Sposoby na kolkę u niemowlaka.

Kolka spędza sen z powiek rodzicom i ich cierpiącym niemowlętom. Jest bardzo przykrą dolegliwością, ale na szczęście niegroźną. Kolkujący maluch głośno płacze i jest niespokojny. Cierpiącemu dziecku można pomóc. Warto poznać sposoby na kolkę u niemowlaka.

 

Jakie są objawy kolki u niemowląt?

Kolką nazywamy bolesne skurcze jelit, które dotykają około czterdziestu procent niemowlaków. Cierpiące dziecko głośno płacze, podciąga nogi do brzuszka i jest bardzo niespokojne. Dolegliwości kolkowe pojawiają się między pierwszym a trzecim miesiącem życia, po czym ustępują samoistnie nie zostawiając po sobie żadnych powikłań. Skurcze jelit mogą pojawić się w dowolnym momencie doby, jednak zazwyczaj dokuczają po południu lub wieczorem. Ataki trwają od kilku minut do nawet kilku godzin. Rodzice są często przerażeni taką sytuacją. Nie wiedzą jak postępować w  chwili ataku kolki. Sposoby na kolkę u niemowlaka mogą pomóc uśmierzyć ból związany z tą przykrą dla maluszka dolegliwością.

Zobacz też: Dlaczego dwulatek budzi się w nocy?

 

Przyczyny kolek u niemowląt

Przyczyny występowania kolek u maluchów nie są znane, jednak lekarze za najbardziej prawdopodobny czynnik uznają niedojrzałość układu pokarmowego. Trudności w trawieniu pokarmu mogą prowadzić do bolesnych skurczów jelit. Niektórzy badacze uważają, że jedną z przyczyn kolki może być alergia na białko mleka krowiego lub niedobór laktazy. Problemy gastryczne mogą być także powodowane przez powietrze, które jest połykane podczas ssania. Pęcherzyki gazu w przewodzie pokarmowym prowadzą do wzdęć i gwałtownych skurczów jelit. W ostatnich latach zainteresowanie naukowców zaczęła wzbudzać psychika niemowląt. Za możliwe przyczyny powstawania kolek uważają oni stres, nadmierną ilość bodźców docierających ze środowiska lub zmęczenie.

Zobacz też: Czego nie wolno mówić dziecku?

 

Sposoby na kolkę u niemowlaka – przytulanie i kołysanie

Jeśli maluch ma kolkę, powinniśmy przede wszystkim zadbać o jego komfort psychiczny – warto przytulić dziecko, kołysać je i pocieszać. Zachowujmy spokój, ponieważ nasz stres szybko udzieli się niemowlęciu.

 

Masaż jako skuteczny sposób walki z kolką niemowlęcą

Sposoby na kolkę u niemowlaka obejmuje także masaż pleców. Należy wykonać go spokojnie i delikatnie. Kładąc dziecko na brzuchu masujemy mu plecki. Dzięki temu uciskamy brzuszek i ułatwiamy pozbycie się gazów.

Zobacz też: Toksyczni rodzice niszczą swoje dzieci?

Masaż brzucha naprawdę potrafi zdziałać cuda i pomóc cierpiącemu z powodu kolek dziecku. Brzuszek najlepiej masować wykonując okrężne ruchy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Oprócz tego, że masaż brzucha działa przeciwbólowo to jeszcze pozwala na szybsze wydostanie się gazów, które u niemowlaka powodują duży dyskomfort.

 

Leżenie na brzuszku także zaradzi kolkowym problemom

Leżenie na brzuszku ma bardzo dużo korzyści zdrowotnych dla dziecka. Nie tylko wzmacniają się mięśnie kręgosłupa ale także dochodzi do szybszego uwalniania gazów. Kładąc dziecko w tej pozycji należy pamiętać by nigdy nie zostawało samo w pomieszczeniu. Rodzic zawsze powinien być obecny i kontrolować ruchy niemowlaka.

Zobacz też:Problemy z seksem po porodzie

 

Kąpiel i ciepłe okłady na kolkę niemowlęcą

Brzuch dziecka można ogrzać termoforem lub ciepłą pieluszką, co zmniejszy uczucie bolesnego dyskomfortu. Kąpiel w ciepłej wodzie podobnie jak okłady niweluje uczucie bólu a także rozluźnia mięśnie i uspokaja niemowlę.

 

Biały szum

Sposób na kolę u niemowlaka, który pomoże natychmiast to biały szum. Nic tak nie uspokaja niemowlaka jak odgłos suszarki, pralki czy wentylatora. Dziecko słysząc ten dźwięk potrafi natychmiast się wyciszyć i zasnąć.

Zobacz też: Makijaż krok po kroku film

 

Sposoby na kolkę u niemowlaka – preparaty apteczne

W aptece można dostać specjalne preparaty ułatwiające pozbycie się gazów. Większość środków stworzona jest na bazie kopru włoskiego, ale popularne są też preparaty zawierające dimetikon.

 

Jak rodzice radzą sobie z kolką u niemowlaka?

„Nie mogłam znieść krzyku mojego dziecka gdy dostawało napadu kolki niemowlęcej. Byłam już wykończona psychicznie przedłużającym się krzykiem dziecka. Jedynie co mogłam zrobić to zapakować dziecko do auta i jeździć po mieście. Był to najlepszy sposób na jego bolesne dolegliwości. Uspokajał się i zasypiał.” – Milena

„Gdy mój syn dostawał nagłych bólów brzuszka to od razu włączałam suszarkę na średni nadmuch i ogrzewałam mu brzuszek. Czuł delikatne ciepło, mrużył oczka i szybko zasypiał. Uwielbiał suszarkę dlatego jej dźwięk rozbrzmiewał u nas kilka razy dziennie do trzeciego miesiąca życia naszego szkraba. Potem dolegliwości brzuszkowe ustąpiły a sposoby na kolę u niemowlaka poszły w zapomnienie. Tylko jak koleżanki miały podobne problemy to dawałam im rady jak można poradzić sobie z tą uciążliwą dolegliwością u dziecka.” – Monika

Oceń