Każdy rodzic na pewno miewał takie chwile, kiedy chciał rzucić wszystko i powiedzieć “czasami mam dość dziecka”. Rodzice często są bardzo przepracowani, a opieka nad dzieckiem jest bardzo absorbująca, wymaga dużo poświęcenia i cierpliwości. Szczególnie mama, która przebywa z małym szkrabem cały dzień może mieć chwilowe załamania. Warto w takiej sytuacji sobie pomóc. Jak to zrobić?

Nie zapominaj o sobie

Jeżeli masz dość dziecka znajdź chwile dla siebie. Zaangażuj w wychowanie dziecka także innych członków rodziny, tatę lub babcię. Chwila dla siebie jest bardzo ważna. Sprawi, że zregenerujesz się i naładujesz baterie. Kilkugodzinny wyjazd do miasta sprawi, że mocno zatęsknisz za swoim niegrzecznym słodziakiem i natychmiast będziesz chciała do niego wrócić. Dotrze do ciebie, że robienie zakupów to chwilowa rozrywka i że tak naprawdę najważniejsze jest dziecko.

Zobacz też: Dlaczego dwulatek budzi się w nocy?

Możesz także wieczorem, gdy maluszek pójdzie spać odpuścić sobie pranie, sprzątanie, gotowanie … Usiądź spokojnie, zrób sobie gorącą czekoladę, weź gazetę i wycisz się. Taka chwila relaksu dobrze ci zrobi.

W weekendy, kiedy tata i babcia są w domu a ty masz dość swojego dziecka spotkaj się z przyjaciółką. Porozmawiaj z nią o swoich problemach. Być może ona też ma dzieci i będzie wiedziała jak cię pocieszyć i zmotywować. Wyrzucenie z siebie wszystkiego co leży na sercu oczyszcza umysł i sprawia, że odzyskujemy energię życiową, która w wychowaniu dziecka, (które daje nam w kość, budzi się co chwilę w nocy, skacze, biega, szaleje, ciągle mówi „nie”, pokazuje swoją indywidualność) jest niezwykle potrzebna.

Pozwól dziecku się wyszaleć

Zabieraj maluszka na spacery i plac zabaw. Wybawi się tam, wyszaleje, spali energię i zmęczy. Dzięki temu w domu będzie spokojniejsze. A jednocześnie nauczy się relacji z innymi dzieci. Jeżeli wyjście z domu nie zmęczyło maluszka i dalej dokazuje, zainteresuj go zabawą. Weź kredki i farby, narysujecie coś razem, włącz muzykę, złap maluszka za ręce i zatańcz z nim trochę, zachęcaj do śpiewania. Podczas zabawy chwal swoje dziecko, mów, że pięknie tańczy i śpiewa, że wspaniale maluje. Buduj dobrą relację z dzieckiem i wychowuj na człowieka szczęśliwego, wartościowego i pewnego siebie. Dużo zabawy, śmiech i szczęście sprawią, że negatywne uczucia znikną a myśli, że masz dość swojego dziecka odejdą w zapomnienie.

Zobacz też: Czy dawać dziecku smoczek?

Znajdź sobie pasję

Najprawdopodobniej potrzebujesz jakiejś zmiany, odskoczni od codziennej rutyny i obowiązków. Najlepszym sposobem jest dodatkowe zajęcie i to takie, które sprawi ci radość. Jeżeli czujesz, że masz dosyć swojego dziecka, męża, domu i wszystkiego to idź na siłownię, poćwicz trochę, wyżyj się na worku treningowym. Zmęczysz się trochę, wyładujesz negatywną energię i złe emocje szybką cię opuszczą. Korzystaj z dobrodziejstw sportu. Bieganie, spacery, pływanie, jazda na rowerze naprawdę poprawiają humor i dodają chęci do życia.

Możesz także zając się rękodziełem i tworzyć biżuterię. Nie jest to takie trudne. Podstawowe akcesoria do tworzenia biżuterii kupisz w sklepach internetowych. Potrzebujesz łańcuszek, kawałek materiału, rzemyk, kółka, końcówki, zawieszki, zapięcia, koraliki, specjalne szczypce i klej.

Zobacz też: Kiedy dziecko przesypia całą noc?

Jak stworzysz swoje pierwsze autorskie dzieło będziesz cieszyć się jak małe dziecko. Dodatkowo możesz na tym fachu zarobić. Jeżeli twoja praca będzie unikalna i niepowtarzalna na pewno znajdziesz grono zwolenników, którzy będą chcieli kupić od ciebie biżuterię. To jest tylko jeden z przykładów interesującej i rozwojowej pasji. Możesz także kupić maszynę i nauczyć się szycia. Projektowanie i szycie materiałowych serduszek, poduszek itp. sprawi, że po zakończonej pracy pojawi się na twojej twarzy uśmiech. Możesz też robić gadżety do pokoju dziecięcego, założyć bloga i pisać o macierzyństwie, nagrać film na YouTube o modzie lub urodzie i zarabiać na wyświetlaniu reklam. Możesz po prostu wszystko. Potrzebujesz tylko wsparcia ze strony rodziny aby na chwilę przejęli od ciebie obowiązek wychowywania dziecka.

Każda matka na pewno kocha swoje dziecko, a chwilowe uniesienia, które czasami są przyczyną niezbyt miłych słów i negatywnych myśli typu “mam dość dziecka” nie powinny przykrywać faktu, że bezwarunkowa miłość matki do dziecka jest najwyższym możliwym uczuciem na świecie.

Oceń