Zarabianie na YouTube

Najpopularniejszy na świecie serwis YouTube z materiałami wideo, to doskonały dostarczyciel informacji i rozrywki dla widzów, który z kolei dla autorów filmów może stać się dochodowym źródłem zarobku. Najlepszym potwierdzeniem tej tezy jest znany w Polsce i na świecie Sylwester Wardęga, twórca śmiesznych filmów. Jego filmy wyświetlane są w setkach milionów odsłon, a liczba subskrybentów wynosi 3,5 miliona, co każdego miesiąca przynosi mu zyski rzędu kilkuset tysięcy zł. Przykład Wardęgi dowodzi, że dzięki publikowaniu filmów na kanale YouTube da się zostać milionerem. Zarabianie na YouTube jest jak najbardziej możliwe i można czerpać z tego biznesu naprawdę spore zyski pod warunkiem, że nasz kanał jest interesujący dla użytkowników co przekłada się na wysoką liczbę wyświetleń.

Zobacz też: Jak zarabiać w Internecie?

Jakie filmy można publikować na kanale YouTube?

Choć tak oszałamiająca kariera, jaka stała się udziałem Wardęgi, dana jest bardzo nielicznym, to z pewnością kanał YouTube jest dobrym miejscem na zarobek. Zarabiać na YouTube może każdy, wystarczy tylko dobry projekt, który spodoba się użytkownikom. Najbardziej oczywistym pomysłem wydaje się publikowanie filmów poradnikowych, tutoriali i kursów. Jeżeli dysponujesz specjalistyczną wiedzą lub posiadasz zaawansowane umiejętności w jakiejś dziedzinie, możesz publikować różnego rodzaju materiały szkoleniowe i dzielić się tym, co wiesz. Dzięki temu zarabiasz na wyświetlaniu reklam, które są oglądane przez widzów zapoznających się z Twoim materiałem – oczywiście im większa publiczność, tym większe zarobki na kanale YouTube.

Popularna tematyka umożliwiająca zarabianie na kanale YouTube

Poza dzieleniem się wiedzą istnieje jeszcze wiele metod na zainteresowanie widzów i zarabianie na wyświetlaniu reklam. Popularne są testy produktów, recenzje książek, opinie na temat filmów, oryginalne reportaże, ciekawe wywiady, nagrywanie własnych utworów muzycznych czy sztuczek magicznych – wszystko, co tylko jest w stanie zainteresować szeroką publiczność i zdobyć popularność, nadaje się do sfilmowania i wrzucenia na kanał YouTube. Przykłady działalności twórców z największą liczbą wyświetleń w serwisie pokazują, że najlepsze zarobki na YouTube przynoszą takie kategorie jak lifestyle i rozrywka.

Zobacz też: Jak założyć bloga za darmo?

Kanał na YouTube a jakość filmów

Na kanale YouTube jakość wykonania nie ma tak istotnego znaczenia. Wynika to z faktu, że w największym serwisie wideo w Internecie użytkownicy nie płacą za dostęp do materiałów, więc siłą rzeczy ich oczekiwania są znacznie mniejsze aniżeli w przypadku płatnych produktów, od których oczekują profesjonalizmu i dobrego wykonania. Dzięki temu szansę zarabiania na YouTube mają osoby nieposiadające profesjonalnego sprzętu. Osiągnięcie popularności zależy przede wszystkim od pomysłowości, a dopiero w drugiej kolejności od jakości kamery czy sztywności statywu. Oczywiście najlepiej dysponować jednocześnie chwytliwym pomysłem i dobrym sprzętem do nagrywania, jednak przynajmniej na początku kariery nie jest to konieczne.

Zobacz też: Jak zarabiać na blogu?

Zarabianie na YouTube czyli jak odnieść sukces?

Zdecydowanie bardziej liczy się oryginalność, niebanalność i pomysłowość. Specjalistyczna wiedza jest ważna, ale bez umiejętności utrzymania uwagi widza przez długi czas trudno nagrywać popularne materiały ze sobą w roli głównej i zarabiać na YouTube. Widać to na podstawie polskich autorów z największą liczbą wyświetleń na kanale YouTube – w końcu taki Sylwester Wardęga jest, delikatnie mówiąc, dość nietuzinkową postacią o charakterystycznym usposobieniu. Również w poszczególnych niszach, np. w recenzjach książek docenia się wyraziste i przebojowe osobowości.

Zarabianie na kanale YouTube bez Twojego udziału  w filmie

Aby zarabiać na reklamach w serwisie YouTube, nie jest konieczne osobiste występowanie przed kamerą – różnego rodzaju poradniki, tutoriale i kursy można z powodzeniem wykonać wyłącznie z podkładem lektorskim lub z samymi napisami. Idealnym przykładem są tutoriale komputerowe pokazujące krok po kroku, jak rozwiązać jakiś problem w systemie operacyjnym lub wyjaśniające obsługę programów komputerowych, takich jak np. Photoshop. Do przygotowania takiego wideo wystarczy prosty, darmowy program do przechwytywania i nagrywania obrazu wideo z pulpitu. Jeżeli nie znasz się na systemach komputerowych to możesz nagrywać poradniki typu „Jak zrobić bransoletkę?”, „Jak upiec ciasto czekoladowe?”, „Jak wyczyścić przypalony garnek?”, „Jak usunąć gumę z ubrania?” itd. Takie poradniki cieszą się ogromną popularnością w Internecie i dają możliwość zarabiania na YouTube osobom, które nie lubią występować przed kamerą.

Zobacz też: Czy praca przez Internet się opłaca?

Ile można zarobić na YouTube?

Zarobki na YouTube sięgają od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście zależy to od popularności kanału i liczby wyświetleń. Na początku warto skorzystać z programu Google AdSense. Gdy już kanał YouTube zyska wielu wiernych subskrybentów i sporą liczbę odsłon to możemy liczyć na współpracę z markami, które chętnie zapłacą za reklamę swoich produktów. Jeżeli interesujesz się zarabianiem na YouTube to nie wahaj się, załóż konto i publikuj filmy, które w przyszłości mogą uczynić Cię człowiekiem niezależnym finansowo.

Oceń