W dzisiejszym artykule postaram się Wam pokazać jak napisać procedury do salonu kosmetycznego/ masażu. Obecnie jestem po pozytywnym zaopiniowaniu takiego dokumentu przez Sanepid.

Pierwsze procedury do salonu kosmetycznego, które okazałam w Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej musiałam poprawić. Było tam około 30 stron i jak się okazało niepotrzebnych. Szczegółowe opisy, nazwy środków dezynfekcyjnych itp. było błędem. Dla Sanepidu ważne są fakty czyli opisujemy tylko to, co robimy. Nie wolno używać nazw środków dezynfekcyjnych ponieważ one powinny ulegać zmianie ze względu na uodparnianie się bakterii.

Tak więc powinny być napisane prosto i dość ogólnie. Poniżej przedstawiam wam procedurę, która został zaakceptowana przez Sanepid. W salonie świadczę usługi masażu i makijażu więc tylko te czynności zostały opisane.

Zobacz także: Jak otworzyć gabinet masażu?

Procedury higieniczno-sanitarne w gabinecie kosmetycznym/ masażu Wzór

Pierwsza strona powinna zawierać nazwę i adres firmy. Następnie należy wpisać wszystkie pomieszczenia które są powiązane z salonem kosmetycznym, np. korytarz, ubikacja dla pacjenta i personelu, pomieszczenie gospodarcze oraz zawarta informacja o wywozie odpadów komunalnych. Jeśli wynajmujący nam nie zapewnia tej usługi to sami musimy podpisać umowę z firmą, która zajmuje się wywozem śmieci.

 

Procedury w salonie kosmetycznym/ masażu – Higieniczne mycie rąk

-paznokcie powinny być krótkie

-zmiany dermatologiczne, zranienia i otarcia na rękach są przeciwwskazaniem do pracy

-ręce należy myć mydłem w płynie i dezynfekować przed i po każdym kontakcie z klientem

-mydło oraz preparat do dezynfekcji rąk umieszczone są w dozownikach zawieszonych na ścianie w pobliżu umywalki

-dezynfekcja rąk jest zależna od środka dezynfekcyjnego. Należy ściśle stosować się do zaleceń producenta

Zobacz także: Makijaż kocie oko

Procedury w salonie kosmetycznym/ masażu – Zasady wykorzystywania narzędzi

1.Mycie i dezynfekcja narzędzi wielorazowego użytku

Narzędzia do makijażu

  • Obok stanowiska pracy przygotowujemy specjalny pojemnik na zużyte przyrządy wielorazowe. Wkładamy je tam od razu po użyciu.
  • Po skończonym zabiegu myjemy narzędzia do makijażu za pomocą ciepłej wody z mydłem. Następnie przekładamy wszystkie narzędzia do pojemnika do dezynfekcji, do którego nalewamy odpowiedni roztwór substancji dezynfekującej. Tak przygotowany pojemnik należy opisać nazwą użytego preparatu, wykorzystanym stężeniem, oraz datą jego przygotowania
  • Narzędzia powinny być w całości zanurzone w płynie dezynfekującym i moczyć się w wanience przez określony czas wskazany na ulotce preparatu do dezynfekcji narzędzi.
  • Gdy czas minie, narzędzia wyjmujemy i płuczemy
  • Następnie narzędzia osuszamy i odkładamy w odpowiednie miejsce. Tak przygotowane narzędzia można przechowywać do następnego użycia.
  • Zakres działania środka dezynfekującego powinien obejmować: bakterie, grzyby, wirusy.

Zobacz także: Tęczowy makijaż oka

Kamienie bazaltowe, banki chińskie

Po każdym zabiegu narzędzia do masażu należy umyć ciepłą wodą z dodatkiem mydła i zdezynfekować. Dezynfekcja następuje poprzez zanurzenie narzędzi w preparacie. Po określonym czasie działania narzędzia wyjmujemy i płuczemy. Do dezynfekcji służy wanienka dezynfekcyjna na której musi znajdować się nazwa środka dezynfekcyjnego, stężenie, data i godzina przygotowania. Zakres działania środka dezynfekującego obejmuje: bakterie, grzyby, wirusy.

Ręczniki 

Po każdym zakończonym zabiegu ręczniki wielorazowego użytku należy wymienić na czyste. Zużyte ręczniki należy wyprać.

2.Narzędzia jednorazowego użytku

Zużyte narzędzia jednorazowego użytku takie jak prześcieradła, ręczniki, waciki, patyczki higieniczne, aplikatory do tuszu i pomadek, peleryny wyrzucamy do pojemników na odpady komunalne.

Zobacz także: Jak powiększyć usta?

Procedury w salonie kosmetycznym/ masażu – Przygotowanie stanowiska pracy

Do każdego zabiegu należy odpowiednio przygotować stanowisko pracy:

– wyrzucić zużyte narzędzia jednorazowego użytku

– zdezynfekować fotel/łóżko/wałki poprzez spryskanie środkiem dezynfekującym o spektrum działania: bakterie, grzyby i wirusy

– po dezynfekcji na fotel/łóżko/wałki należy położyć czyste prześcieradło jednorazowego użytku

 

Procedury w salonie kosmetycznym/ masażu – Przygotowanie klienta

Zabieg masażu – pacjent powinien odkryć okolicę ciała, która będzie poddana zabiegowi

Wykonanie makijażu – przed przystąpieniem do makijażu klient powinien być odpowiednio zabezpieczony. W tym celu należy nałożyć na klienta pelerynę jednorazowego użytku, która uchroni go przed ewentualnym zabrudzeniem. Po jednorazowym użyciu pelerynę wyrzucić.

 

 

 

 

                                                                                              

                                  ………………………………………………………………………

                                                                             podpis

Ważne!

Procedury w salonie kosmetycznym/ masażu – przerwanie ciągłości skóry

Jeśli w salonie kosmetycznym dochodzi do przerwania ciągłości skóry to należy opisać w procedurach czynności higieniczno – sanitarne zapobiegające zakażeniom czyli dezynfekcję i sterylizację narzędzi. W przypadku jednorazowych końcówek należy podpisać umowę na wywóz odpadów medycznych. Gdy w salonie używane są końcówki wielorazowego użytku należy podpisać umowę na sterylizację narzędzi z zewnętrzną firmą lub przeznaczyć na tę czynność odpowiednie miejsce.

 

Oceń