Zaparcia u niemowlaka

Zaparcia u niemowlaka – dowiedz się jakie są sposoby na zaparcia u niemowląt. Problem z wypróżnieniem u niemowląt jest dość powszechny i jest tematem rozmów wielu mam, martwiących się o swoje maluchy. Na początku, gdy kobieta karmi piersią stolce występują dość często, są wodniste i luźne co budzi niepokój, choć jest to stan normalny. Następnie, gdy matka zaczyna wprowadzać stałe pokarmy bez-mleczne do diety malca, u wielu niemowląt zaczynają się problemy zaparć i twardego stolca.

Należy pamiętać, że oddawanie kału raz lub dwa razy w tygodniu przez 4 czy 5 – miesięcznego maluszka karmionego piersią jest rzeczą normalną, o ile niemowlę nie meczy się podczas wypróżniania a kupka jest miękka. Problem pojawia się wtedy, gdy kupka staje się twarda, dziecko się czerwieni i pręży a parciu towarzyszy ból, płacz i niepokój.

Zobacz też: Przyczyny braku apetytu u niemowląt

Jak walczyć z zaparciami?

W pierwszej kolejności matka dziecka powinna udać się do lekarza pediatry. Dotyczy to szczególnie noworodków i niemowląt. Należy upewnić się, że dieta dziecka jest w porządku i dziecko we właściwym tempie przybiera na wadze.

Zaparcia u niemowlaka – syropki

Na rynku farmaceutyczny jest wiele leków na zaparcia regulujących pracę jelit, przeznaczonych dla niemowląt. Mogą to być syropki lub czopki glicerynowe. Leki tego typu stosuj tylko i wyłącznie na zlecenie lekarza.

Zaparcia u niemowlaka – produkty z błonnikiem

Jeżeli jesteś mamą na etapie karmienia tylko samą piersią, wprowadź do swojej diety więcej błonnika: ciemne pieczywo, kasze oraz surowe warzywa i owoce. Należy unikać produktów ubogich w błonnik.

Zobacz też: Jak radzić sobie z brakiem apetytu u niemowlęcia?

Zaparcia u niemowlaka – unikaj kaszek ryżowych

Jeżeli jesteś matką starszego niemowlęcia i wprowadziłaś już pokarmy stałe do diety swojego dziecka, staraj się unikać kaszek ryżowych. Lepiej będzie jak podasz swojemu maluchowi produkty na bazie kukurydzy – kleiki kukurydziane.

Zaparcia u niemowlaka – podawaj wodę

Należy zwiększyć ilość podawanej wody, najlepiej przegotowanej, która ma wpływ na prawidłowe działanie błonnika pokarmowego. Woda ma działanie bardzo korzystne, gdyż rozluźnia konsystencję stolca i przyspiesza perystaltykę jelit, co ułatwi niemowlęciu wypróżnienie się. Pamiętaj, by ilość wody w ciągu doby nie przekraczała jednej porcji mieszanki, którą przygotowujesz swojemu maleństwu.

Zobacz też: Macierzyństwo i życie – co się zmienia?

Zaparcia u niemowlaka – oliwa z oliwek i przeciery ze śliwek

Stosowanie w diecie dziecka kilku kropel oliwy z oliwek do posiłku w znacznym stopniu ułatwi wypróżnianie. Pomocne w zaparciach są też soki lub przeciery ze śliwek.

Zaparcia u niemowlaka – masaż brzuszka

Stosuj masaż brzuszka dziecka i podkurczaj nóżki w stronę klatki piersiowej. Pamiętaj, by ruchy masażu były zgodne z ruchem wskazówek zegara. Pomoże to w przesunięciu treści pokarmowej w jelitach i szybszemu wypróżnieniu. Zadziała też przeciwbólowo oraz zmniejszy napięcie i twardość brzuszka.

Jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze to zaparcia u niemowlaka nie muszą być oznaką poważnych dolegliwości, ale zawsze warto skonsultować taką sytuację z lekarzem i spróbować ulżyć dziecku w cierpieniu.

Pozytywny stres – jak działa na organizm człowieka?

Niedobór witaminy D i jego objawy

Uzależnienie od czekolady

Oceń