Nigdy nie mów tego przy swoim dziecku

Czasami nasze zachowania i słowa bywają zgubne. Nie zwracamy uwagi na to co mówimy przy dziecku tym bardziej, że dana sytuacja dotyczy zwykłego życia codziennego. Tymczasem dziecko słucha nas i obserwuje nasze zachowania powielając je. Dlatego warto przez chwilę zastanowić się czy z naszych ust nie płyną destrukcyjne stwierdzenia, które będą miały wpływ na psychikę i myślenie naszego dziecka w przyszłości. A więc czego nie mówić przy dziecku?

Ty mówisz a dziecko dokładnie słucha.

Jesteś mamą i niestety masz kompleksy. Normalne, że ciąża odcisnęła piętno na twoim ciele. Skóra nie jest już tak jędrna jak dawniej, przytyłaś kilka kilogramów, piersi opadły pod wpływem dużej ilości mleka a brzuch niestety nie wygląda już jak dawniej. Widok naciągniętej skóry i rozstępy nie dodają ci entuzjazmu. Wręcz przeciwnie. Zaczynasz narzekać. Chodzisz po domu i powtarzasz jaki masz wstrętny brzuch, jaka jesteś brzydka, że już nigdy nie wrócisz do stanu sprzed ciąży. Patrzysz w lustro i mówisz „ale jestem obrzydliwa i paskudna, muszę schudnąć bo nie mogę patrzeć na swoją figurę”. A obok bawi się twoje dziecko… i wsłuchuje się w twoje codzienne wywody na temat ciała i wyglądu. Po pewnym czasie robisz pranie w łazience a twoje dziecko stoi przed dużym lustrem i mówi „ale jestem gruby i brzydki, muszę trochę schudnąć”. Spojrzałaś na swoje maleństwo, które ledwie co nauczyło się mówić i zamarłaś.

Zobacz też: Toksyczna matka i jej wychowanie

Czego nie mówić przy dziecku?

Jeżeli ciągle powtarzasz przy dziecku, że jesteś beznadziejna nie zdziw się, że za jakiś czas ono powtórzy twoje słowa. Jeżeli mówisz sobie, że jesteś brzydka ono też pomyśli to samo o sobie, chociaż nie jest to prawda. Będzie myślało tak jak ty, zagubi gdzieś pewność siebie, wpadnie w kompleksy i będzie miało problemy z samoakceptacją. Zamiast mówić o sobie  w negatywny sposób zacznij stwarzać aurę szczęścia i zadowolenia. Nie marudź tylko ciesz się każdą chwilą. Mów jaki dzisiaj jest piękny dzień, mimo że pada deszcz i jest zawieja. Mów jaki świat jest piękny i że trzeba się cieszyć każdym dniem. Stań ze swoim dzieckiem przed lustrem, uśmiechnij się i powiedz „jakie ty masz piękne oczy, to pewnie po mamie”. Doceniaj i chwal siebie oraz swoje maleństwo. Sugeruj dziecku, że jest wspaniałe, mądre, ładne, że je akceptujesz takim jakie jest i kochasz je najbardziej na świecie. Pokochaj i polub także samą siebie. Jeżeli ty będziesz szczęśliwa to twój mały szkrab też będzie szczęśliwy.

Zobacz też: Makijaż krok po kroku – film

Nieświadomie krzywdzimy swoje dziecko.

Warto być świadomym tego czego nie należy mówić przy dziecku. Swoją postawą przekazujemy mu pewne zachowania. Wpajamy nawyki i kształtujemy jego osobowość. Pozytywne postrzeganie siebie jest bardzo ważne w budowaniu własnej samooceny. Jeżeli dziecko dostanie nieprawidłowy i negatywny obraz samego siebie to może to rzutować na jego przyszłe relacje z rówieśnikami. Budowanie w nim pewności siebie i pozytywnej samooceny powinno być priorytetem w wychowaniu dziecka przez rodziców.  Brak kompleksów i odwaga pozwala człowiekowi poznawać nowych ludzi, podejmować wyzwania i działać w trudnych warunkach w najbardziej skuteczny sposób. To ty jako matka kształtujesz umysł swojego dziecka. To co mu wpoisz w pierwszych latach istnienia zostanie z nim na całe życie. Więc pilnuj się bo twoje dziecko patrzy, słucha i przetwarza informacje, które płyną do niego z twoich ust.

  

 

Oceń