Toksyczni rodzice i ich zachowania wobec dzieci.

Czy toksyczni rodzice występują tylko w patologicznych domach? Okazuje się, że nie. Wychowanie dzieci nie jest proste. Każdy wie, że kilkulatek potrafi zdenerwować rodzica i doprowadzić do skraju załamania nerwowego co skutkuje brakiem samokontroli opiekuna, niemożność radzenie sobie z własnymi emocjami i niestety przemocą wobec dzieci – fizyczną i psychiczną. Czasami wychowując dzieci jesteśmy bezradni, nie widzimy rozwiązania problemu niesłuchającego i niegrzecznego dziecka jak tylko zastraszanie, wyzywanie i bicie. Na początku są wyrzuty sumienia, potem toksyczne zachowania wchodzą w nawyk i wydają się właściwą metodą wychowawczą co czyni z nas toksycznych rodziców. Niestety cierpi na tym dziecko.

Jak toksyczni rodzice nękają swoje dzieci?

Poniżanie dziecka

„Jesteś głupia”, „nic nie umiesz”, „do niczego się nie nadajesz”. Poniżane dziecko jest bardzo zdezorientowane, nie wie dlaczego osoby mu bliskie traktują go w ten sposób, czuje się niekochane a cierpienie psychiczne może przyczynić się do powstawania stanów lękowych, agresji i myśli samobójczych. Niektórzy toksyczni rodzice przeklinają i wyzywają swoje dziecko, czasami wyśmiewają i poniżają w miejscach publicznych na oczach innych osób co jest podwójnie dotkliwe dla młodego człowieka. Innym toksycznym zachowaniem rodziców jest wzbudzanie poczucia winy w dziecku lub uświadamianie, że jego narodziny były największym błędem w życiu.

Zobacz też: Makijaż krok po kroku – film

Szantaż emocjonalny

„Bądź grzeczny bo oddam cię do domu dziecka”, „zachowuj się bo obcy pan cię zabierze”, „jak mnie zdenerwujesz to zostawię cię w przedszkolu na zawsze”. Najgorsze z możliwych form przemocy psychicznej stosowanych przez toksycznych rodziców, które wzbudzają w dziecku ogromny strach i lęk przed opuszczeniem i porzuceniem.

Zaniedbywanie, brak miłości i wsparcia

W dzisiejszych czasach priorytetem jest zarabianie pieniędzy, kariera zawodowa i dobra materialne. Skutkuje to brakiem czasu dla dziecka, które czuje się osamotnione, odrzucone i mało ważne. Ma wszystko czego zapragnie ale nie ma miłości rodziców. Dziecko musi czuć, że rodzice je kochają i akceptują. Rozmowa, wsparcie, wspólne spędzanie czasu, zapewnienie miłości i dobre słowo to najlepsze co dziecko może otrzymać od rodzica. Warto wspomnieć także o toksycznych matkach, które nie kochają swoich dzieci. Z premedytacją nękają i znęcają się nad nimi psychicznie. Gdy dziecko chce się przytulić matka odrzuca maleństwo, nie poświęca mu czasu na zabawę, mówi wprost do dziecka, że jest beznadziejne i je nie kocha.

Zobacz też: Dlaczego kobiety zdradzają?

Wygórowane wymagania

Często rodzice stawiają sobie zbyt ambitne cele związane z przyszłą karierą swojej pociechy. Niestety wiele dzieci nie potrafi spełnić oczekiwań toksycznych rodziców co jest przyczyną niezadowolenia i wiecznych pretensji związanych ze słabymi osiągnięciami dziecka.

Krytyka

Toksyczni rodzice ciągle krytykują, wytykają błędy a to nie jest dobrym sposobem na wychowanie malucha. Dziecko zaczyna w końcu wierzyć w to, że wszystko robi źle co skutkuje brakiem pewności siebie i zaniżoną samooceną.

Zazdrość

Szczególnie jest to widoczne u matek zazdrosnych o swoje córki. Uroda i sukcesy życiowe córki wzbudzają nienawiść i złość matki.

Zobacz też: Czego nie mówić dziecku?

Bicie dziecka

Przemoc fizyczna wobec dziecka prowadzi do zaniżonej samooceny, braku pewności siebie, obniżenia inteligencji a także do zaburzeń psychicznych w dorosłym życiu takich jak depresja, nerwica i lęki.

Patologiczne zachowania

Alkoholizm rodziców, awantury i kłótnie, znęcanie się nad dzieckiem, molestowanie seksualne. To są toksyczne zachowania rodziców, które zaburzają poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji dziecka. Wychowywanie w takich warunkach powoduje, że dorosłe dziecko nie będzie potrafiło nawiązać prawidłowych relacji z innymi ludzi.

Toksyczny rodzicu następnym razem jak się zdenerwujesz i skierujesz swoją agresję w kierunku dziecka, wiedz, że pozostawisz rysę na jego wrażliwej psychice, która nigdy nie zniknie i negatywnie wpłynie na całe jego życie. Pamiętaj, że nieszczęśliwe dziecko to przyszły nieszczęśliwy dorosły.

Oceń