Sprzątanie w ciąży

Czas ciąży to dla większości kobiet bardzo szczególny okres. Pomimo ogromu wrażeń i emocji związanych z oczekiwaniem na nadejście dziecka, życie toczy się dalej. Wiele przyszłych mam zadaje sobie wówczas pytanie, na co może sobie pozwolić, a czego lepiej unikać w ciąży. Jedną z tych kwestii są obowiązki domowe. Czy sprzątanie, wieszanie firanek i mycie okien w ciąży może zaszkodzić dziecku?

Wiele pań często słyszy teorię, że ciąża to nie choroba i nie można dać się zwariować rozmaitym zakazom. Ponadto, jeśli kobieta dobrze się miewa i nie odczuwa żadnych dolegliwości związanych ze swoim stanem, wówczas często sama ma ochotę na wykonywanie tych czynności, które robiła dotychczas. Należy jednak pamiętać, że ciąża to odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i dziecko. Trzeba więc wykazać się w tej kwestii zarówno intuicją, jak i zdrowym rozsądkiem. Czy zatem sprzątanie w ciąży może zaszkodzić? Oczywiście, że nie, pod warunkiem, że nie będzie to wymagało użycia zbyt dużej siły czy podnoszenia lub przesuwania ciężkich przedmiotów, ponieważ jest to niebezpieczne dla płodu i może skończyć się nawet poronieniem.

Zobacz też: Czy podnoszenie rąk w ciąży szkodzi dziecku?

Bardzo istotna jest także pozycja podczas prac domowych – częste schylanie się lub stanie nie są korzystne w czasie ciąży. Dozwolone są więc prace niezbyt obciążające, jak ścieranie kurzu, segregowanie ubrań czy dokumentów, porządkowanie przedmiotów na półkach i w szufladach, prasowanie na siedząco, mycie podłóg przy użyciu wygodnego mopa czy pranie, o ile nie będzie miało formy ręcznej, wymagającej schylania do wanny.

Wieszanie firanek i mycie okien w ciąży

Jeżeli chodzi o wieszanie firanek czy mycie okien w czasie ciąży, opinie specjalistów są raczej zgodne – większość zdecydowanie odradza ciężarnym wykonywanie tych czynności. Jaki jest tego powód? Przede wszystkim obowiązki te nie należą do najlżejszych i mogą być sporym obciążeniem. Wymagają wejścia na wysokość, co jest niewskazane podczas ciąży – łatwo stracić wówczas równowagę i spaść z drabiny lub krzesła, co może mieć tragiczne skutki.

Zobacz też: Ile można przytyć w ciąży?

Zawieszenie firanek to konieczność kilkuminutowego trzymania rąk podniesionych ku górze, co bywa bardzo męczące i może powodować problemy z krążeniem, a przez to zawroty głowy, zachwiania równowagi i w efekcie omdlenia. Wysiłek tego typu prowadzi często do naciągnięcia więzadeł, na których zawieszona jest macica co stanowi zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Poza tym mycie okien w ciąży sprzyja również często przeziębieniom, a tych zdecydowanie lepiej unikać w tym szczególnym czasie.

Sprzątanie w ciąży – szkodliwość środków czyszczących

Inną kwestią, wartą podkreślenia, są środki chemiczne, używane podczas sprzątania i mycia okien w ciąży – ich stosowanie może być bardzo szkodliwe zarówno dla matki, jak i dziecka. Należy więc zrezygnować z wielu silnie działających detergentów – można je zastąpić delikatniejszymi produktami lub po prostu zrezygnować z danej czynności. Zawsze też, przy użyciu jakichkolwiek preparatów chemicznych, należy pamiętać o włożeniu rękawiczek. Do mycia okien lepiej użyć miski z wodą i płynem niż środka w rozpylaczu.

Zobacz też: Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Bez względu na to, jaki rodzaj prac wykonuje w domu kobieta w ciąży, ważne jest, aby nie porywała się na zbyt wiele rzeczy jednocześnie. Sprzątnięcie całego domu w jeden dzień jest niedopuszczalne. Lepiej więc rozłożyć sobie poszczególne czynności na kilka etapów, a w międzyczasie robić przerwy na odpoczynek. Z kolei przy ciężkich pracach, myciu okien czy wieszaniu firanek najlepiej poprosić o wykonanie partnera lub kogoś z bliskich, zatrudnić pomoc lub po prostu odłożyć to zadanie na czas po porodzie.

 

Sprzątanie w ciąży – prawdziwa historia

„Gdy byłam w 32 tygodniu ciąży postanowiłam zrobić porządki w domu. Powoli zbliżał się termin porodu a ja chciałam by dom był idealnie czysty. Postanowiłam, że zacznę od mycia okien i zmiany firanek. Sprzątanie w ciąży wcześniej nie sprawiało mi żadnego problemu więc myślałam, że wieszanie firanek czy mycie okien także pójdzie łatwo. Zastanawiałam się tylko czy podnoszenie rąk podczas tych czynności może być szkodliwe dla dziecka ale mój ginekolog zapewnił mnie, że nic złego się nie stanie. Nalałam wody do miski, dodałam delikatny płyn do mycia i założyłam rękawice ochronne. Aby umyć okno musiałam wspiąć się na krzesło – brzuch był już dość duży więc było mi trochę ciężko. Udało mi się umyć dwa okna. Nie ukrywam, że bardzo się zmęczyłam. Przy trzecim oknie musiałam wejść jedną nogą na parapet. Wtedy straciłam równowagę i upadałam mocno uderzając brzuchem o kant łózka. Moja mama słysząc upadek przybiegła z kuchni i szybko wezwała pogotowie.

Zobacz też: Wypadanie włosów po ciąży i porodzie

Ból, który mi towarzyszył był nie do zniesienia. Poza tym bardzo martwiłam się o życie maleństwa. W szpitalu doszło do przedwczesnego porodu i narodzin dziecka w 32 tygodniu ciąży. To był koszmar. Lekarze kazali mi nastawić się na najgorsze i oznajmili, że dziecko może umrzeć. Jak doszłam do siebie poszłam do mojego synka i zobaczyłam …maluteńkie stworzenie w inkubatorze do którego było przytwierdzone mnóstwo kabelków. Doznałam szoku, płacząc upadłam na podłogę i zaczęłam obwiniać się o całą sytuację. Gdybym wiedziała, że podczas mycia okien w ciąży może dość do takiego nieszczęśliwego wypadku nigdy bym tego nie zrobiła. Mimo gróźb lekarzy dziecko przeżyło. Długi czas szczędziliśmy w szpitalu a następne miesiące były okresem ciągłych kontroli lekarskich. Obecnie synek ma już dwa latka i rozwija się bardzo dobrze, jest spokojnym dziecko ale i bardzo mądrym. Nie wyobrażam sobie życia bez niego. Teraz już wiem, że sprzątanie, wieszanie firanek czy mycie okien w ciąży jest bardzo niebezpieczne ponieważ może dojść do nieszczęśliwych wypadków i mocnego uderzenia w brzuch co może skończyć się przedwczesnym porodem. Lepiej odpoczywać i dbać o siebie –  sprzątanie przecież nie ucieknie. Można to zrobić po ciąży, gdy dziecko będzie leżało bezpiecznie w swoim łóżeczku.” – Alina

Oceń