Toksyczna matka i jej całkowite oddanie dziecku

Toksyczna matka wcale nie oznacza osobę pozbawioną uczuć i miłości do swojego dziecka. Przeciwnie – może je bardzo kochać, być nadopiekuńcza i nie pozwalać dorosnąć swojemu dziecku podejmując za nie wszystkie ważne decyzje. Jak toksyczne matki wychowuje swoje dzieci?

Czy tylko patologiczne rodziny są toksyczne?

Czy w dobrym domu taka sytuacja może się zdarzyć? Czy toksyczna matka to matka taka, która nazbyt kontroluje i uzależnia od siebie swoją pociechę?  Rodzicielstwo to jedno z najpiękniejszych doświadczeń w życiu. Nie jest ono jednak niczym prostym. Dzieci potrzebują troski, uwagi i wyznaczenia jasnych granic. Wszystko to aby wyrosły na dobrze wychowanych, pewnych siebie, szczęśliwych ludzi. Niektóre kobiety mają jednak duże problemy z odpowiednim ułożeniem pociech przez co stają się toksycznymi matkami. Wychowanie musi być oparte na jasnych zasadach. Oczywiste jest, że każdy rodzic kocha swoje dziecko i chciałby mu przychylić nieba. Okazuje się jednak, że jeśli przesadzimy, może z tego wyniknąć więcej złego niż dobrego. Toksyczne zachowania rodziców nie zdarzają się tylko w domach patologicznych, są też problemem w normalnie funkcjonujących rodzinach. Toksyczne matki nie zdają sobie sprawy z popełnianych błędów.

Zobacz też: Makijaż wieczorowy – film

Matka ma całkowitą kontrolę nad dzieckiem

Gdy dzieci są małe, oczywiste jest, że rodzice się nimi opiekują praktycznie 24 godziny na dobę. Z czasem jednak konieczne jest nauczenie dziecka samodzielności. Jeśli w porę nie odetniemy pępowiny może okazać się, że zniszczymy naszemu dziecku życie. Toksyczna matka potrafi skutecznie uniemożliwić potomstwu osiągnięcie sukcesów takich jak ukończenie studiów czy założenie rodziny. Dla takich osób zawsze najważniejsze będzie to, aby dziecko robiło tak jak oni chcą. Potomek ma realizować wizję, jaką dla niego stworzyli rodzice. Nie ma tu miejsca nawet na dozę samodzielności. Dziecko trzymane jest pod kloszem, jego kontakt ze światem zewnętrznym jest ograniczony do minimum. Wszelkie próby buntu toksyczna matka próbuje odeprzeć emocjonalnymi wyrzutami i zwrotami takimi jak “Jak możesz mi to robić, przecież tyle Ci poświęciłam!”. W ten sposób dzieci są zastraszane i nie mają siły na to, aby zmienić swoją sytuację. Jeśli sami zainteresowani w porę nie podejmą zdecydowanych kroków może się okazać, że jest już za późno na wiele standardowych, życiowych działań, chociażby ukończenia wymarzonych studiów.

Zobacz też: Jak ozdobić ściany w pokoju dziecka?

Przykładowa sytuacja z udziałem toksycznej matki

Para po kilku latach starań o dziecko, w końcu doczekała się potomka. Mały Jaś od urodzenia został otoczony opieką kilku osób. Wraz z upływem lat, chłopiec uczył się kolejnych języków i przenosił się do coraz to lepszych szkół. Rodzice byli dla niego bardzo wymagający, jednocześnie nie pozwalali mu się spotykać z rówieśnikami. Szczególnie matka była bardzo zaborcza wobec chłopca. Jako toksyczna matka zawsze była obok niego i kontrolowała każdy jego ruch. Gdy Jaś skończył 17 lat, poznał Anię, dziewczynę z sąsiedztwa. Bardzo się polubili, nie mogli jednak się za często widywać, ponieważ zaraz po szkole chłopak musiał wracać do domu. Z tego powodu Jaś postanowił przedstawić dziewczynę rodzicom. Gdy do tego doszło, nie tylko Ania została wyrzucona z domu, ale również doszło do przeprowadzki rodziny do innego miasta. Jaś poszedł na wybrane przez toksyczną matkę studia medyczne. Nie interesowało go to jednak, chciał zmienić kierunek. Rodzice postawili ultimatum – jeśli rzucisz studia, nigdy więcej się do Ciebie nie odezwiemy. Na czwartym roku Jaś zdał sobie sprawę, że nie może zostać lekarzem, że nie da już rady. Wyprowadził się od rodziców i próbował zacząć od nowa, jednak stracił już ponad 20 lat swojego życia.

Oceń