Co niszczy zęby? Choć zbudowane z niezwykle twardego materiału jakim jest zębina oraz pokryte ochronną warstwą szkliwa, zęby stosunkowo łatwo można zniszczyć. I to nie tylko spożywając nieodpowiednie pokarmy, ale wykonując czynności, które pozornie powinny wpływać na nie ochronnie. Czynników, które niszczą zęby jest mnóstwo i z wieloma z nich mamy do czynienia na bieżąco w codziennym życiu.

Zatem, bardzo zasadne jest pytanie, co niszczy zęby? Jednakże, ciężko jest definitywnie udzielić na to pytanie odpowiedzi. Raz, że lista jest bardzo długa, a o szkodliwym działaniu decyduje nie tyle sam czynnik, co czas, przez jaki ma on swój negatywny wpływ na zęby. Także kumulacja kilku czynników będzie potęgować niszczące działanie każdego z nich. Ponadto, odporność i wrażliwość zębów na negatywne działanie czynników zewnętrznych jest różna u różnych osób.

Zobacz też: Sposoby na nieświeży oddech

Co niszczy zęby?

Kwasy owocowe

Czynniki niszczące zęby można podzielić zasadniczo na dwie grupy: produkty spożywcze oraz czynniki mechaniczne wykonywane przez człowieka. Do tych pierwszych należy zaliczyć produkty o odczynie kwasowym. Należą do nich nie tylko pokarmy o kwaśnym smaku, jak soki, owoce czy ocet, ale produkty które pod wpływem wstępnego trawienia w jamie ustnej zmieniają swój odczyn na kwaśny.

Ważne! Bezpośrednie mycie zębów po zjedzeniu owoców powoduje ścieranie i niszczenie szkliwa. Po spożyciu kwaśnych owoców i soków należy przepłukać jamę ustną wodą, odczekać około godziny a następnie wyszorować zęby. Kwasy owocowe zmiękczają szkliwo przez co staje się ono bardziej podatne na uszkodzenia.

Cukier

Większość produktów zawierających cukier jest pożywką dla bakterii. Słodycze oblepiają zęby co powoduje lepsze warunki dla namnażających się bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Łatwo tworzy się nalot nazębny co sprzyja psuciu się zębów. Dlatego tak często ostrzega się przed jedzeniem słodyczy i innych słodkich pokarmów. Węglowodany w nich zawarte niszczą szkliwo. Tak samo niekorzystnie działa popijanie napojów zawierających cukier. Warto też pamiętać, że istotny jest czas oddziaływania tych czynników na zęby. Szybkie umycie zębów pozwoli zapobiec ich szkodliwemu działaniu. Z tego samego powodu odradzane jest podjadanie między posiłkami, kiedy nie można szybko umyć zębów. Generalna zasada jest więc taka, że im dłuższe działania pokarmu lub jego resztek na ząb, tym szybciej rozpoczynają się procesy niszczące.

Zobacz też: Jak usunąć kamień z zębów?

Niedobór witaminy D

Witamina D jest odpowiedzialna za wchłanianie wapnia. Niedobór witaminy D sprawia, że do organizmu nie dostaje się wystarczająca ilość wapnia potrzebnego do budowy tkanki kostnej, co z kolei ma wpływ na stan uzębienia.

Próchnica

Większość Polaków dotknięta jest próchnicą ale warto wiedzieć, że próchnica nie towarzyszy nam od pierwszych dni życia. Tak naprawdę się nią zarażamy, często w czasie pierwszych miesięcy życia. Mama, która oblizuje łyżeczkę lub smoczek przenosi bakterie na swoje dziecko przez co dochodzi do zainfekowania chorobą.

Czynniki mechaniczne

Tym, co niszczy zęby to liczne czynniki mechaniczne. Zbyt mocne szczotkowanie zębów powoduje ścieranie szkliwa prowadząc do powstawania ubytków. Dodatkowo używanie zbyt twardej szczoteczki, nieumiejętne posługiwanie się nicią dentystyczną co sprzyja uszkodzeniom i stanom zapalnym dziąseł, używanie zębów do otwierania butelek lub pomagania sobie w innych czynnościach, jak przegryzanie czegokolwiek, a nawet obgryzanie ołówków. Bardzo negatywne działanie ma zgrzytanie zębami, szczególnie podczas snu. Także noszenie ochraniaczy na zęby nie pozostaje bez wpływu.

Zobacz też: Jak pielęgnować cienkie włosy?

Inną przyczyną niszczenia szkliwa jest noszenie kolczyków w języku lub wardze co skutkuje powstawaniem próchnicy i pękaniu szkliwa. Bardzo negatywnym czynnikiem, także wizualnie, jest obgryzanie paznokci. Osoby korzystające z basenu także powinny wiedzieć, że mocno chlorowana woda może prowadzić do erozji szkliwa szczególnie u osób, które mają tendencję do nabierania wody w usta.

Pamiętajmy, że szkliwo to nasza tarcza ochronna zabezpieczająca zęby przed bakteriami i chorobami. Złe nawyki sprawiają, że zęby stają słabe i wrażliwe. Większość tych negatywnie działających czynności łatwo jest wyeliminować z codziennego życia. Wystarczy używać zębów do tego, do czego są przeznaczone i umiejętnie dbać o ich higienę.

Jak dbać o dłonie?

Jak szybko schudnąć?

Jak wyczyścić piekarnik?

Oceń