Pochwica – czym się charakteryzuje?

Pochwica to dysfunkcja seksualna kobiet o charakterze nerwicy płciowej, której skutkiem jest brak możliwości współżycia. W jej wyniku, w trakcie stosunku, następuje skurcz mięśni pochwy, który powoduje jej zamknięcie, uniemożliwiając wprowadzenie do niej członka. Cechą charakterystyczną pochwicy jest to, że takie skurcze mięśni są dla kobiety bardzo bolesne i nasilają się gdy zbliża się potencjalny moment rozpoczęcia współżycia. O pochwicy nie mówi się zbyt często, ale szacuje się, że może cierpieć na nią nawet około 15% kobiet, dlatego tak bardzo istotne jest poznanie jej przyczyn i zastosowanie odpowiednich środków leczenia.

Pochwica – rodzaje i przyczyny

Mówi się o dwóch rodzajach pochwicy. Pierwsza z nich nazywana jest pochwicą pierwotną, dotyczy przede wszystkim nastolatek i młodych kobiet, które nigdy nie współżyły lub nie doznały uczucia przyjemności podczas aktu seksualnego i z tego powodu odczuwają lęk przed odbyciem stosunku. Powodów tego stanu może być wiele. Podstawową przyczyną jest dyskomfort, który młoda dziewczyna odczuwa podczas stosunku. W jej przeświadczeniu współżycie seksualne nie jest czymś przyjemnym a jedynie daje uczucie bólu.

Zobacz też: Stosunek przerywany a ciąża

Inną przyczyną jest wychowanie, nieodpowiednia edukacja seksualna, która przekłada się na fałszywe wyobrażenia dotyczące stosunku seksualnego, szczególnie jeśli rodzice lub opiekunowie prawni ze względu na religię lub swoje przekonania, od okresu wczesnego dzieciństwa uświadamiali dziecko, że seks jest czymś  niemoralnym. Przekonania wyniesione z domu, które przekazują rodzice młodym kobietom mają istotny wpływ na ich przyszłe życie intymne. Jeżeli rodzice powtarzali swoim dzieciom, że seks jest zły to informacja ta zostaję zakodowana w ich umyśle uniemożliwiając czerpanie przyjemności z doznań seksualnych. Brak odpowiedniej edukacji seksualnej może spowodować, że kobieta będzie się obawiała współżycia z obawy przed wstydem, bólem, strachem przed zajściem w ciążę czy chorobami, które są przenoszone drogami płciowymi.

O pochwicy wtórnej mówimy wtedy, gdy kobieta w przeszłości odbywała normalne stosunki seksualne lecz po drodze w jej życiu wydarzyły się sytuacje, które spowodowały nieprzyjemne dolegliwości w postaci skurczy pochwy.

Zobacz też: Jak utrzymać namiętność w związku?

Pochwica w zdecydowanej większości przypadków ma podłoże psychiczne i wynika z wcześniejszych doświadczeń seksualnych, począwszy od tych najbardziej traumatycznych, jak gwałt i wykorzystanie seksualne w dzieciństwie, poprzez bicie przez partnera w trakcie seksu czy nieudaną próbę inicjacji seksualnej. Inne przyczyny to wstyd i lęk przed nakryciem przez inne osoby, lęk przed zajściem w ciążę, złe relacje z ojcem i negatywne podejście do płci męskiej.

Pochwica – inne przyczyny

Wśród innych przyczyn pochwicy znajdują się także te o charakterze fizycznym, jak np. gruba błona dziewicza, pęknięcia i owrzodzenia, wady rozwojowe pochwy czy stany zapalne w rejonach narządów płciowych. W powiązaniu ze zbytnią nadwrażliwością nerwową narządów płciowych mogą one prowadzić do skurczów, które uniemożliwiają wprowadzenie członka do pochwy.

Zobacz też: Co niszczy związek?

Pochwica – leczenie

Najlepszym sposobem na leczenie pochwicy jest stabilny, pełen miłości związek z ukochanym mężczyzną. Relacje z partnerem są bardzo istotne, gdyż to co się dzieje w związku ma istotny wpływ na psychikę kobiety. Mężczyzna, który daje kobiecie miłość, poczucie bezpieczeństwa, szacunek i stabilizację daje jej tym samym komfort psychiczny co w znacznym stopniu prowadzi do zmniejszenia stresu związanego ze stosunkiem, rozluźnienia mięśni oraz usunięcia napięcia psychicznego. To z kolei  wiąże się z możliwością cieszenia się bliskością ukochanej osoby i wyleczenia kobiety z tej przykrej dolegliwości by móc czerpać satysfakcję ze zbliżeń intymnych z partnerem.

Najczęściej polecanym przez lekarzy sposobem leczenia pochwicy, jest masturbacja. Aby skutecznie pozbyć się pochwicy, kobieta powinna spróbować tej techniki najpierw samodzielnie, a potem także z udziałem partnera. Masturbacja umożliwia rozluźnienie się, poznanie reakcji swojego ciała i dzięki temu – odpowiednie przygotowanie do aktu seksualnego. Lekarze często zalecają także stosowanie jednocześnie leków rozkurczających, przeciwbólowych i przeciwlękowych. Jeśli taki sposób leczenia pochwicy nie przynosi efektów, należy udać się na psychoterapię, korzystając z pomocy psychologa i seksuologa. Jest to co prawda kosztowne rozwiązanie, ale zapewnia niemal 100% sukcesu.

Jak poderwać chłopaka, który bardzo nam się podoba?

Dlaczego nie mogę znaleźć partnera na całe życie?

Rutyna w związku – jak się przed nią bronić?

Jak polubić siebie?

Oceń