Wymioty u dziecka to bardzo przykre doświadczenie. Zatem co robić gdy dziecko wymiotuje? Niezwykle istotne jest, by w przypadku ich wystąpienia otoczyć takie dziecko odpowiednią opieką, lokalizując przyczyny wystąpienia wymiotów i stosując w związku z tym odpowiednie środki zaradcze.

 Wymioty to reakcja obronna organizmu dzięki której następuje wydalenie substancji toksycznych. Jest to gwałtowne wyrzucenie zawartości żołądka. Treść pokarmowa wypływa pod ciśnieniem i w sposób chlustający. Nie należy mylić wymiotów z ulewaniem u niemowląt.

Wymioty u dziecka – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn wymiotów u dziecka. Gdy pojawią się one jednorazowo, mogą wynikać ze spożycia zbyt dużej ilości pokarmu lub złej pozycji podczas karmienia. Jeśli wymioty u dziecka występują w wieku niemowlęcym, należy zwrócić uwagę na ilość dostarczanego mu pokarmu (z piersi, jak i z butelki), a w przypadku dużego dziecka – na to co i w jakiej ilości samodzielnie zjadło. Wymioty u dziecka mogą być oprócz tego wynikiem długotrwałego płaczu lub kaszlu.

Zobacz też: Potówki u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie

Częściej jednak zdarza się, że wymioty u dziecka występują kilkukrotnie. Najczęstsze przyczyny to zatrucie pokarmowe, infekcja bakteryjna lub wirusowa przyjmująca często postać grypy żołądkowej (pojawia się wówczas dodatkowo gorączka, ból brzucha i biegunka). Inne przyczyny to refluks żołądkowo-przełykowy (występujący w związku z nierozwiniętym jeszcze odpowiednio układem pokarmowym), a także alergia pokarmowa. W przypadku alergii należy wyeliminować z diety alergen powodujący wymioty. U małych dzieci wymioty mogą być również związane ze stanem zapalnym organizmu czyli zapaleniem ucha, gardła lub zapaleniem wyrostka robaczkowego gdy występuje silny ból w okolicy prawego podbrzusza.

Bardzo poważną przyczyną wymiotów w przypadku niemowląt może być zwężenie odźwiernika żołądka. Jednym z objawów są chlustające wymioty, które występują zaraz po posiłku. Mogą doprowadzić do ogólnego pogorszenia stanu niemowlęcia, utraty masy ciała oraz odwodnienia. Należy jak najszybciej udać się do lekarza, który wykona USG jamy brzusznej. W przypadku potwierdzenia występowania tego schorzenia potrzebny będzie zabieg chirurgiczny.

Zobacz też: Zaparcia u niemowlaka – jak pomóc dziecku?

Do innych przyczyn wymiotów u dziecka należą:

 • nietolerancja leku
 • przekarmianie
 • niewłaściwa technika karmienia (łapczywe jedzenie, połykanie dużej ilości powietrza, nieprawidłowa pozycja, za duża dziurka w smoczku)
 • choroba lokomocyjna
 • niedrożność dwunastnicy
 • kamica nerek
 • zapalenie wątroby
 • zapalenie trzustki
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
 • niedociśnienie śródczaszkowe
 • wstrząs mózgu

Zobacz też: Sposoby na kolkę niemowlęcą

Co robić gdy dziecko wymiotuje?

Gdy dziecko wymiotuje bardzo ważne jest regularne uzupełnianie płynów. Niezwykle istotne jest jednocześnie by podawać dziecku płyny w małej ilości aby nie sprowokować kolejnych wymiotów. Należy unikać soków owocowych i napojów gazowanych. Najbezpieczniejsza będzie woda. Trzeba jednak ograniczyć jej ilość do maksymalnie 1 łyżki co kilka minut i w ten sposób powoli podać dziecku jej odpowiednią ilość (np. 1 szklankę). Jeśli istnieje taka możliwość, warto jest także zdecydować się na podanie dziecku specjalnego płynu nawadniającego dostępnego w aptece. Taki płyn posiada w sobie elektrolity dzięki czemu jest w stanie szybko doprowadzić organizm do odpowiedniego stanu. Łyżeczkę takiego płynu można podać dziecku minimum pół godziny od wystąpienia wymiotów. Następnie powtarzać tą czynność aż nastąpi poprawa samopoczucia dziecka. Warto także przez 4 do 6 godzin ograniczyć dziecku ilość podawanego jedzenia co powinno zmniejszyć częstotliwość wymiotów.

Zobacz też: Pleśniawki u niemowlaka – przyczyny i leczenie

Należy także pamiętać, że wymioty są dla dziecka bardzo ciężkim przeżyciem, dlatego oprócz zadbania o odpowiednie nawodnienie jego organizmu i uzupełnienie niezbędnych składników trzeba zapewnić mu wygodę poprzez zmianę ubrań i pościeli oraz pomoc w umyciu się. Gdy dziecko wymiotuje niezwykle istotna jest również pomoc psychiczna, okazanie miłości przez przytulenie czy powiedzenie kilku miłych słów.

Ważne! Jeżeli wkładasz dziecko do łóżeczka to ułóż je na boku. Istnieje duże ryzyko zadławienia dlatego nigdy nie zostawiaj dziecka samego w pokoju. Gdy dziecko dojdzie do siebie i wymioty ustąpią należy przez następnych kilka dni podawać maluszkowi produkty lekkostrawne.

Zobacz też: Czy dawać dziecku smoczek?

Kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza?

 • jeśli wymioty u dziecka powtarzają się przez kilka godzin pomimo podawania płynów, może wówczas dojść do odwodnienia organizmu i zaburzeń metabolicznych
 • jeśli dziecko po wymiotach jest wyczerpane, senne i apatyczne, ma suche usta a język pokryty jest nalotem oraz gdy zauważymy, że od dłuższego czasu nie oddawało moczu (lub jest go bardzo mało o ciemno-żółtym zabarwieniu) a podczas płaczu brakuje łez
 • gdy zauważymy zapadnięte ciemiączko
 • gdy wymiotom towarzyszy wysoka temperatura i biegunka
 • gdy występuje spadek wagi i objawy niedożywienia
 • gdy wymioty u dziecka podbarwione są krwią lub żółcią
 • gdy wymioty będą bardzo intensywne (tzw. wymioty chlustające)
 • jeśli wymioty u dziecka pojawiły się po uderzeniu w głowę
 • gdy dziecko wymiotuje i pojawią się silne bóle brzucha oraz głowy
 • jeśli wymioty mają charakter cykliczny i pojawiają się co kilka dni lub tygodni
 • gdy dziecko nie będzie chciało przyjmować płynów lub gdy pomimo ich podawania jego stan się pogorszy

Gorączka u niemowląt – objawy i leczenie

Niemowlę a upały – jak pomóc dziecku?

Przyczyny braku apetytu u niemowląt

Oceń