Pielęgnacja skóry z AZS

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której przyczyna nie jest do końca znana. Jednak na jej wystąpienie ma wpływ czynnik genetyczny, czyli podobna przypadłość u matki czy ojca, a także środowiskowy – czyli alergeny pochodzące zarówno z pożywienia, jak i powietrza. Atopowe zapalenie skóry to w istocie defekt genu kodującego filagrynę, co prowadzi do niedoboru czynnika nawilżającego skórę, a także wzrostu PH. W konsekwencji skóra jest czerwona, szorstka i popękana. Osoba cierpiąca na tę chorobę odczuwa również świąd. Choć nie można wyleczyć jej całkowicie, to można w znaczący sposób zniwelować jej objawy.

nawilżanie skóry

Jak pielęgnować skórę z AZS? – stosowanie hipoalergicznych kosmetyków

W przebiegu AZS bardzo istotne jest stosowanie kosmetyków, które nie zawierają żadnych sztucznych barwników. Ponadto warto stosować kremy zawierające emolienty, które zapewniają odbudowę płaszcza hydrolipidowego i zapobiegają utracie wody, a także przenikaniu szkodliwych substancji. Swoje korzystne działanie zawdzięczają zawartości mocznika. Oczywiście przy wrażliwej skórze atopowej konieczne jest sprawdzenie czy preparat nie będzie uczulał.

nałuszczanie skóry

Kosmetyki, których używam do mojej wrażliwej i łuszczącej się skóry nie zawierają składników chemicznych. Do kąpieli używam Mediderm, który wspaniale natłuszcza. Aby zmniejszyć nieprzyjemne swędzenie, nawilżam skórę olejem arganowym dodając do niego witamine E. Dodatkowo przed snem nakładam kwas hialuronowy na najbardziej delikatne miejsca. To dzięki tym kosmetykom funkcjonuję normalnie i ograniczam stosowanie sterydów tak chętnie przepisywanych przez lekarzy. Nie twierdzę, że te maści lecznicze są złe ale niestety działają tylko w momencie ich stosowania a za długo używać ich nie wolno. Wtedy najlepszym rozwiązaniem są kosmetyki nawilżające i natłuszczające skórę. Każdy szuka swojego złotego środka. Ja zanim znalazłam swój idealny sposób, stosowałam wiele balsamów i kosmetyków z najwyższej półki do pielęgnacji skóry atopowej. I muszę stwierdzić, że niektóre kosztowały majątek i nie pomagały. U mnie mediderm, olej arganowy, witamina E i kwas hialuronowy przyniosły najwięcej ulgi i zmniejszyły uporczywy świąd.

skóra z azs

Jak pielęgnować skórę z AZS? – codzienna higiena i dieta

Oczywiście nie należy zażywać długich kąpieli które przesuszają skórę i powodują dodatkową utratę wody. Letni prysznic jest najlepszy dla skóry atopowej. Po myciu skórę należy wycierać bardzo delikatnie, aby jej nie podrażniać i nie uszkodzić. Warto również zastosować balsam nawilżający, oczywiście ze sprawdzonymi hipoalergicznymi składnikami.

Zobacz też: Makijaż na randkę

Niezwykle istotna jest również dieta. Należy zwracać uwagę na to, co powoduje wystąpienie zaczerwienienia i świądu i wyeliminować z diety.  Bardzo ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które doskonale wpływają na odpowiednie nawilżenie skóry, gdyż zawierają kompleks witamin A, C i E, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania płaszcza hydro-lipidowego.

kosmetyki do pielęgnacji skóry azs

Oczywiście należy również pamiętać o wyborze odpowiednich proszków do prania dla niemowląt lub hipoalergicznych, które sprawią, że ubrania nie będą dodatkowym źródłem podrażnień. Konieczne jest również dwukrotne płukanie tkanin po praniu. Warto również unikać wszystkich dodatków i akcesoriów w których gromadzą się kurz i roztocza, jak firany, obrusy czy też dywany. Oczywiście jeśli mimo wszystko objawy nadal nie łagodnieją trzeba skonsultować się dodatkowo z dermatologiem, który wdroży odpowiednią farmakoterapię, m.in. leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają swędzenie. Przy poważnych stanach przepisywane są z kolei leki sterydowe, a przy zakażeniach bakteryjnych również antybiotyki.

Oceń