Zapalenie jamy ustnej u dziecka skończyło się wizytą w szpitalu!

Moje 2,5 letnie dziecko przechodziło zapalenie jamy ustnej. Doktor przepisał antybiotyk, nystatynę i gencjanę na wodzie do pędzlowania buzi. Gdy lekarz postawił diagnozę to cieszyłam się, że to nic poważnego a kilka bolesnych pęcherzów na wargach córki szybko zniknie. Niestety to było błędne myślenie bo zapalenie jamy ustnej u dziecka to bardzo bolesna choroba.

Zapalenie jamy ustnej spowodowało nieprzyjemne objawy u mojego dziecka.

Następnego dnia gdy córka się obudziła a ja zaglądnęłam do jej ust po prostu się przeraziłam. Buzia była cała usłana białymi, bolesnymi wrzodami. Były wszędzie, na języku, policzkach, wargach, podniebieniu i gardle. Dzień przed wystąpieniem pęcherzyków w jamie ustnej Gabrysia dostała bardzo wysokiej gorączki, sięgającej nawet do 39,7 stopni. Zbijałam jej temperaturę co trzy godziny (na przemian paracetamol i ibuprofen) bo gorączka szybko wracała. Po dwóch dniach od wystąpienia objawów Gabi przestała pić i jeść. Zapalenie jamy ustnej powodowało tak wielki ból, że wszelkie namawianie jej do zjedzenia posiłku nawet płynnego kończyło się ogromnym krzykiem. Nie wzięła do ust kompletnie nic, nawet nie chciała połykać już leków. Sytuacja zmusiła nas do tego, że musieliśmy jechać na pogotowie bo córce groziło odwodnienie. Została przyjęta na odział. Był to dla niej wielki szok. Moja córka zawsze bała się lekarzy i pielęgniarek a tu nagle musiała zostać w szpitalu na dłużej.

Zobacz też: Samotna matka i jej szczere wyznanie

Podczas pędzlowania jamy ustnej dziecko wpadało w histerię.

Przez cały dzień pielęgniarki ciągle coś jej robiły. Najpierw antybiotyk, potem probiotyk, leki przeciwgorączkowe, kroplówki, badania krwi i najgorsze pędzlowanie jamy ustnej trzy razy dziennie. Córka jak słyszała hałasy z korytarza i ktoś wchodził do naszej sali to wołała cały czas, że się boi. Gdy nadchodził moment pędzlowania a ja miałam trzymać córkę to nie byłam w stanie tego zrobić. Gabrysia wyrywała się, kopała, gryzła, machała rękami jak opętana i krzyczała jak szalona. Podczas pędzlowania czuła okropny ból a krew wylewała się z jej ust. Niestety lekarz kazał zdzierać pęcherze do krwi. Gabrysia nie miała apetytu. Wszelkie próby jej nakarmienia kończyły się porażką. Ból nie pozwalał jej na zjedzenie czegokolwiek. Nie jadła pięć dni. Dostawała kroplówki ale i tak czułam ogromny niepokój spowodowany jej niedożywieniem. W efekcie schudła 1,5 kilograma. Spędziłyśmy w szpitalu półtorej tygodnia. Gdy córka zaczęła coś jeść a wyniki badań poprawiły się lekarz postanowił wypisać nas do domu.

Zobacz też: Jak pomóc dziecku zasnąć?

Ile trwa zapalenie jamy ustnej u dziecka?

Niestety nasze problemy jeszcze się nie skończyły. Zapalenie jamy ustnej u naszego dziecka trwało jeszcze kilka dni od wypisu ze szpitala. Córka dalej miała bolesne plamy w buzi i marudziła przy jedzeniu. Dalej musieliśmy pędzlować jej buzię gencjaną a ona wpadał wtedy w szał. Jeżeli zastawiasz się ile trwa zapalenie jamy ustnej u dziecka to u nas trwało to trzy tygodnie. Pociechy moich koleżanek zdrowiały po tygodniu a my niestety musieliśmy się męczyć tak długo. Na początku było marudzenie i brak zainteresowania zabawkami. Córka zawsze zachowuje się tak na kilka dni przed chorobą. Potem pojawiły się objawy, wystąpiła gorączka i bolesne plamy w jamie ustnej. Z gorączką walczyliśmy aż tydzień a pęcherze od momentu ich pojawienia leczyliśmy trzy tygodnie.  

Zobacz też: Czy niepracująca mama jest leniwą utrzymanką?

Zapalenie jamy ustnej u dziecka to bardzo bolesna i ohydna choroba.

Pobyt w szpitalu odcisnął piętno na psychice naszej córki. Obecnie jest smutna, mało się bawi, ciągle jest zamyślona i patrzy w dal swoimi niebieskimi oczkami. Ma koszmary nocne. Woła przez sen, że nie chce pędzlowania i budzi się z płaczem. Bardzo mnie to martwi. Mam nadzieje, że ten stan smutku oraz przygnębienia szybko jej minie i wróci dawna, pogodna, szczęśliwa i rozbrykana Gabi.

                                                                                                      Martyna, 33 lata

Oceń