Stosunek przerywany a ciąża – czy taki stosunek jest skuteczną metodą antykoncepcji? Czy zapobiega zajściu w ciążę? Wśród wielu powszechnie stosowanych metod antykoncepcji znajduje się stosunek przerywany. Ta metoda ochrony przed nieplanowaną ciążą polega na wyjęciu członka z pochwy przez mężczyznę, w odpowiednim momencie, tj. przed wytryskiem nasienia, tak by nie dostało się ono do dróg rodnych kobiety i by nie doszło do zapłodnienia. Pomimo tego, że istnieje wiele innych, znacznie bardziej zaawansowanych metod i środków antykoncepcji, szacuje się, że w Polsce na stosunek przerywany decyduje się wiele par. Obecnie jest to najpopularniejsza forma zapobiegania zajścia w ciążę. Ta metoda antykoncepcji, tak jak każda inna metoda posiada swoje zalety i wady ale czy do końca chroni przed ciążą?

Zalety stosunku przerywanego jako metody antykoncepcji

Wśród zalet stosunku przerywanego warto jest wymienić chociażby to, że jest on darmową i jedną z najprostszych metod antykoncepcji, gdyż nie wymaga konieczności zakupu środków ochrony bezpośredniej czy środków farmakologicznych. W przypadku chęci odbycia stosunku seksualnego z zastosowaniem metody stosunku przerywanego nie trzeba się wybierać do sklepu lub apteki. Wystarczy tylko pamiętać o określonych zasadach zachowania się, by akt seksualny nie skończył się ciążą. Niestety, pomimo że jest to bardzo przystępna metoda antykoncepcji, nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, które zdecydowanie przeważają nad zaletami.

Zobacz też: Randka w sieci czyli zagrożenia na portalach randkowych

Stosunek przerywany a ciąża

Pierwsze pytanie, które należy sobie zadać brzmi: “Stosunek przerywany a ciąża – czy stosunek przerywany jest skuteczną metodą antykoncepcji?”. Niestety nie i jest to jego podstawowa wada. Według różnych badań średnio aż 15 do nawet 28 na 100 kobiet stosujących stosunek przerywany, zachodzi w ciążę. Wynika to z faktu, że mężczyźnie w trakcie miłosnego uniesienia nie zawsze udaje się wyciągnąć członka z pochwy przed wytryskiem. Ponadto plemniki mogą znaleźć się także w preejakulacie, czyli w wydzielinie wydostającej się z członka w trakcie stosunku, ale przed wytryskiem, pełniącej funkcję naturalnego lubrykantu. Może się w niej znajdować śladowa ilość plemników i chociaż jest ona mniejsza niż w spermie, istnieje ryzyko, że doprowadzi ona do zapłodnienia więc stosunek przerywany nie może być traktowany jako niezawodny środek antykoncepcyjny.

Zobacz też: Co niszczy związek?

Po drugie, istotną wadą stosunku przerywanego jest fakt, że nie zabezpiecza on przed chorobami wenerycznymi. Jest to szczególnie niebezpieczne przy częstych zmianach partnerów seksualnych. Można się w ten sposób zarazić takimi chorobami jak rzeżączka, kiła, a nawet wirus HIV. I wreszcie stosunek przerywany może prowadzić do nerwic u mężczyzn i zaburzeń seksualnych u kobiet. Zagrożenie wystąpienia nerwicy u mężczyzny wynika z faktu, że w trakcie stosunku seksualnego musi on przez cały czas się kontrolować, by nie doszło do wytrysku w sytuacji, gdy członek znajduje się w pochwie kobiety. Skutkiem tego może być nawet impotencja związana z niechęcią do seksu, ze względu na obawy przed zapłodnieniem swojej partnerki.

Z kolei kobiety, które decydują się na taką metodę antykoncepcji, często nie odczuwają przyjemności ze stosunku, skupiając swoje myśli na tym, czy mężczyzna zdąży wyciągnąć we właściwym momencie członka z pochwy. Skutkiem tego są oziębłość seksualna i problemy z osiągnięciem orgazmu, które mogą w przyszłości być trudne do zlikwidowania nawet przy stosowaniu innych, znacznie bezpieczniejszych metod antykoncepcji.

Jak dbać o zdrowie jesienią i zimą?

Pochwica -rodzaje, objawy, leczenie

Rutyna z związku – jak się przed nią bronić?

Jak poderwać chłopaka, który bardzo nam się podoba?

Oceń