcję stresu czy też stosując masaże ujędrniające skórę.

Dlaczego cellulit występuje głównie u kobiet?

Występowanie cellulitu w zdecydowanej większości przypadków u kobiet, jest związane z występowaniem u nich hormonu estrogenu, który uaktywniając się w okresie dojrzewania wpływa na powstawanie kobiecych zaokrągleń ciała poprzez zwiększanie powierzchni komórek tłuszczowych. Gdy występują zaburzenia na tle hormonalnym, skutkujące w szczególności wahaniami wagi, mogą zacząć powstawać charakterystyczne grudki na ciele czyli po prostu cellulit.

Zobacz też: Jak masaż bańką chińską działa na skórę?

Rodzaje cellulitu

Można wyróżnić trzy zasadnicze odmiany cellulitu –  cellulit wodny,  tłuszczowy oraz cyrkulacyjny. Najbardziej powszechną odmianą cellulitu jest cellulit tłuszczowy. Dotyczy on głównie kobiet z nadwagą i problemem otyłości i jest związany z gromadzeniem się w komórkach nadmiaru kwasów tłuszczowych. Można go rozpoznać po charakterystycznych, podskórnych grudkach zlokalizowanych na pośladkach, biodrach, udach bądź na brzuchu.

Cellulit wodny, to z kolei odmiana cellulitu dotykająca głównie szczupłe kobiety i związana z nieprawidłowościami w przepływie limfy w tkance łącznej, które są efektem złego krążenia lub zaburzeń hormonalnych. Gdy taka tkanka łączna jest zbyt miękka, dochodzi do przechodzenia limfy do tkanek tłuszczowych i pozostawiania w nich toksyn. Skutkiem tego jest ich pęcznienie i tworzenie się na ciele bolesnych podczas ucisku grudek. Cellulit wodny najczęściej występuje na udach.

Natomiast cellulit cyrkulacyjny to odmiana cellulitu powstająca z otaczających tkankę tłuszczową włókien kolagenowych, które uległy zesztywnieniu. Z tego powodu powstały zaburzenia w ukrwieniu i natlenianiu komórek. Jest to najtrudniejsza do zlikwidowania odmiana cellulitu, ponieważ w jego wyniku powstają twarde i zbite ze sobą grudki.

Przeszczep tłuszczu jako skuteczna metoda walki  ze starzeniem skóry

Zgrabna pupa i jędrne pośladki – kilka sprawdzonych sposobów

Jak dobrać podkład do cery?

Oceń